מאמצים אחרונים למנוע שביתה כללית בבוקר

נתניהו: "שביתה לא תפתור את בעיית עובדי הקבלן"

ההסתדרות והמעסיקים הפרטיים גיבשו הסכם לקליטת עובדי הקבלן, שצפוי להגביר את הלחץ על האוצר לקראת פגישת עיני ושטייניץ הלילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"שביתה לא תפתור את בעיית עובדי הקבלן", כך הצהיר הערב (שלישי) ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לדברי נתניהו, שהתייחס לשביתה בה מתכננת ההסתדרות לפתוח מחר בבוקר, "ניתן לשפר את תנאי העסקתם של עובדי הקבלן מבלי להשבית את המשק ולשבש את חיי האזרחים. אין פתרון קסם לבעיות העסקה שנוצרו כאן במשך עשרות שנים. אפשר לפתור את הנושא בהידברות. המשק נמצא במצב רגיש. זה לא הזמן לסכן את היציבות שהשגנו בעמל רב ובשיתוף פעולה בין הממשלה להסתדרות מול קריסת כלכלות מובילות בעולם".

ההסתדרות ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים) גיבשו היום מסמך עקרוני שיש בו למעשה בגדר מילוי הדרישות העיקריות של ההסתדרות בנוגע לעובדי הקבלן. על פי המסמך שהכינו עיני, יו"ר לשכת התיאום שרגא ברוש, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי אבי ניסנקורן, ומנכ"ל לשכת התיאום אבי ברק, עובדי קבלן במשרה מלאה ועם ותק של לפחות שנה-שנתיים, ייקלטו כעובדים מן המניין. מי שימשיך להיות מועסק כעובד קבלן, שכרו והתנאים בסוציאליים המוענקים לו, יושוו לאלה של העובדים מן המניין.

השגת הסכמות נפרדות בין הסתדרות ללשכת התיאום אמנם אינה פותרת את הבעיה של כלל עובדי הקבלן בישראל, אך זהו הישג תדמיתי חשוב לעיני. בנוסף, הסכם נפרד עם ברוש מגביר את כוח המיקוח של עיני כלפי האוצר לקראת המשך המו"מ בינו עם שטייניץ. דבר ההסכם שגובש (אך לא נחתם סופית) התקבל במבוכה מסוימת על ידי האוצר המתקשה כעת להסביר מדוע אסור למדינה ולרשויות המקומיות להפסיק להעסיק עודי קבלן ועובדים במיקור חוץ, בשעה שארגונם היציג של המעסיקים הפרטיים מסכים לשינוי המצב שהתקבע במשך עשרות שנים. עם זאת, המסמך טעון עדיין את אישורה של נשיאות לשכת התיאום ובישיבה זו לא מן המנע שיושמעו התנגדויות להסכם.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

נתניהו, שטייניץ ועיניצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

שר האוצר, יובל שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עופר עיני, נפגשים הערב בירושלים בניסיון לגבש הסכם בעניין עובדי הקבלן, ולמנוע בכך את פרוץ השביתה הכללית עליה הכריזה ההסתדרות. ואולם שני הצדדים הביעו פסימיות בנוגע לאפשרות שהשביתה תימנע היום.

היום קיבלה ההסתדרות רוח גבית מבג"ץ, אשר דחה את העתירה שהגיש איגוד לשכות המסחר נגד ההסתדרות בשל השביתה הכללית במשק שהיא החליטה להתחיל בה הבוקר. שופטי בג"ץ קבעו כי אינם רואים בנקודת זמן זו מקום להתערב בהחלטת בית הדין הארצי לעבודה להתיר את קיומה של השביתה. "אין חולק על כך שנזקיה של השביתה הצפויה הם בלתי מבוטלים, אך בית הדין הארצי לעבודה הורה לנציגי ההסתדרות והמדינה להתייצב בפניו מחר בשעה 14.00 כדי לדווח על התקדמות המו"מ ביניהם, ויש בכך עילה שלא להתערב בהחלטה", קבעו השופטים.

הפגישה הלילית בין שטייניץ לעיני תהיה השנייה היום. בפגישה הראשונה שקיימו השניים לא הושגה כל התקדמות: ההסתדרות הציגה מתווה הכולל שני חלקים: עובדי הקבלן, בעדיפות לעובדי ניקיון, המועסקים במשרה מלאה יועברו למעמד של עובדים ישירים. עובדי קבלן אחרים שמעמדם לא ישונה ייהנו מתנאי שכר שווים לאלה המוענקים לעמיתיהם המועסקים באופן ישיר.

שטייניץ, שהופיע היום בכינוס של איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה בתל אביב, קרא לעיני לעשות יחד עמו כל מאמץ למציאת פתרון ובכל מקרה להימנע משביתה. "זה לא הזמן לסחור בגורלה של כלכלת ישראל", הוא אמר. "העולם עובר טלטלה נוראית ואנו בקרב על הכלכלה, הצמיחה הורדת האבטלה והגדלת ההשקעות, ושביתה כללית מתמשכת היא משחק באש. היא מסכנת את כל מה שבנינו ופוגעת לא רק באזרחי ישראל, אלא במשק הישראלי וזאת בזמן שאירופה נכנסה לתקופה קשה ועוברת לצמיחה שלילית", הוא אמר.

לדבריו, האוצר מכיר בצורך לפתור את בעייתם של העובדים המוחלשים, כגון עובדי הניקיון והשמירה. "אנו מוכנים לשפר את השכר ואת התנאים הנלווים ולוודא ששימרו כל הזכויות והמעניקים המגיעים לעובדים, בדיוק כפי שנהוג במדינות הרווחה בעולם כגון שוודיה והולנד", אמר שטייניץ. "אך לא ייתכן שנהיה המדינה היחידה ב-OECD שתקלוט את עובדי הקבלן באופן ישיר ותחייב בקליטה ישירה גם את הרשויות המקומיות ואת חברות ההיי-טק. כי אם ייקלטו היום את עובדי הניקיון והשמירה, מחר ייקלטו גם עובדי הסעדה ואחריהם רואי החשבון ועורכי הדין המעניקים שירותים לחברות. אי אפשר לחייב ראש עיר לקלוט את מאות עובדי הניקיון והשמירה המועסקים כיום בחברות השירותים מהם הוא רכש שירותים".

גורמים המקורבים למגעים שבין ההסתדרות לאוצר מעריכים שהשביתה המתוכננת לפרוץ היום, לא תארך זמן רב, בשל החלטת הנשיאה ביה"ד הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, לזמן לאולמה את נציגי הצדדים כדי לשמוע מהם דיווח על התקדמות המו"מ. "השופטת ארד מתכוונת להתערב במו"מ והיא ערוכה להקדיש לכך מאמץ אינטנסיבי וממושך, כדי למנוע שביתה ארוכה שתסב נזק קשה לציבור", אמרו גורמים אלה. "היא תאפשר לעיני לקיים את השביתה למשך זמן קצר, כדי שיוציא קיטור, אך היא תציע כל פתרון אפשרי שיתקבל על דעת הצדדים, שימנע את התמשכותה".

"הסכם עקרונות בן שני סעיפים יבטל את הצורך בשביתה", שב ואמר היום עיני. "הסעיף האחד יקבע כי עובד קבלן המועסק במשרה מלאה כתף אל כתף עם חברו בעל הקביעות, יהפוך אף הוא לעובד ישיר של המעסיק. הסעיף השני: "עובד קבלן שלא ייקלט כעובד ישיר, יזכה להשוואת תנאים לאלה של העובד הקבוע. מבחינתי זהו צדק חברתי".

מי ישבות מחר

היום עדכנה ההסתדרות את רשימת מקומות העבודה שישבתו ולפיכך לא יספקו שירותים לציבור, אלה הם: כל משרדי הממשלה; יחידות הסמך כגון ביטוח לאומי ושירות התעסוקה; הרשויות המקומיות (לא תפונה אשפה, לא תהיה קבלת קהל, פקחי העיריות לא ירשמו דו"חות חניה); המועצות הדתיות; הרבנות הראשית; בתי המשפט לכל סוגיהם; רשות האכיפה והגביה; רשות המסים; בתי החולים הציבוריים ומד"א יפעלו במתכונת שבת; מזכירויות האוניברסיטאות (הסגל האקדמי עובד כרגיל וכל ההרצאות יתקיימו); קווי הרכבת; נמלי הים; מעונות נעמ"ת וויצ"ו; כל הבנקים; הבורסה; תיאטראות הבימה, הקאמרי, בית לסין; מוזיאונים עירוניים ובית התפוצות; הטלוויזיה החינוכית; מועצות הייצור והשיווק החקלאיות.

"נתב"ג צפוי לשבות שש שעות בלבד, בין השעות 6:00 בבוקר ל-12:00 בצהריים. הפגיעה בציבור הנוסעים תהיה מינימלית, מכיוון שחברות התעופה שינו בעוד מועד את לוח הטסות שלהן מישראל ואליה. בתי הספר היסודיים יפעלו כרגיל, למרות ההבנות הקיימות בין הסתדרות המורים להנהגת ההסתדרות ולפיהן המורים ישתתפו במאבקיה של ההסתדרות. גם קווי האוטובוסים יפעלו כרגיל ואף יתוגברו. באופן מפתיע, מרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית יפעלו כרגיל, בעקבות הבנות שהשיגה הנהלת הכללית עם ועד העובדים בראשות פרוספר בן חמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ