מאמצים אחרונים למנוע שביתה כללית |

התקדמות במגעים בין האוצר להסתדרות; עיני והמעסיקים על סף חתימת הסכם

יו"ר ההסתדרות בירך על הצעת שטייניץ להקצות סכומים משמעותיים לצורך השוואת תנאי עובדי הקבלן לעובדים הרגילים, אך עדיין אין החלטה סופית

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

התקדמות הסתמנה הלילה לקראת חצות בפגישה של יו"ר ההסתדרות עופר עיני עם שר האוצר יובל שטייניץ במאמצים למנוע את השביתה הכללית במשק. ההתקדמות עשויה להביא לפריצת דרך שבעקבותיה תבוטל השביתה המתכוננת לשעה 6 בבוקר.

בפגישה הלילית בלשכת שר האוצר בירושלים הציע שטייניץ כי האוצר יקצה סכומים משמעותיים יותר לצורך השוואת השכר והתנאים הנלווים של עובדי הקבלן לאלה של העובדים מן המניין. בהסתדרות בירכו על הצעתו של שר האוצר, אך עדיין לא התקבלה החלטה סופית אם תבוטל השביתה. ההחלטה צפויה להתקבל בשעות הקרובות.

יו"ר ההסתדרות עזב לזמן קצר במהלך הלילה את השיחות עם שר האוצר כדי לדון בהתפתחויות עם נציגי המעסיקים ששהו במלון סמוך. על פי הפרסום בקול ישראל, עיני והמעסיקים הגיעו להסכם ביניהם לפיו עובדי הקבלן יועברו להסכם העסקה ישירה והם קרובים לחתימה. עם זאת, אין בכך די כדי להסיר את איום השביתה מאחר ונכון לשעה 5:30, עיני עדיין לא השיג הסכמה עם שר האוצר לגבי עובדי המגזר הציבורי.

שר האוצר שטייניץ ויו"ר ההתסתדרות עופר עיני בלשכת שר האוצר בירושליםצילום: אמיל סלמן

אמש התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לסוגייה ואמר כי "שביתה לא תפתור את בעיית עובדי הקבלן", אמר נתניהו. לדברי ראש הממשלה, "ניתן לשפר את תנאי העסקתם של עובדי הקבלן מבלי להשבית את המשק ולשבש את חיי האזרחים. אין פתרון קסם לבעיות העסקה שנוצרו כאן במשך עשרות שנים. אפשר לפתור את הנושא בהידברות. המשק נמצא במצב רגיש. זה לא הזמן לסכן את היציבות שהשגנו בעמל רב ובשיתוף פעולה בין הממשלה להסתדרות מול קריסת כלכלות מובילות בעולם".

ההסתדרות ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים) גיבשו היום מסמך עקרוני שיש בו למעשה בגדר מילוי הדרישות העיקריות של ההסתדרות בנוגע לעובדי הקבלן. על פי המסמך שהכינו עיני, יו"ר לשכת התיאום שרגא ברוש, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי אבי ניסנקורן, ומנכ"ל לשכת התיאום אבי ברק, עובדי קבלן במשרה מלאה ועם ותק של לפחות שנה-שנתיים, ייקלטו כעובדים מן המניין. מי שימשיך להיות מועסק כעובד קבלן, שכרו והתנאים בסוציאליים המוענקים לו, יושוו לאלה של העובדים מן המניין.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

השגת הסכמות נפרדות בין הסתדרות ללשכת התיאום אמנם אינה פותרת את הבעיה של כלל עובדי הקבלן בישראל, אך זהו הישג תדמיתי חשוב לעיני. בנוסף, הסכם נפרד עם ברוש מגביר את כוח המיקוח של עיני כלפי האוצר. דבר ההסכם שגובש (אך לא נחתם סופית) התקבל במבוכה מסוימת על ידי האוצר המתקשה כעת להסביר מדוע אסור למדינה ולרשויות המקומיות להפסיק להעסיק עובדי קבלן ועובדים במיקור חוץ, בשעה שארגונם היציג של המעסיקים הפרטיים מסכים לשינוי המצב שהתקבע במשך עשרות שנים. עם זאת, המסמך טעון עדיין את אישורה של נשיאות לשכת התיאום ובישיבה זו לא מן המנע שיושמעו התנגדויות להסכם.

גורמים המקורבים למגעים שבין ההסתדרות לאוצר מעריכים שהשביתה המתוכננת לפרוץ היום, לא תארך זמן רב, בשל החלטת הנשיאה ביה"ד הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, לזמן לאולמה את נציגי הצדדים כדי לשמוע מהם דיווח על התקדמות המו"מ. "השופטת ארד מתכוונת להתערב במו"מ והיא ערוכה להקדיש לכך מאמץ אינטנסיבי וממושך, כדי למנוע שביתה ארוכה שתסב נזק קשה לציבור", אמרו גורמים אלה. "היא תאפשר לעיני לקיים את השביתה למשך זמן קצר, כדי שיוציא קיטור, אך היא תציע כל פתרון אפשרי שיתקבל על דעת הצדדים, שימנע את התמשכותה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ