עוזי דיין מקדם תורם שלו לתפקיד מנכ"ל מפעל הפיס

דיין, המכהן כיו"ר מפעל הפיס, מינה בשבוע שעבר תורם אחר שלו לתפקיד בחברה. מקורבים לדיין: "לא ייתכן שייבחר מנכ"ל שלא על דעת היו"ר"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים32
רויטל חובל
רויטל חובל

יו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין, פעל לקידום תורם שלו לתפקיד מנכ"ל מפעל הפיס. מדובר באבנר יהודאי, איש עסקים ששימש בתפקיד סמנכ"ל הכספים של חברת החשמל בשנים 2006-2007. יהודאי תרם לעוזי דיין במערכת הבחירות ב- 2008 סכום של כ-5,000 שקלים כשהוא התמודד ברשימת הליכוד. בשבוע שעבר מינה דיין תורם אחר שלו, בשם ירון לוסקי, לתפקיד מזכיר חברה חיצוני במפעל הפיס.

בימים האחרונים מתנהל מאבק בין דירקטורים במפעל הפיס לבין דיין, נוכח הודעתו כי בכוונתו לבחור בעצמו את מנכ"ל החברה מתוך 15 המועמדים המובילים, ולא בהכרח לפעול בהתאם להמלצת ועדת האיתור, שבחרה לתפקיד את ג'אקי ואקים, גזבר עיריית חיפה וחבר דירקטוריון מפעל הפיס. במקביל, סיפרו גורמים בדירקטוריון מפעל הפיס כי ועדת האיתור שמינה דיין לאיתור מנכ"ל מפעל הפיס בחרה 13 מועמדים לתפקיד שעלו לשלב השני. דיין ביקש להוסיף לרשימה שני מועמדים נוספים, ובהם יהודאי.

דיין מונה לתפקיד יו"ר מפעל הפיס על ידי נתניהו במאי האחרון לאחר כמעט שנתיים ללא יו"ר. בנובמבר האחרון הודיע המנכ"ל הקודם, שאול סוטניק, על פרישתו. בסך הכל ניגשו למכרז 63 מועמדים ולשלב השני עלו 15 מועמדים שעברו ראיון אישי. חברי ועדת האיתור העניקו לואקים את הניקוד הגבוה ביותר, אחריו סמנכ"ל השיווק במפעל הפיס דורון אנגל ובמקום השלישי דורג שלמה אטיאס, מנכ"ל תאגיד המים באשדוד ולשעבר מנכ"ל מבטחים.

מקורבים לדיין סיפרו כי בכוונתו לבחור בעצמו את מנכ"ל מפעל הפיס ולערוך ראיונות אישיים ל-15 המועמדים. "לא מדובר בוועדת בחירה, אלא בוועדת איתור", אמרו מקורבים לדיין. "לא ייתכן שמנכ"ל ייבחר לא על דעת היו"ר". עוד הוסיפו, כי 15 המועמדים האחרונים יבחנו בחברות השמה ומתוכם יבחר דיין את המנכ"ל. על החלטה זו מוחים חברי דירקטוריון, שאומרים כי "דיין ביקש להקים ועדת איתור שתאתר מועמד למנכ"ל. הוועדה עבדה בצמוד ליועץ המשפטי של מפעל הפיס וקיבלה החלטה שהאדם המוביל הוא ג'קי ואקים. הסמכות לבחור ניתנה לועדת האיתור וכעת דיין רוצה לבחור את אנשיו".

יו"ר מפעל הפיס, עוזי דייןצילום: אלי הרשקוביץ

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "בישיבת הדירקטוריון האחרונה מסרה ועדת האיתור כי סיימה את עבודתה וכי הציגה רשימה בת 15 מומלצים לכהונה בתפקיד מנכ"ל מפעל הפיס. רשימת מומלצים זו תעבור סדרה של מבחני הערכה וכן תוזמן לשיחות עם יושב ראש מפעל הפיס, אשר בסיומן יביא דיין את האיש המומלץ על ידו לתפקיד המנכ"ל לאישור הדירקטוריון. ירון לוסקי אכן תרם סכום כספי צנוע למערכת הבחירות של עוזי דיין לכנסת ב-2008. כפי שעשו עוד מאות רבות של אזרחים. מאז החל עוזי דיין את כהונתו כיו"ר מפעל הפיס מתמנים לתפקידים בכירים בארגון אך ורק על פי שתי אמות מידה בלבד: יושר אישי וכישורים החותרים למצוינות".

אבנר יהודאי מסר כי הוא הצהיר על קשריו עם עוזי דיין בטפסי מועמדותו. "אני לא מזוהה פוליטית. אני כרגע יודע שאני מועמד ונמצא בתהליך". לעניין הטענה כי דיין קידם את מועמדותו, ביקש לא להתייחס.

ירון לוסקי מסר: "היקף משרתי הינו 50 אחוז משרה. למרות היקף משרתי הזהה למזכיר הקודם, ולמען הניראות הציבורית החליט היו"ר על דעתי כי שכרי יהיה נמוך יותר מזה של קודמי בתפקיד. קורות החיים המלאים שלי, לרבות עבודתי המשותפת עם עוזי בעבר, הוצגו לדירקטוריון לפני המינוי ועל סמך קורות חיים אלה, בין היתר, אושרתי לתפקיד. באשר לתרומה, במהלך הבחירות לפני מספר שנים תרמתי תרומה כדין למפלגת תפנית. לאחר זמן מה הוחזרה לי התרומה במלואה ואסמכתאות על כך נמצאות ברשותי ובספרי המפלגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ