עובדי הקבלן חוששים שאם ישבתו - יפוטרו

"סוחרים בנו כעבדים, כל שנה מישהו אחר מעסיק אותנו", אומרת אחות בבית ספר. לדבריה, התנאים הסוציאליים של העובדים נמחקים כשהמעסיקים מתחלפים

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

בעוד אלפי עובדי מדינה צפויים לשבות היום למען שיפור תנאי העסקת עובדי הקבלן, האחרונים חוששים שאם רק יעזו להיעדר מהעבודה היום - אפילו לכמה שעות בודדות או חלילה לבוא מצוידים בשלטים נגד תנאי העסקתם או להתראיין בשמם - הם יפוטרו לאלתר. "אפילו הנחו אותנו היום שאסור לנו לדבר עם התקשורת", אמרו גלעד ואמיר, מאבטחים במרכז רפואי גדול במרכז הארץ.

לא רחוק מהם עבר אלי (58) עם עגלת הניקיון שלו, מרוקן פחים מתכולתם ומכוון את באי המקום למחלקה שחיפשו. "חבר הכניס אותי לעבוד כאן, אבל גם לפני כן לא עבדתי במשהו קבוע - כל הזמן בעבודות קבלן, מקומות מזדמנים. מעסיקים אותי ואז מפטרים כדי שלא יהיה ותק", אומר אלי - שעלה מאתיופיה לפני 34 שנים ומפרנס משפחה בת חמש נפשות ממשכורת של 4,600 לחודש. לדבריו, הוא מתקשה להאמין שהשביתה היום תשנה משהו. "הצעירים שלנו יצאו לרחובות קיץ שלם ומה קיבלו בסוף? כלום. הלוואי וזה יעזור, אבל מניסיוני, שלושה ימים בכותרות ושוכחים אותנו, עוברים למקרה הבא".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אירית ברנס, אתמול. תנאים סוציאליים נמחקים צילום: חגי פריד

אירית ברנס (48) אחות בתי ספר יסודיים ותיכוניים באזור חיפה, מספרת שמאז הפרטת מערך בריאות התלמיד ב-2007, שהפך אותן לעובדות קבלן, הורעו משמעותית תנאיהן. "פיזית לא נתנו לנו מקום לשבת, אנחנו רואות את התלמידים במקלט או בחדר עישון או בחדר טבע כשחיות מסתובבות לידנו. אין פרטיות לילד במתן חיסונים ובדיקות רפואיות".

לדברי ברנס, "סוחרים בנו כבעבדים - אנו מקבלות מכתבי פיטורים ומועסקות כל שנה על ידי מעסיק אחר כי משרד הבריאות לא מרוצה מהמעסיק שלנו בכל פעם. ימי מחלה ותנאים סוציאליים לא עוברים בין הספקים ונמחקים לנו מההטבות".

ברנס מתרוצצת בין תשעה בתי ספר יסודיים ותיכוניים באזור חיפה ולעיתים נוסעת לקצה השני של המדינה לדרישת מעסיקיה. "לא משלמים לנו נסיעות, ואנחנו נוסעות שעות ארוכות, לפעמים מחיפה לירושלים או לדרום כי המעביד לא מוכן להעסיק עוד אחיות ואנחנו נשארות לקרוס תחת העומס הקיים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ