שביתה כללית במשק |

הרכבות לא פועלות, שיבושים בנתב"ג, בתי החולים פועלים במתכונת חירום

המאמצים הליליים בין האוצר להסתדרות כשלו, והשביתה יצאה לדרך ב-6:00. שר האוצר: היא תעלה למשק מיליארדים; עיני: מרגישים כמו במחזה אבסורד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למרות מאמצים ליליים ושיחות ישירות בין שר האוצר יובל שטייניץ ויושב ראש ההסתדרות עופר עיני המשק החלה הבוקר בשעה 6 שביתה כללית במשק. במהלך הלילה הסתמנה התקדמות בעקבות הצעתו של שטייניץ כי האוצר יקצה סכומים משמעותיים יותר לצורך השוואת השכר והתנאים הנלווים של עובדי הקבלן לאלה של העובדים מן המניין. בהסתדרות בירכו על הצעתו של שר האוצר, אך בסופו של דבר לא הצליחו להסכים על כל הפרטים ולכן ההסכם לא נחתם.

במהלך הלילה עזב יו"ר ההסתדרות עיני לזמן קצר את השיחות עם שר האוצר כדי לדון בהתפתחויות עם נציגי המעסיקים ששהו במלון סמוך. עיני ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים) גיבשו מסמך עקרוני שיש בו למעשה בגדר מילוי הדרישות העיקריות של ההסתדרות בנוגע לעובדי הקבלן. על פי המסמך שהכינו עיני, יו"ר לשכת התיאום שרגא ברוש, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי אבי ניסנקורן, ומנכ"ל לשכת התיאום אבי ברק, עובדי קבלן במשרה מלאה ועם ותק של לפחות שנה- שנתיים, ייקלטו כעובדים מן המניין.

שר האוצר, יובל שטייניץ מסר לאחר הפיצוץ במגעים: "השביתה במשק מיותרת. היא עלולה לעלות למשק במיליארדי שקלים אם תימשך. היינו מוכנים לבוא לקראת ההסתדרות אולם היא התבצרה בעמדותיה. ישראל לא יכולה לחזור למודל העסקת עובדים של שנות ה-50 וה-60 שנכשל, ואינו מקובל בשום מקום בעולם, גם לא במדינות סקנדינביה".

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר מנגד כי "המשך השביתה תלוי עכשיו בראש הממשלה ובשר התמ"ת. במידה ושר התמ"ת יודיע שבכוונתו להוציא על דעת ראש הממשלה צו הרחבה להסכם כך שגם עובדי הקבלן במגזר הציבורי ייהנו ממנו, השביתה תיפסק לאלתר". הוא גם תקף את שר האוצר ואת אנשי משרדו: "אנחנו מרגישים אחרי הלילה הזה כמו במחזה אבסורד. המעסיקים הפרטיים מסכמים להשוות את תנאי עובדי הקבלן ואף לקלוט אותם והממשלה שהיא המעסיק הציבורי, שיש לה אחריות כפולה ומכופלת כלפי העובדים האלה אינה מוכנה לעשות זאת".

אמש התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לסוגייה ואמר כי "שביתה לא תפתור את בעיית עובדי הקבלן", אמר נתניהו. לדברי ראש הממשלה, "ניתן לשפר את תנאי העסקתם של עובדי הקבלן מבלי להשבית את המשק ולשבש את חיי האזרחים. אין פתרון קסם לבעיות העסקה שנוצרו כאן במשך עשרות שנים. אפשר לפתור את הנושא בהידברות. המשק נמצא במצב רגיש. זה לא הזמן לסכן את היציבות שהשגנו בעמל רב ובשיתוף פעולה בין הממשלה להסתדרות מול קריסת כלכלות מובילות בעולם".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

גורמים המקורבים למגעים שבין ההסתדרות לאוצר מעריכים שהשביתה המתוכננת לפרוץ היום, לא תארך זמן רב, בשל החלטת הנשיאה ביה"ד הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, לזמן לאולמה היום בשעה 14:00 את נציגי הצדדים כדי לשמוע מהם דיווח על התקדמות המו"מ. "השופטת ארד מתכוונת להתערב במו"מ והיא ערוכה להקדיש לכך מאמץ אינטנסיבי וממושך, כדי למנוע שביתה ארוכה שתסב נזק קשה לציבור", אמרו גורמים אלה. "היא תאפשר לעיני לקיים את השביתה למשך זמן קצר, כדי שיוציא קיטור, אך היא תציע כל פתרון אפשרי שיתקבל על דעת הצדדים, שימנע את התמשכותה".

מי שובת היום

אתמול עדכנה ההסתדרות את רשימת מקומות העבודה שישבתו ולפיכך לא יספקו שירותים לציבור, אלה הם: כל משרדי הממשלה; יחידות הסמך כגון ביטוח לאומי ושירות התעסוקה; הרשויות המקומיות (לא תפונה אשפה, לא תהיה קבלת קהל, פקחי העיריות לא ירשמו דו"חות חניה); המועצות הדתיות; הרבנות הראשית; בתי המשפט לכל סוגיהם; רשות האכיפה והגביה; רשות המסים; בתי החולים הציבוריים ומד"א יפעלו במתכונת שבת; מזכירויות האוניברסיטאות (הסגל האקדמי עובד כרגיל וכל ההרצאות יתקיימו); קווי הרכבת; נמלי הים; מעונות נעמ"ת וויצ"ו; כל הבנקים; הבורסה; תיאטראות הבימה, הקאמרי, בית לסין; מוזיאונים עירוניים ובית התפוצות; הטלוויזיה החינוכית; מועצות הייצור והשיווק החקלאיות.

למרות שהשביתה בנתב"ג הוגבלה עד לשעות הצהריים, עובדי המכס מתכוונים לשבש את העבודה כחלק מהעיצומים. כתוצאה מהצעדים שעובדי המכס עומדים לנקוט, צפויים טורי נוסעים ארוכים בטרמינל 3 החל משעות הצהריים. כ-30 טיסות הוקדמו היום לפני שהחלה השביתה ב-06:00. הנהלת רשות שדות התעופה פתחה חדר מצב, וקראה לציבור הנוסעים להתעדכן אצל חברות התעופה על לוח הטיסות המעודכן.

בתי הספר היסודיים פועלים כרגיל, למרות ההבנות הקיימות בין הסתדרות המורים להנהגת ההסתדרות ולפיהן המורים ישתתפו במאבקיה של ההסתדרות. גם קווי האוטובוסים פועלים כרגיל ואף יתוגברו. באופן מפתיע, מרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית פועלים כרגיל, בעקבות הבנות שהשיגה הנהלת הכללית עם ועד העובדים בראשות פרוספר בן חמו.

Read this article in English:  Israeli workers open general strike, disrupting airport and economy

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ