שלושה מכל ארבעה ילדים בכיתות א' בבית שמש הם חרדים

מנתונים רשמיים של מחלקת החינוך בעיר עולה כי 75% מכלל תלמידי כיתות א' בשנה הבאה יהיו חרדים. הנתונים מתייחסים למוסדות מוכרים בלבד

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

התחרדות בית שמש מגובה גם במספרים: שלושה מכל ארבעה ילדים שייכנסו בסוף הקיץ הקרוב לכיתות א' בבית שמש יהיו במערכת החרדית הרשמית, כך עולה מנתונים חדשים שמסרה אתמול (שלישי) מחלקת החינוך בעיר.

בשנת הלימודים תשע"ג, יגדל החינוך החרדי בעיר, כולל מוסדות פטור שמקבלים תקצוב חלקי ממשרד החינוך, ל-75% מכלל תלמידי כיתה א', שהם כ-2,500 ילדים. ה-25% הנותרים, שמספרם יעמוד על 625 בקירוב, נרשמו למוסדות החינוך הממלכתי והממלכתי דתי.

בשנה שעברה היה מספר התלמידים החרדים נמוך מ-70%, וכלל מערכת החינוך החרדית עמדה על כ-60%. מדובר רק במוסדות חרדיים רשמיים, המקבלים תקצוב מהמדינה ומוכרים על ידי משרד החינוך; בבית שמש יש גם מספר לא מבוטל של מוסדות שאינם מוכרים בידי המדינה, המופעלים על ידי חרדים מהפלגים הקנאיים, בעיקר ברמת בית שמש ב' שעלתה לאחרונה לכותרות.

לדברי שמואל גרינברג (יהדות התורה), סגן ראש העיר והממונה על החינוך החרדי, ככל שיורדים בשכבת הגיל – כך עולה שיעור החרדים. כך למשל, כלל ילדי הגנים בעיר בית שמש, בגילאים 5-3, יעמוד בשנה הבאה על פחות מ-7,000 ומתוכם 5,800 יהיו חרדים. לדבריו, "הגידול המבורך במצבת התלמידים בחינוך החרדי מצריך ראייה ארוכת טווח לשנים הבאות", ולדבריו "החינוך החרדי נמצא כבר כעת במצוקת בינוי כיתות גדולה שתלך ותחריף עם הזמן. פנינו למשרד החינוך, הגידול עצום אנחנו במצב קטסטרופלי מבחינת הרשאות בנייה. בבית שמש נולדות שתי כיתות בשבוע, והרוב הם תינוקות חרדים".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

בתקופה האחרונה עלתה בית שמש לכותרות סביב פרשיות הקשורות בהתחרדות העיר. תופעות של הדרת נשים מהמרחב הציבורי, קבוצת הנשים מהפלג החרדי המכונה "נשות הטליבאן" בשל מנהגן לעטות שכבות רבות והתפרעויות אלימות של תושביה החרדים של העיר בעקבות מעצרם של מספר בכירים בעדה החרדית.

Read this article in English: Three quarters of Beit Shemesh first-graders will attend ultra-Orthodox schools next year

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ