השביתה הכללית במשק

נציגי האוצר וההסתדרות מתכנסים לדיון מכריע בבית הדין הארצי לעבודה

הנשיאה ארד תכריע אם לאפשר להמשיך בשביתה; עובדי המכס משבשים הפעילות בנתב"ג; דווקא עובדי הקבלן עובדים: "אם אשבות, יפטרו אותי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שמונה שעות לאחר שהחלה השביתה הכללית במשק, התכנסו היום בצהריים (רביעי) נציגי האוצר, ההסתדרות ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, לדיון בבית הדין הארצי לעבודה בראשות הנשיאה נילי ארד. בפתח הדיון ביקשה הנשיאה מנציגי הצדדים להציג בפניה את ההסכם שהושג כביכול ביניהם בנושא עובדי הקבלן, אך שני הצדדים סירבו בטענה כי ההסכם טרם בשל.

השופטת ארד החליטה לזמן לקראת סופו של הדיון הנוכחי את שרי האוצר והתמ"ת וכן את יו"ר ההסתדרות ושרגא ברוש ללשכתה, בניסיון לגבש פשרה בין הצדדים. במהלך ההיוועצות עם נציגי הצדדים, היא צפויה להחליט האם לאפשר להסתדרות להמשיך ולקיים את השביתה במשק, או להורות לה להפסיקה לאלתר. אחר הצהריים אמורים לשוב ולדון בהסכם בנושא עובדי הקבלן, נציגי האוצר ונציגי ההסתדרות.

גורמים המקורבים למגעים שבין ההסתדרות לאוצר העריכו אמש שהשביתה לא תארך זמן רב. "השופטת ארד מתכוונת להתערב במשא ומתן והיא ערוכה להקדיש לכך מאמץ אינטנסיבי וממושך, כדי למנוע שביתה ארוכה שתסב נזק קשה לציבור", אמרו גורמים אלה. "היא תאפשר לעיני לקיים את השביתה למשך זמן קצר, כדי שיוציא קיטור, אך היא תציע כל פתרון אפשרי שיתקבל על דעת הצדדים, שימנע את התמשכותה".

שביתה בבית החולים איכילוב, היוםצילום: דניאל בר און

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

באופן פרדוקסלי, מי שלמענם הושבתו חלקים נרחבים במשק, עובדי הקבלן, אינם יכולים לשבות, ורבים מהם התייצבו היום במקומות העבודה, חרף היעדרותם של רוב העובדים הקבועים בשל השביתה. ד', העובד בתחום הגננות באחד ממשרדי הממשלה, אמר היום: "אני יודעת שהשביתה אמורה לחזק אותי ולשפר את תנאי העסקתי. אולם נכון לעכשיו, איני חש ביטחון בעבודה, ואם לא אתייצב, עלולים לפטר אותי".

השביתה בנתב"ג, שהוגבלה עד לשעות הצהריים, הופסקה בשעה 12:00. עם זאת, עובדי המכס מתכוונים להמשיך לשבש את העבודה כחלק מהעיצומים. כתוצאה מהצעדים שעובדי המכס עומדים לנקוט, צפויים טורי נוסעים ארוכים בטרמינל 3 החל משעות הצהריים. רשות שדות התעופה מסרה בתגובה להחלטה כח: "צעדי אנשי המכס בנתב"ג היוצרים עומס מלאכותי בהגעת הנושאים על ידי בדיקות יתר, מהווה בזיון של החלטת בית המשפט להפסיק את השביתה מהשעה 12:00". הנהלת רשות שדות התעופה פתחה חדר מצב, וקראה לציבור הנוסעים להתעדכן אצל חברות התעופה על לוח הטיסות המעודכן.

שיבושים בנתב"ג, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

בתוך כך, שר התמ"ת שלום שמחון אמר היום כי יפתח בהליכים חוקיים לקראת הוצאת צו הרחבה להסכם הקיבוצי שייחתם בין ההסתדרות למעסיקים, שיעסוק בשיפור והשוואת תנאי עובדי הקבלן למקביליהם בארגונים. אמש אמר יו"ר ההסתדרות עופר עיני כי "המשך השביתה תלוי עכשיו בראש הממשלה ובשר התמ"ת. במידה ושר התמ"ת יודיע שבכוונתו להוציא על דעת ראש הממשלה צו הרחבה להסכם כך שגם עובדי הקבלן במגזר הציבורי ייהנו ממנו, השביתה תיפסק לאלתר".

שמחון הודיע על כוונתו הבוקר לשר האוצר ולראש הממשלה. לדבריו, לא מדובר בקליטת עובדי קבלן בשירות הממשלתי, אלא בשיפור תנאיהם והשוואת תנאיהם לעובדים בארגונים. "יש חשיבות רבה להשוות את התנאים ולהבטיח כי עובדים הקבלן יזכו לכל התנאים הסוציאליים שמקבלים העובדים המועסקים בארגונים", אמר. לדבריו, משרד התמ"ת הגיש עוד בתחילת הסכסוך הצעת החלטה לממשלה להשוואת תנאי עובדים הקבלן לכלל העובדים. שמחון הבהיר, כי צו ההרחבה וההתייעצויות שילוו אותו מותנים בהבטחת הפסקת השביתה.

השביתה החלה הבוקר למרות מאמצים ליליים ושיחות ישירות בין שר האוצר יובל שטייניץ ויושב ראש ההסתדרות עופר עיני. במהלך הלילה הסתמנה התקדמות בעקבות הצעתו של שטייניץ כי האוצר יקצה סכומים משמעותיים יותר לצורך השוואת השכר והתנאים הנלווים של עובדי הקבלן לאלה של העובדים מן המניין. בהסתדרות בירכו על הצעתו של שר האוצר, אך בסופו של דבר לא הצליחו להסכים על כל הפרטים ולכן ההסכם לא נחתם.

במהלך הלילה עזב יו"ר ההסתדרות עיני לזמן קצר את השיחות עם שר האוצר כדי לדון בהתפתחויות עם נציגי המעסיקים ששהו במלון סמוך. עיני ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים) גיבשו מסמך עקרוני שיש בו למעשה בגדר מילוי הדרישות העיקריות של ההסתדרות בנוגע לעובדי הקבלן. על פי המסמך שהכינו עיני, יו"ר לשכת התיאום שרגא ברוש, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי אבי ניסנקורן, ומנכ"ל לשכת התיאום אבי ברק, עובדי קבלן במשרה מלאה ועם ותק של לפחות שנה- שנתיים, ייקלטו כעובדים מן המניין.

הפגנת תמיכה בעובדי הקבלן, הבוקר בנתב"גצילום: מוטי מילרוד

מי שובת היום

לפי הרשימה של ההסתדרות, מקומות העבודה ששובתים היום ולא מספקים שירותים לציבור, הם: כל משרדי הממשלה; יחידות הסמך כגון ביטוח לאומי ושירות התעסוקה; הרשויות המקומיות (לא תפונה אשפה, לא תהיה קבלת קהל, פקחי העיריות לא ירשמו דו"חות חניה); המועצות הדתיות; הרבנות הראשית; בתי המשפט לכל סוגיהם; רשות האכיפה והגביה; רשות המסים; בתי החולים הציבוריים ומד"א יפעלו במתכונת שבת; מזכירויות האוניברסיטאות (הסגל האקדמי עובד כרגיל וכל ההרצאות יתקיימו); קווי הרכבת; נמלי הים; מעונות נעמ"ת וויצ"ו; כל הבנקים; הבורסה; תיאטראות הבימה, הקאמרי, בית לסין; מוזיאונים עירוניים ובית התפוצות; הטלוויזיה החינוכית; מועצות הייצור והשיווק החקלאיות. בנתב"ג כאמור הסתיימה השביתה, אך צפויים שיבושים של עובדי המכס. ציבור הנוסעים יכול להתעדכן בלוח הטיסה המעודכן אצל חברות התעופה.

בתי הספר היסודיים פועלים כרגיל, למרות ההבנות הקיימות בין הסתדרות המורים להנהגת ההסתדרות ולפיהן המורים ישתתפו במאבקיה של ההסתדרות. גם קווי האוטובוסים פועלים כרגיל ואף יתוגברו. באופן מפתיע, מרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית פועלים כרגיל, בעקבות הבנות שהשיגה הנהלת הכללית עם ועד העובדים בראשות פרוספר בן חמו.

Read this article in English: Israel's National Labor Court to decide fate of general strike

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ