השביתה נמשכת |

ההכרעה נדחתה לשעה שמונה בבוקר

הצדדים ביקשו ארכה של שעתיים מביה"ד כדי להמשיך במו"מ. ההסתדרות הורתה לחדש את הפעילות בנתב"ג. היכנסו לרשימת השובתים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גם לאחר סבב הדיונים שנערך בלשכת נשיאת בית הדין הארצי לעבודה בהשתתפות שר האוצר שטייניץ, יו"ר ההסתדרות עיני ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים שרגא ברוש, לא הושגה הסכמה שתמנע יום נוסף של שביתה כללית במשק היום (חמישי). השופטת ארד קבעה בתחילה כי הדיונים ימשכו עד השעה אחת בלילה, אך הצדדים ביקשו להאריך אותם עד לשעות הבוקר. תשובה סופית היתה אמורה להתקבל בשעה 06:00 בבוקר אך הצדדים ביקשו ארכה של שעתיים. לאחר סבב הדיונים יעדכנו הצדדים את השופטת בטלפון והיא תכריע באשר לעתיד העיצומים.

יו"ר ההסתדרות עופר עיני אמר לאחר הפגישה כי "כל עוד לא נמצא פתרון - השביתה תימשך. נכון לעכשיו הפערים בינינו לבין האוצר עמוקים. לא היתה התקדמות, היה רצון של של האוצר לנהל משא ומתן אינטנסיבי, אבל נשארנו כמעט בדיוק באותו מקום בו היינו בתחילת המשא ומתן". עיני התייחס להסכם שהתגבש בעניין עובדי הקבלן עם ברוש ואמר כי ההסכם לא נחתם כי היה סעיף אחד שעסק בקליטה של עובדי ניקיון עליו לא הסכימו עדיין הצדדים, אך ציין כי "יש הסכמה עקרונית".

השר שטייניץ אמר אמש כי משרד האוצר הציע תוספות שכר ושיפור בתנאי העבודה של עובדי הקבלן, אך אלו לא סיפקו את ההסתדרות. "לא נאמץ מודל שלא קיים בשום מדינה אחרת", אמר לעיתונאים אמש. "אנחנו חייבים גם לשמור על עתידנו הכלכלי ביחד עם השיפור במצבם של עובדי השמירה והניקיון. אני מאוד מקווה שהשביתה לא תימשך, אני יכול להגיד בצער שלפי התחשיבים שלנו יום שביתה כמו היום לא רק פגע באזרחי ישראל אלא יש לו עלות של 2.5 מיליארד שקל למשק ולאזרחי ישראל. זה מה שהפסדנו היום, בתקופת האטה כלכלית, ואני מאוד מקווה שהשביתה לא תימשך", אמר שטייניץ.

נציגי האוצר וההסתדרות העלו בפני ארד את טיעוניהם בסוגיית דרישת ההסתדרות לקלוט את 300 אלף עובדי הקבלן באופן ישיר - דרישה שלא נענתה על ידי האוצר והובילה לשביתה הכללית במשק. בהתאם לדברים שיידונו, תקבע הנשיאה אם להפעיל צו מניעה ולסיים את השביתה או לאפשר את המשך קיומה. כן יתבצע ניסיון למו"מ מואץ בין הצדדים בפורום מצומצם, עם השרים הרלוונטיים, לשם השגת פתרון.

מוקדם יותר אתמול, עיני הכריז כי יורה על הפסקה מיידית של השביתה אם שר התמ"ת יחתום על צו הרחבה להסכם העקרוני אליו הגיעה ההסתדרות בנפרד עם לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים). צו ההרחבה נועד לאפשר את החלת ההסכם גם על עובדי המדינה ועובדי כלל המגזר הציבורי. על פי ההסכם בין שני הארגונים, שטרם נחתם סופית, עובד קבלן יקבל שכר תואם לשכרו של המקביל אליו במקום העבודה. עוד נקבע כי עובדי קבלן שמקצועם הוא ליבת פעילותה של החברה, יהפכו לעובדים מן המניין בה לפחות לאחר 9 חודשי העסקה רצופים. עובדי קבלן בתחומי עיסוק אחרים יהפכו לעובדים מן המניין בתום 18 חודשי העסקה.

בהסתדרות הגדירו כ"פריצת דרך" את ההסכם שהשיגו עיני ויו"ר לשכת התיאום שרגא ברוש, ואולם באוצר הגיבו בזעם על השגת ההסכם בין עיני לברוש, וראו במהלך זה ניסיון מתוחכם להפעיל לחץ על האוצר במו"מ בינו לבין ההסתדרות. גם בלשכת התיאום עצמה יש מתנגדים להסכם. ראש איגוד חברות הניקיון בלשכה, יצחק סבג, טען אמש שהשוואת התנאים של עובדי הקבלן לתנאיהם של מקביליהם העובדים הקבועים "תגרום לחיסולן של חברות הניקיון". גם בלשכת ארגוני העצמאים מסתייגים מההסכם ורואים בו התערבות חמורה בהתנהלות של החברות. ואילו נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, אמר כי "זה הסכם בוטה, המשרת את האינטרס של עיני ולא של המעסיקים". עקב העובדה שאין הסכמה מלאה במגזר העסקי לגבי טיבו של הסכם עיני- ברוש, המסמך כלל לא הוצג שלשום לבית הדין לעבודה.

מי שובת?

אם אכן תהיה היום שביתה, רשימת השובתים תשאר זהה לאתמול: כל משרדי הממשלה; יחידות הסמך כגון ביטוח לאומי ושירות התעסוקה; הרשויות המקומיות (לא תפונה אשפה, לא תהיה קבלת קהל, פקחי העיריות לא ירשמו דו"חות חניה); המועצות הדתיות; הרבנות הראשית; בתי המשפט לכל סוגיהם; רשות האכיפה והגביה; רשות המסים; בתי החולים הציבוריים ומד"א יפעלו במתכונת שבת; מזכירויות האוניברסיטאות (הסגל האקדמי עובד כרגיל וכל ההרצאות יתקיימו); קווי הרכבת; נמלי הים; מעונות נעמ"ת וויצ"ו; כל הבנקים; הבורסה; תיאטראות הבימה, הקאמרי, בית לסין; מוזיאונים עירוניים ובית התפוצות; הטלוויזיה החינוכית; מועצות הייצור והשיווק החקלאיות.

בתי הספר היסודיים יפעלו כרגיל, למרות ההבנות הקיימות בין הסתדרות המורים להנהגת ההסתדרות ולפיהן המורים ישתתפו במאבקיה של ההסתדרות. גם קווי האוטובוסים יפעלו כרגיל ואף יתוגברו. באופן מפתיע, מרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית יפעלו כרגיל, בעקבות הבנות שהשיגה הנהלת הכללית עם ועד העובדים בראשות פרוספר בן חמו.


השתתף בהכנת הכתבה: זוהר בלומנקרנץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ