עובדי הקבלן בנתב"ג החלו לראשונה להתאגד

בשעה שהמשק בישראל מושבת, התחילו העובדים בהליך החתמה של ועד יציג במטרה לחבור להסתדרות. אחת העובדות: "לא נפקיר את המאבק לחזקים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשעה שהמשק שבת מחאה על העסקה קבלנית, התייצבו עובדי הקבלן בנתב"ג ליום עבודתם אתמול, מאחר שהם אינם רשאים לשבות. ואולם, במהלך יום העבודה התכנסו עשרות עובדים מחברת כוח האדם "רם ק.ר.מ בע"מ" והחלו לראשונה בהליך החתמה של ועד יציג במטרה לחבור להסתדרות.

עובדי החברה מספקים שירותים שונים לנוסעים לחו"ל, כמו ביצוע בדיקות ביומטריות והעמסת כבודה. לטענת העובדים, מעבר להיעדר העסקה ישירה הם נדרשים לעבוד במשמרות לילה ארוכות ללא תוספת תשלום, בעמידה רצופה, וללא אפשרות לשבת.

אחת מעובדות "רם ק.ר.מ", שחששה להזדהות, קראה לעובדות ועובדי קבלן בכל הארץ לנהוג כמוה וכמו חבריה ולהתאגד ללא דיחוי: "לא ניתן לאף אחד לשלול מאיתנו את הזכויות שלנו ולא נפקיר את המאבק החברתי רק לעובדים החזקים". היא הוסיפה ואמרה כי "מהיום דברים משתנים בישראל: עובדי קבלן הופכים לעובדים חזקים, עם זכויות, כבוד ותנאי עבודה הוגנים - עובדים מהשורה".

עובדי נתב"ג עם מובילי המחאה החברתית, אתמולצילום: אלון-לי גרין

עשו לנו לייק וקבלו עדכונים על השביתה ישירות לפייסבוק שלכם

"כשהגענו בבוקר לשדה כדי להפגין פגשנו את אחת העובדות, שסיפרה לנו על המצב שלהם", סיפר אמש אלון-לי גרין מ"התנועה החברתית". "שוחחנו איתם, הם לא ידעו בכלל שהם יכולים להתאגד והחלו לשאול על הזכויות שלהם והעלו הרבה שאלות בנוגע לתנאים שלהם. סיפרנו להם איך תנאי העסקה אמורים להיות ושאם הם יתאגדו הם יוכלו לבוא בדרישות למעסיקים".

לדברי גרין, "תוך כדי התקשרנו להסתדרות שהביאו למקום מיד טפסים כדי שיוכלו להתחיל בהליך ההתאגדות. עובדי הקבלן היו חייבים להגיע לעבודה - המנקות אכן ניקו אבל לעובדי ה'שירות לנוסע' לא היה כל כך מה לעשות כי לא היו נוסעים, הם ישבו יחד וזו הייתה הזדמנות לעניין אותם, ככה זה בעצם התחיל".

סתיו שפיר, ממובילות המאבק החברתי, שהגיעה גם היא למקום אמרה כי היא "מאמינה שהוועד החדש שהוקם הוא רק תחילתו של גל התאגדות מבורך שנובע מהמחאה החברתית וממאבק עובדי הקבלן". עוד אמרה שפיר כי "ישראל מובילה בעולם במדד ההעסקה הקבלנית במקום בצדק חברתי. עוד קבוצות עובדי קבלן במקום הביעו עניין ובכוונתנו לסייע להם להתאגד בימים הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ