בוטלו ההטבות לעובדי שירותי הרווחה בפריפריה

לפני שבועיים וחצי עודכנו מנהלי הלשכות ברשויות בעניין השינוי. יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים: נבדוק את השחיקה בשכר ואם נדרש ננקוט צעדים ארגוניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה ביטלה בתחילת השנה את ההטבות שניתנו לעובדים סוציאליים המועסקים בפריפריה מתוקף חוק אזורי עדיפות לאומית. מעתה לא ייהנו העובדים מהטבות כמו השתתפות בשכר דירה, מימון לימודים אקדמיים ועוד. עם זאת, העובדים שקיבלו את ההטבות עד כה ימשיכו לקבלן. בימים אלו מתנהלים דיונים בין משרד הרווחה ומשרד האוצר באשר לעובדים הוותיקים.

לפני שבועיים וחצי עודכנו מנהלי הלשכות ברשויות בעניין השינוי. הטבות לאזורי עדיפות לאומית ניתנו החל מ-1993 במטרה לקדם ולפתח אזורים או יישובים מסוימים. לאורך השנים חלו שינויים בקריטריונים שלפיהם התקבלו ההטבות.

בשנת 2007, בעקבות עתירה של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל וארגון עדאלה, דן בג"ץ בסוגיית התמריצים ליישובים שהוגדרו בעדיפות לאומית. זאת, על רקע טענת העותרים באשר לאי-השוויון בחלוקתם. בעקבות זאת קבע בג"ץ כי הממשלה אינה מוסמכת לקבוע אזורי עדיפות לאומית ולהקנות הטבות מכוח חוק יסוד הממשלה, כפי שעשתה עד אז, וכי על אזורי העדיפות להקבע בחוק. עוד נקבע כי הממשלה תספק הטבות על פי קריטריונים שוויוניים כמו מצב כלכלי, חברתי, ביטחוני ומיקום גיאוגרפי.

ענת לב-רןצילום: אליהו הרשקוביץ

בחודש יולי 2009, במסגרת חוק ההסדרים, התקבלה תקנה שלפיה בתום שנתיים וחצי מיום העברת החוק תבוטל החלטת הממשלה שנקבעה בניגוד לחוק, כשהדבר מהווה יישום החלטת בג"ץ. ואולם, בעקבות תיקונים שהוכנסו לחוק החליטה הממשלה בדצמבר 2009, לספק מגוון הטבות ותמריצים לטובת צמצום פערים בתחומי החינוך, הדיור, התעסוקה, תרבות וספורט תשתיות, תרבות וספורט - תחום הרווחה והעובדים הסוציאליים נותרו מחוץ לחבילה.

לדברי מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים במועצה אזורית רמת נגב, ענת לב-רן, "ההטבות אפשרו לנו למשוך עובדים ולתת מעט יותר. באזורים שלנו יש קושי גדול יותר למצוא עובדים, בטח ותיקים ומנוסים. כשמחפשים עובד בתחום התמחות מסוים לעתים יש צורך למשוך אותו לבוא וההטבות האלו סייעו מאוד. התחושה היא שמנסים לחסוך במקום שהכי קל ולצערנו זה על גבם של אנשים שמרוויחים כל כך מעט. על כל חצי תקן אני צריכה לצאת למלחמת עולם ועכשיו גם הצעד הזה, זו חלמאות".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, איציק פרי, אמר בתגובה כי ההחלטה תשיג את ההפך מהמטרה: "במו ידיה יצרה הממשלה בינואר השנה דור ב' של עובדים סוציאליים, שיקבלו שכר נמוך יותר מעובדים סוציאליים ותיקים, העושים אותה עבודה ויושבים בשולחן לידם. אם ההטבות לעובדים סוציאליים ותיקים יפגעו יבדוק האיגוד את חוקיות הפגיעה בשכרם, עד כדי נקיטת צעדים ארגוניים", אמר.

ממשרד הרווחה נמסר כי "משרדנו עומד בחקיקה החדשה תוך ראיית זכויות העובדים. על כן, ההנחיה בשלב הראשון היא שההטבות לא יחולו על עובדים חדשים. באשר לעובדים ותיקים, פנינו לחוות דעתו של החשב הכללי וטרם קיבלנו תשובה. עד קבלתה העובדים ימשיכו לקבל את ההטבות. חשוב לציין כי מתן הטבות על בסיס הגדרת יישוב כאזור עדיפות לאומי נאסרה מתוקף החלטה שיפוטית לגבי כל העובדים בכל הסקטורים לרבות מורים ועובדים סוציאליים. למשרד כלים חלופיים נקודתיים המאפשרים לסייע בקליטתם של עובדים סוציאליים ברשויות פריפריאליות בהם קיים קושי אובייקטיבי בגיוסם".

ממשרד האוצר נמסר כי "עובדים חדשים שנקלטו מינואר 2012 אינם זכאים לקבל ההטבות. באשר לעובדים ותיקים, כרגע הם ממשיכים לקבל את ההטבות במלואן, עד לברור הנושא עם משרדהמשפטים".

ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ