עובדים ב-ynet שגייסו חברים לארגון העיתונאים פוטרו

מהאתר נמסר כי פיטורי ארבעת העובדים, שניים מהם עורכים בכירים, הם חלק מ"צעדי התייעלות כואבים". ארגון העיתונאים מאיים בתביעה נגד עורך האתר

אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"

קיצוצים במערכת ynet או ניסיון למנוע הקמת ועד עובדים? הבוקר (חמישי) זומנו לשימוע שלפני פיטורים ארבעה עובדים במערכת, שלושה מתוכם היו ממארגני ההצטרפות באתר לארגון העיתונאים החדש. ב-ynet מכחישים את הטענות ואומרים שהמהלך בוצע כחלק מקיצוצים הנמשכים מזה חודשיים, אולם בארגון העיתונאים טוענים כי הפיטורים מהווים נסיון למנוע התארגנות עובדים, ומאיימים בנקיטת צעדים חמורים, כולל תביעה נגד עורך האתר.

מבין ארבעת העובדים שזומנו היום לשימוע, שניים הם עורכים בכירים במערכת האתר: עורכת עמוד הבית אראלה גניסלב, שעובדת באתר כ-12 שנה, ועורך המחשבים יהונתן זילבר, שעובד באתר מזה שנתיים. הכתב בעז פיילר זומן גם הוא לשימוע. בנוסף, הכתב הכלכלי הוותיק של האתר, תני גולדשטיין, קיבל הודעה כי לא ישוב למערכת, זאת לאחר שלפני כחודש התפטר, אולם חזר בו.

גורמים רבים באתר טוענים כי הפיטורים נובעים מניסיון למנוע התארגנות עובדים, זאת מאחר וגולדשטיין, גניסלב וזילבר הם ממארגני ההצטרפות באתר לארגון העיתונאים החדש. פיילר עצמו ניסה לארגן התארגנות נפרדת, שלא במסגרת הארגון החדש, בתקופה האחרונה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מאידך, במכתב ששלח עורך האתר יון פדר למערכת ynet, נכתב כי מדובר בקיצוצים אליהם נדרשת המערכת בעקבות במצב הקשה בשוק התקשורת. עוד ציין פדר במכתב כי הקיצוצים יתבצעו במערכת התוכן, באגף המסחרי ובאתר winwin. "כפי שמן הסתם כבר נפוצה השמועה – אנחנו נאלצים לבצע הבוקר סדרה מסוימת, נוספת, של שיחות שימוע, לאור כוונתנו לפטר כמה מטובי עמיתנו" כתב פדר, "במידה שההליך אכן יסתיים, במקצתו או ברובו, בהוצאה לפועל של פיטורים, מדובר יהיה בקריעה בבשר החי ממש. ואין זה נוסח לתפארת המליצה אלא ממשי לגמרי, וזאת בהתייחס לשיחות שימוע שהתנהלו עם כמה מן הטובים שבחברינו", כתב פדר.

לדבריו, סיבת המהלך היא צעדי התייעלות שנכפו השבוע על האתר, בשל האטה דרמטית בשוק הפרסום. "למעשה כל שוק התקשורת נמצא בימים אלה בבעיה חמורה, ומודלים שונים של קיצוצים והתייעלות מונהגים כעת בכל גופי המדיה", נכתב. "אשר לנו, המצב בשוק הפרסום קשה במיוחד, והשלכותיו כואבות במיוחד. אך אנחנו תקווה שהצעדים היום יאפשרו לנו לשמור על שלמותו והישרדותו של הארגון ושל כולנו. השלב הכואב שנאלצנו לבצע הבוקר הוא שיאו של מהלך ההתייעלות שהתחלנו בו לפני כחודשיים, ואנחנו רוצים לקוות שבזאת עברנו את עיקרו של הגל הקשה ושכעת התייצבנו".

גורם ב-ynet מסר בתגובה לטענות: "הן מוזרות מאוד ומופרכות. מדובר בשיאו של מהלך ייעול וקיצוץ נרחב שהתחיל לפני כחודשיים ובוצע עד כה רק בחלקו. נוכח הדו"חות שראינו לאחרונה לא היה מנוס מלהמשיך ולבצע את הקיצוצים, הכוללים מחלקות שונות של ynet, עד לסוף השבוע הנוכחי".

במקביל, הודיע ארגון העיתונאים החדש כי בכוונתו לנקוט בכל האמצעים הדרושים, לרבות תביעה אישית נגד עורך האתר, אם לא "יפסק לאלתר הניסיון לפגיעה בזכות ההתארגנות בדרך קלוקלת של פגיעה בעיתונאים ותיקים ומוערכים".

במכתב ששלח ארגון העיתונאים באמצעות באי כוחו, עו"ד אמיר בשה ואלי כהן, לעורך ynet, נכתב כי "פעילות עובד במסגרת ארגון עובדים הינה פעילות כדין ואל לו למעסיק לפגוע בשערה משערות ראשו של עובד שעושה כן... מהתנהלותכם הבוקר, עולה כי מבוקש על-ידכם לגדוע את התארגנות העובדים באיבה וזאת באמצעות פגיעה ישירה בבטן הרכה של התארגנות העובדים - בעובדים שהם ממחוללי ההתארגנות והרוח החיה מאחוריה והכל מתוך מטרת-על – להילחם בהתארגנות העובדים באמצעות זימון עובדים לשימועים לקראת פיטורים ושבירת מטה לחמם, ויהי מה: גם אם מדובר בפיטורים ללא עילה אמיתית, גם אם מדובר בעובדים ותיקים ומצוינים, והכל על מנת להקריב אותם ואת פרנסתם במאבק של ההנהלה נגד התארגנות העובדים בחצרה". בהמשך נכתב כי "בנסיבות אלה, הרינו להודיעך, כי ארגון העיתונאים בישראל-ההסתדרות החדשה רואה בך, כנושא משרה בידיעות אינטרנט הפועל כאמור, אחראי באופן אישי לכל נזק שיגרם לעובדים כתוצאה מפועלותיך ובכוונתם לנקוט בכל האמצעיים העומדים לרשותם, לרבות תביעה אישית כלפיך בגין הפגיעה הקשה בחופש ההתארגנות, וזאת בסכום הפיצוי המרבי הקבוע בחוק (200,000 ₪ לכל מקרה של הפרת החוק)...."

בהמשך המכתב של ארגון העיתונאים לפדר נכתב כי "אנו שבים וקוראים לך כנושא משרה וכמי שחתום על מכתב הזימון לשימוע, לגלות אחריות והגינות מתוקף תפקידך, כך שבמקום לנתב את הפעלת הלחץ על העובדים המבקשים לממש את זכותם הבסיסית להתארגן, תפנה אותו כלפי ההנהלה לקידום ענייני העובדים".

יון פדר מסר בתגובה: "הזימונים לשימוע היום נעשו לגבי קבוצה גדולה של עובדים, מחציתם אנשי מערכת ומחציתם ממחלקת המסחר. זהו המשכו וסיומו של הליך התייעלות שמתמשך על פני החודשיים האחרונים. בשום שלב לא ידענו כלל וכלל שמישהו מאותם שמונה עובדים קשור באיזה אופן בניסיון להקמת ועד. לגבי אחד העובדים שנטען כאילו הוא יזם את המהלך, אילו הייתי יודע שהוא יוזם התארגנות כזו של הקמת הוועד, ספק אם הייתי מזמנו בכלל לשימוע ולו מחשש שיטען כאילו היתה כאן כוונת זדון".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ