השביתה במשק תימשך ללא הנמלים

נציגי ההסתדרות והאוצר ידווחו בצהרים לנשיאת ביה"ד לעבודה על התקדמות המגעים ביניהם והיא תחליט האם השביתה תימשך גם בשבוע הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השביתה הכללית במשק תיכנס מחר (שישי) ליומה השלישי, כך החליטה הלילה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד. נציגי האוצר וההסתדרות ישובו ויפגשו מחר ב-12:00 בצהריים בבית ההסתדרות בתל אביב, במטרה לגשר על הפערים המונעים לעת עתה חתימה על הסכם. מאוחר יותר, ב-15:00, ידווחו הצדדים לשופטת ארד על המשך המשא ומתן ביניהם, והיא תחליט אם השביתה תימשך גם ביום ראשון.

גורמים באוצר אמרו הלילה כי "אנחנו צריכים להשלים את הפרטים האחרונים על מנת להגיע להסכם ולוודא שיש שקט במערכת יחסי העבודה. לאור ההתקדמות אין כל מקום להמשיך את השביתה ולפגוע בציבור בישראל". עם זאת, השופטת ארד קיבלה למעשה את טענות ההסתדרות, כשהתירה לה להמשיך בשביתה, שתימשך מחר להוציא נמלי האוויר והים.

שתי נקודות המחלוקת העיקריות בין ההסתדרות והאוצר הן דרישת שר האוצר, יובל שטייניץ, כי ההסתדרות תתחייב בשם עובדי הקבלן במשק, כי לא תהיה שביתה בישראל על רקע מאבק לשיפור תנאי עובדי הקבלן בארבע השנים הקרובות, דרישה המוגדרת על ידי משפטנים כחסרת תקדים. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הבהיר הערב כי לא יקבל דרישה זו בשום פנים ואופן.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

נקודת המחלוקת השנייה בין הצדדים היא התנגדות האוצר לקליטת כאלף עובדי קבלן במקצועות הליבה; מורים, עובדים סוציאליים ועוד, בשירות המדינה כעובדים מן המניין.

הבוקר נדמה היה כי ההסתדרות והאוצר קרובים לחתימת הסכם חדש לעובדי הקבלן הציבורי, וכי השביתה עומדת לפני סיום, כשמשפטני שני הצדדים ישבו לניסוח המשפטי של פרטי ההסכם. אלא שאז צפו ועלו מחלוקות של הרגע האחרון, ושני הצדדים התחפרו בעמדותיהם וההסתדרות טענה כי האוצר חותר להסכם מעורפל, שיאפשר לו להתחמק, כמו בעבר, מהסכמות מחייבות.

עם זאת גורמים בהסתדרות טענו הערב כי ביומיים האחרונים הושגה פריצת דרך משמעותיות עבור עובדי הקבלן בשני נושאים: העסקה ישירה והצמדה להסכמי השכר במגזר הציבורי. בנוסף, נחתם שלשום הסכם מחייב בין ההסתדרות ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, ביחס להעסקת עובדי קבלן במגזר העסקי המאורגן.

היום הסתמן כי ההסכמות בין האוצר וההסתדרות ביחס למגזר הציבורי יקבעו כי תחול העסקה ישירה של עובדי קבלן המועסקים כיום "כתף אל כתף" ליד עובדים מן המניין המועסקים באותו מקום עבודה בהעסקה ישירה. עוד נקבע כי שכר כלל עובדי הקבלן בענפי השמירה והניקיון במגזר הציבורי יתעדכן בהתאם להסכמי השכר במגזר זה. ההסכם המסתמן יביא לעליה בשכר עובדי הקבלן ויעניק להם תנאים סוציאליים ונלווים.

עופר עיני מחוץ לבית הדין לעבודה צילום: אמיל סלמן

שכרם של עובדי הניקיון והשמירה יהיה 4,500 שקל מיום חתימת ההסכם וראש צוות ניקיון יקבל 4,700 שקל. עדכון שכר עובדי הניקיון והשמירה, בהתאם לשינויים במגזר העסקי, הוא שינוי מהותי לעומת היום.

בנוסף, צפויים עובדי הקבלן לקבל הפרשות לפנסיה, קרן השתלמות או גמל, הבראה, סבסוד ארוחות במקום העבודה ושי ומתנות לחגים כמו עובדי מדינה. הם גם יקבלו מענק מצוינות אחת לשנה בגובה של 1%. עוד נקבע כי תהיה העסקה ישירה של עובדי ניקיון ב- 10 מרכזים של מעונות בשירות למפגר. עובדי ניקיון יקלטו לניסיון ב-15 הוסטלים ובבית החולים תל השומר.

כדי לוודא את ביצוע ההסכם יתווספו 100 פקחים של משרד התמ"ת ותוקם יחידה מיוחדת לטיפול בתלונות עובדי קבלן. עוד נקבע כי המשא ומתן בין הסתדרות לאוצר בנושא החוזים האישיים יימשך.

מי שובת?

רשימת השובתים נשארת זהה, פרט לנמלי האוויר והים: כל משרדי הממשלה; יחידות הסמך כגון ביטוח לאומי ושירות התעסוקה; הרשויות המקומיות (לא תפונה אשפה, לא תהיה קבלת קהל, פקחי העיריות לא ירשמו דו"חות חניה); המועצות הדתיות; הרבנות הראשית; בתי המשפט; רשות האכיפה והגביה; רשות המסים; בתי החולים הציבוריים ומד"א יפעלו במתכונת שבת; מזכירויות האוניברסיטאות (הסגל האקדמי עובד כרגיל וכל ההרצאות יתקיימו); קווי הרכבת; מעונות נעמ"ת וויצ"ו; כל הבנקים; הבורסה; תיאטראות הבימה, הקאמרי, בית לסין; מוזיאונים עירוניים ובית התפוצות; הטלוויזיה החינוכית; מועצות הייצור והשיווק החקלאיות.

בתי הספר היסודיים יפעלו כרגיל, למרות ההבנות הקיימות בין הסתדרות המורים להנהגת ההסתדרות ולפיהן המורים ישתתפו במאבקיה של ההסתדרות. גם קווי האוטובוסים יפעלו כרגיל ואף יתוגברו. מרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית יפעלו כרגיל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ