דנה ויילר-פולק

עובדת זרה מנפאל, שהועסקה אצל אחותו של שר הפנים, אלי ישי, תובעת ממעסיקתה פיצוי של כ-29,000 שקלים על כך שלטענתה פוטרה מבלי לקבל את זכויותיה הסוציאליות. העובדת, מינה קומארי, סיפרה כי עסקה בעבודות ניקיון בביתה בחולון של האחות, יעל שעשוע, בעת שהחלימה ממחלת הסרטן.

מהתביעה שהגישה קומארי לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בשבוע שעבר, באמצעות עו"ד אפרת מור מילמן מעמותת "קו לעובד", עלה כי העובדת באה לישראל בנובמבר 2009 כדי לעבוד כמטפלת סיעודית אצל שעשוע. עוד עלה כי מאז תחילת עבודתה היא התגוררה בדירה שכורה בתל אביב, אותה מימנה מכספה. זאת, בניגוד לחוק המחייב מעסיקים בעלי היתר להלין את העובדים בבתיהם.

לטענת קומארי, בסוף אפריל 2011 פגה אשרת ההעסקה שניתנה לשעשוע, כך שהעסקתה הפכה לבלתי חוקית. העובדת סיפרה כי בטרם פגה האשרה פנתה למעסיקתה בבקשה שתפעל להסדיר אותה ותמנע אפשרות של העסקה לא חוקית. "היא השיבה לי שהיא מטפלת בנושא ושאחיה הוא שר הפנים, כך שלא תהיה בעיה", ציינה קומארי, "גם בחברה שהביאה אותי לישראל השיבו לי באופן דומה. כולם אמרו לי שאין מה לדאוג ושהכל יסתדר".

ישי במליאת הכנסת, לפני כחצי שנה. "אני מצפה ממך כאח לעזור לי", כתבה שעשוע לישיצילום: אמיל סלמן

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" לפייסבוק שלכם

  מכתב התביעה עלה כי שעשוע עדכנה את קומארי כי בקשתה להמשיך ולהעסיק אותה נדחתה, אולם היא ערערה על כך לרשות האוכלוסין וההגירה. לטענת קומארי, מלבד זאת לא מסרה לה שעשוע פרטים בנוגע להליך. "היא לא אמרה לי דבר חוץ מ'אל תדאגי'", סיפרה, "לא רציתי לפגוע בה אז המשכתי לעבוד בידיעה שהכל יסתדר. אני לא יודעת מה עשתה בעניין".

  לטענתה, כעבור כארבעה חודשים מבלי שעודכנה בעניין פנתה קומארי לעמותת "קו לעובד" לקבלת ייעוץ. אלו פנו לשעשוע ולחברת כוח האדם שהביאה את קומארי לארץ וקיבלו תשובות דומות לאלו שקיבלה העובדת. משכך, הסבירו לה את המצב וסייעו לה לבקשתה בכתיבת מכתב התפטרות. יצוין כי שעשוע הסכימה עם קומארי כי אם לא תקבל היתר העסקה, זו מוזמנת לסיים העסקתה. לאחר שעזבה את עבודתה פנתה קומארי לשעשוע בבקשה לקבל תשלומים לה זכאית על פי חוק אך זו לטענתה סירבה. משכך הוגשה תביעה לפיצויי פיטורים, פדיון ימי חופשה, דמי הבראה, הפרשות פנסיה ופיצוי בגין העסקת בלתי חוקית.

  לטענת אנשי ישי, באוקטובר 2011 פנתה שעשוע לאחיה בבקשה כי יסייע לה בעניין, אך הוא לא נעתר. "אני מצפה ממך כאח לעזור לי ולא להקשות עליי יותר משאר האזרחים", כתבה שעשוע. "אני לתומי חשבתי שעקב מצבי הקשה כלל לא תהווה לי בעיה אך התברר שבגלל שאתה הינו שר הפנים במקום לזרז את האישור - הדבר הוא ההפך הגמור". ישי ענה על המכתב: "יעל היקרה, אני מבין אותך אך אסור לי להתערב כי את אחותי. צר לי, את לא מעוניינת שנסתבך - תפני רק למשרד ישירות והם יפעלו על פי חוק, סליחה אליהו".

  לדברי רכזת תחום סיעוד ב"קו לעובד", עידית לבוביץ', "באחרונה פונות אלינו יותר ויותר עובדות שהוזמנו לישראל לצורך טיפול סיעודי ובפועל מועסקות בעבודות משק בית, עבור מעסיקים שלא נזקקים לסיוע סיעודי מלא. המשמעות עבור אותם מעסיקים היא בעיקר כלכלית כשחוסכים כסף כשלא מעסיקים עובדים ישראלים".

  יעל שעשוע סירבה להגיב לדברים ומסרה כי "מדובר בעניין ביני ובין העובדת". מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "ככלל, ישנם מקרים בהם מטופל סיעודי שהיה בעל היתר ומבקש להאריכו נמצא בהליכי בדיקת הבקשה מול הרשות ובתקופה זו ממשיך העובד לטפל בו. הרשות עומדת על מדיניותה לגלות רגישות יתרה במקרים של סיעודיים קשים ומטרתנו היא להימנע בפגיעה במטופל הסיעודי כל עוד הנושא מתנהל. בהתאם לאותה מדיניות, אנו נמנעים מאכיפה במקרים אלה. לעניינה של גב' שעשוע, בקשתה הנוכחית מטופלת זה תקופה לאחר שנבדקו העובדות, נערך ביקור בית כנדרש ובמהלך הבדיקה הגיע מידע חדש בנוגע למצבה הרפואי".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ