השביתה נמשכת |

שיבושים גם בתחבורה הציבורית

הבוקר יתייצבו האוצר וההסתדרות בלשכת נשיאת בית הדין הארצי לעבודה שתכריע אם להורות על סיום השביתה, או על צמצום היקפה

צוותי ההסתדרות ונציגי אגף התקציבים במשרד האוצר חידשו אמש בירושלים את המגעים במאמץ להביא לסופה של השביתה במשק, לאחר שבסוף השבוע הפסיקו הצדדים את המשא ומתן. בדיונים השתתתף גם שר האוצר יובל שטייניץ. הבוקר ב-10:00 יתייצבו הצדדים בלשכת נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, שתכריע אם להורות על סיום השביתה, או על צמצום היקפה.

שני הצדדים נותרו חלוקים בשתי שאלות, האחת - מיהם עובדי הקבלן הנכללים בהגדרה "עובדי כתף אל כתף" שיועברו למסגרת של העסקה ישירה; והשנייה - דרישת האוצר ל"שקט תעשייתי" לארבע שנים בסוגיית עובדי הקבלן, משמע איסור השבתה על ידי ההסתדרות בשל כך.

בעניין קליטת העובדים נראה כי הצדדים קרובים להסכמה על מספר עובדי הקבלן שיעברו למעמד של עובדים מן המניין - ומדובר בכ-800 מתוך מאות אלפי עובדי הקבלן, רובם במערכת הבריאות.

ערימות הפסולת נערמות ברחוב דיזנגוף בתל אביב. "זה לא כזה מפריע, אני מבינה את עובדי הקבלן", אמרה תושבת העירצילום: אלכס ליבק

לעת עתה לא נעשה ניסיון לפתור את סוגיית עובדי הקבלן המורים, העובדים הסוציאליים, הפסיכולוגים, אחיות בתי הספר ועוד. כן נקבע כי עובדי ניקיון ושמירה לא ייהפכו לעובדים מהמניין, עם זאת סוכם על שיפור בשכרם - שיושווה לשכר העובדים המקבילים להם בשירות הציבורי. עלות ההסכם, מיום החלתו, מוערך בכ-800 מיליון שקל בשנה לגופים הציבוריים והממשלתיים.

בפתח הישיבה אמש אמר ראש אגף התקציבים באוצר, גל הרשקוביץ: "הגענו עם ההסתדרות להסכם מצוין, המשפר באופן משמעותי את השכר, התנאים הסוציאליים והאכיפה". מול הישיבה במשרד האוצר הפגינו כמה עשרות פעילי הפורום לצדק חברתי, שנשאו שלטים וקראו "עובדי קבלן זה פשע מאורגן".

כך או כך, השביתה נכנסת הבוקר ליומה החמישי, ובעוד שבהסתדרות החליטו על חידוש תנועת הרכבות - הודיעו במקביל הנהגים השכירים של אגד ודן על הצטרפותם לשביתה. לפיכך צפויים שיבושים בתנועת האוטובוסים. שירותי ההסעות לחיילים יופעלו כרגיל.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

במקביל, בערים השונות ברחבי הארץ הולכות ותופחות ערימות הפסולת, מה שמגביר את הסיכון להפיכתם למפגע תברואתי. לפי הערכות, בערי גוש דן, שבהן כמחצית מהפסולת לא פונתה (בחלק מהרשויות פינו קבלנים פרטיים את האשפה), הצטברה כמות פסולת של יותר מעשרת אלפים טונות.

בקרב התושבים התקבלה השביתה במשק ברגשות מעורבים. "אני לא כל כך מעורב בענייני השביתה, רק יודע שההסתדרות התחילה אותה והיא למען עובדי קבלן. לא יותר מזה", התרעם תושב תל אביב רועי ירושלמי. "מאוד מפריע לראות את הרחוב מלוכלך". אחרים העידו כי ימשיכו לשאת בנטל. "זה לא כזה מפריע לי", אמרה תושבת העיר הילי לואיס. "אני מבינה את עובדי הקבלן".

באוצר העריכו כי השביתה גרמה להפסדים של מיליארדי שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ