תומר זרחין

אופיר כלפה, פעיל קהילתי מוכר בשדרות, מסתובב בחודשים האחרונים בתחושה לא נעימה. הוא בן 32, בעל שני תארים אקדמאיים ובשנים האחרונות הוא מוביל את פרויקט הדגל בתחום הטכנולוגיה בשדרות: במסגרת הפרויקט "שדרות שלנו" הוקמו 16 "כיתות חכמות" ושישה מרכזי מיחשוב ביישוב ובעוטף עזה, שבהם מתקיימים קורסים במחשבים לצעירים ומבוגרים. כלפה אף מוביל פיילוט לחיבור גני הילדים בעיר לאינטרנט, וכן מתנדב במיזם שנועד לגבש קהילת צעירים שוקקת בעיר.

לפני שנה פנה כלפה יחד עם אשתו דנה לי, בת 27, סטודנטית למינהל ומדיניות ציבורית, לקיבוץ גבים: השניים שאפו לקחת חלק בהרחבת הקיבוץ ולעבור אליו עם בתם בת השנה. אולם ועדת קבלה שבדקה את התאמתם קבעה כי לשניים "חוסר התאמה לחיי חברה בקהילה". "אנחנו זוג צעיר", הוא אומר, "זוג נורמטיבי, ללא עבר פלילי, משכילים, מעורבים בקהילה. על סמך מה אני לא מתאים ל'חיי הקהילה', כשאפילו בית אחד עוד לא נבנה בהרחבה של הקיבוץ? אני לא מבין את הגישה הזאת, של להצביע למרצ או לדב חנין, לדבר על צדק חברתי, אבל הכרה במגוון דיעות ואנשים - לא בבית ספרנו". החודש עתרו בני הזוג לבג"ץ נגד החוק שמכשיר את ועדות הקבלה.

העתירה, שהוגשה באמצעות התוכניות לחינוך משפטי קליני בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, התווספה לשתי עתירות שהוגשו בשנה שעברה נגד חוקתיותו של החוק. החשש הוא כי ההכשר שניתן בו לסינון, ירחיק מהיישובים הנבנים על קרקע המדינה, קבוצות כמו ערבים, מזרחים, הומואים ולסביות.

בעתירתם הם טוענים כי החוק פוגע פגיעה קשה וחריפה בזכויות יסוד חוקתיות ובהן הזכות לשוויון, לקניין ולפרטיות והוא מסדיר מנגנון לאפליה ולהדרת מיעוטים וקבוצות ש"אינן רצויות" בעיני הרוב. "במדינה דמוקרטית", נטען בעתירה, "אין מקום להליכי סינון ומיון מועמדים למגורים ויש להורות על ביטולו של חוק ועדות הקבלה". בחודש שעבר, בתשובה לשתי העתירות שהוגשו לפני עתירת בני הזוג כלפה, הודיע לבג"ץ היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי הוא תומך בחוק המסדיר את ועדות הקבלה ליישובים קהילתיים, וכי הוא סבור שהחוק מידתי ואין כל עילה לפסול אותו.

אופיר ודנה לי כלפה עם בתם, מחוץ לקיבוץ גביםצילום: אלי הרשקוביץ

כלפה מספר כי לאחר הולדת בתו, רצו בני הזוג לשדרג את חיי המשפחה ולעבור ליישוב קהילתי המאופיין באיכות חיים גבוהה ומערכת חינוך איכותית. לאחר ששמעו כי בקיבוץ גבים הסמוך מתוכננת הרחבה קהילתית - שבה ייבנו כ-140 יחידות דיור - החליטו להתחיל בתהליך. לאחר שיצרו קשר עם הקיבוץ, "הוצמד" להם נציג מטעמו והחלה שרשרת הסינון. זו כללה מענה לשאלות רבות, מילוי טפסים מסוגים שונים וסיפוק מידע רב לרבות פרטי תעסוקה בעבר ובהווה, פרטים מלאים בנוגע לשירותם בצה"ל וקיומו של חוב אזרחי כתוצאה מהליך אזרחי או בהוצאה לפועל. כמו כן, הם נדרשו להביא טופס אישור על היעדר רישום פלילי.

בשלב הבא, זומנו השניים לפגישת היכרות בקיבוץ עם שלוש נשים החברות בו. לאחריה נשלחו לאבחון שנמשך כשש שעות וכלל מבחנים שונים וראיון פסיכולוגי. כלפה נזכר כי בראיון נשאלו שאלות חודרניות ומביכות על מערכת היחסים בינו לבין אשתו. לדבריו, לאחר שסיפר לפסיכולוגית כי הוא אובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז, הוא הרגיש שהמידע גרם לשינוי היחס כלפיו - ובהמשך השיחה, הוא נשאל שאלות רבות בנוגע לכך, שלדבריו נוסחו באופן ביקורתי.

כעבור כחודש וחצי, באו השניים לדיון בוועדת הקבלה, בה השתתפו נציג המועצה האזורית, שתי נציגות מהקיבוץ, נציג התנועה הקיבוצית ונציג משרד הבינוי והשיכון. "האם אתם יודעים מהם חיי קהילה?", נשאלו בני הזוג, בין היתר, בדיון שארך כשעה באווירה מתוחה. הם הרגישו מותקפים, וכי לחלק מהמשתתפים דעה מוקדמת שלילית כלפיהם. התחושה שהתקבלה היא כי האופן שבו הוצגו השאלות נועד להכשיל אותם. לטענתם, חלק מחברי הוועדה גיחכו למשמע תשובותיהם, הוחלפו מבטים ומלמולים.

כמה ימים אחר כך, בתחילת אוגוסט בשנה שעברה, הם קיבלו מכתב דחייה בו נכתב כי בקשתם להקצאת קרקע בהרחבת גבים נדחית בשל "אי התאמה לחיי החברה בקהילה". נכתב כי ההחלטה מבוססת על חוות דעת מקצועית של מכון שהתמחותו באבחון התאמה לחיי חברה בקהילה. עוד נכתב כי ההחלטה מבוססת על התרשמות הוועדה מהופעת השניים בפניה, "שחיזקה את המסקנה הכלולה בחוות הדעת המקצועית". "במכלול שיקוליה", נכתב, "נתנה הוועדה דעתה לגודל היישוב בגבים" וכן "לאופייה של אוכלוסייה קטנה וותיקה זו, הצפויה לקלוט את תושבי ההרחבה ש-42 בתי אב מתוכם כבר אושרו על ידי ועדת הקבלה".

כאשר ביקשו השניים לקבל את תוצאות האבחון שעליו שילמו מכיסם, הם נתקלו בסירוב. כלפה מתקומם על כך שלא הוצג בפניהם כל נימוק ברור לאי הקבלה, מלבד חוסר התאמתם ל"אוכלוסייה קטנה וותיקה", שבגבים. בתגובה כתב מכתב השגה לאגף המשפטי במינהל מקרקעי ישראל, "המסקנה בדבר אי התאמתנו לחיי הקהילה עומדת בסתירה מוחלטת לנתונים האישיים שלי ושל אישתי ולאורח חיינו, שהם חיי קהילה המשולבים במעורבות קהילתית הרבה מעל ומעבר לאורח החיים של הישראלי הממוצע", כתב. אולם עד כה ניסיונותיהם של השניים לברר אם הוקמה ועדת השגה כמתחייב בחוק - בה ניתן לערער על החלטות ועדות הקבלה - לא העלו כל תשובה.

השר מיכאל איתן, שיזם את פרויקט "שדרות שלנו" שאותו מנהל אופיר כלפה, מכיר מקרוב את האיש. אתמול אמר איתן כי יוזמי חוק ועדות הקבלה - לו הוא התנגד - באו לכנסת והבטיחו ועדות קבלה "ציוניות". "הלאומיות כאן היתה הגורם שהיה אמור להביא תמיכה פוליטית לחוק. התוצאה היא שמספר הערבים שמבקשים להתקבל ליישובים האלה ונדחים בטל בשישים לעומת אלפי המשפחות שנדחות על בסיס שיקולים זרים ולא שוויוניים". איתן קורא להקמת ועדת חקירה שתבחן את התנהלות ועדות הקבלה, ש"מסווגות אזרחים לסוג א' וב', ללא שקיפות, ללא קריטריונים ובלי קשר לשיקולים מקצועיים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עוד הוא אמר כי "נמאס מהפריבילגיות שמקבלים הקיבוצניקים, שאני מעריך את תרומתם למדינה. זה מה שעושים על אדמות הלאום? אופיר הוא אחד, רבים אחרים מתביישים להיאבק".

נפתלי סיון, שעומד בראש חמש ועדות קבלה בחמש הרחבות בתחום המועצה האזורית שער הנגב, בהן גבים, סירב להתייחס לסיבות לדחיית הזוג כלפה, שכן העניין מצוי בהליך משפטי. ברמה העקרונית הוא אמר כי הטענה כי אין חיי קהילה בהרחבה בגבים היא לא נכונה. לדבריו, כל הרחבה יוצאת מתוך קהילה ותיקה, שקיימת עשרות שנים, והיא בעלת אופי וצביון ייחודי. "ההרחבה הופכת לקהילה מתחדשת, אי אפשר להתעלם מהקהילה הקיימת, מהקיבוץ במקרה הזה. לקהילה במקרה הזה יש אופי". באשר לפירוש המושג "חוסר התאמה לחיי חברה בקהילה", אמר סיון כי "הפירוש הוא רחב. ייתכן שאדם אחד מתאים לקהילה אחת ולקהילה שנמצאת 5 ק"מ משם הוא לא מתאים ולהפך. אלה קהילות קטנות".

Read this article in English: Israel kibbutz admissions panel rejects community worker as 'socially incompatible'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ