אהרון דוידי, מהנערצים במפקדי הצנחנים, הלך לעולמו בגיל 84

דוידי, יליד תל אביב, שירת ב"הגנה" ובפלמ"ח והשתתף בקרבות הנגב

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

תת אלוף במילואים, ד"ר אהרון דוידי, מהנערצים במפקדי הצנחנים בשנות ה-50 וה-60, מת אתמול בביתו בגיל 84. בחודשים האחרונים הידרדר מצבו, בעקבות פציעה בתאונה, מחלה ודעיכת כושרו הגופני. הוא השאיר אלמנה, חסידה; שתי בנות, בן ונכדים. דוידי יובא למנוחות מחר, יום שני, בגבעת השלושה.

דוידי נולד בתל אביב בשנת 1927 ושירת ב"הגנה" ובפלמ"ח. במלחמת תש"ח הוסמך לקצונה והשתתף בקרבות הנגב. לאחר המלחמה הצטרף לגדוד הצנחנים 890 והיה מקציניו המעטים שנשארו בגדוד לאחר מיזוגו עם יחידה 101, בפיקוד אריאל שרון. בשנים הבאות, 1956-1953, התבלט כמפקד קרבי נועז, שקול וצנוע, שזכה להערכת הלוחמים ועמיתיו, קציני הצנחנים, גם מפני שחצה איתם את הגבול ולא המתין להם בחבורת הפיקוד מאחור.

בפעולת עזה ("חץ שחור"), לשמע דיווח כי מפקד הפלוגה סעדיה אלקיים (סופפו) נהרג, מילא דוידי את מקומו, הסתער בראש הכוח והביא להכרעה בקרב. על גבורתו במבצע זה הוענק לו ציון לשבח של הרמטכ"ל משה דיין, שהומר אחר כך לעיטור העוז.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

דוידי השתתף בסדרה ארוכה של פעולות הצנחנים, שלקראת סופן היה גם למג"ד בחטיבה 202. במבצע "קדש" ניהל את לחימת החילוץ במעבר המיתלה. בין קדש למלחמת ששת הימים הקים את חטיבת המילואים הראשונה של הצנחנים, חטיבה 80, והיה למפקדה. אחר כך התמנה לקצין צנחנים ראשי, תפקיד שהפך לאחר מלחמת ששת הימים לקצין חי"ר וצנחנים ראשי. בעת המלחמה, כאשר מפקד חטיבת הצנחנים הסדירה 35 רפאל (רפול) איתן נפצע בראשו בקרבות הציר הצפוני בסיני, מילא דוידי את מקומו ועמד בראש הכוחות שהגיעו בגיזרה זו לתעלת סואץ. גם במלחמת יום הכיפורים הצטרף למפקדתו של רפול, באוגדה 36 בגולן.

שלא כרבים מבני דורו מהצנחנים, שהגיעו אחר כך לדרגות רב אלוף ואלוף במטכ"ל, היה דוידי נערץ על כל מי שלחמו תחתיו ולצידו. הוא פעל בשלווה ובענווה, הישרה רוגע וביטחה בנסיבות קשות, לא נאבק על תפקידים ולא חתר לקידום. כאזרח, מאז ראשית שנות ה-70, למד ולימד, כמומחה לתרבות מזרח אסיה.

בשבוע שעבר, באתר "חץ שחור" מול צפון רצועת עזה, חנכו ותיקי הצנחנים סלע ועליו נחרטו שמות הלוחמים שזכו בעיטורים בפעולות הגמול. דוידי, ששמו מתנוסס על הסלע, היה אמור לשאת דברים אך נבצר ממנו לבוא. חבריו מאז, שהצעירים בהם בני כמעט 75, דיברו עליו בכבוד ובהערכה שלא פחתו בעשורים האחרונים. אתמול ביכו את מותו.

האלוף במילואים אורי שמחוני, שהיה לוחם וקצין צעיר בצנחנים תחת פיקודו של דוידי, הספיד אותו אמש באומרו, "מפקדים, פקודים, טוראים וקצינים כאחד, כולם פנו אליו בשמו, דוידי, ללא אזכור דרגתו או תוארו. הוא היה מפקד בעל סמכות שקטה, שמנהיגותו הייתה מובנת מאליה, ללא עוררין, בקרב לוחמים לדורותיהם. במהלך כל פעולה קרבית נותר זקוף. 'כך קל לי יותר לחשוב', הסביר, כשהוא קורא את הקרב ומנחה את הלוחמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ