השרים תמכו, אך ברשות השידור מתנגדים לפטור בעלי מוניטורים מתשלום אגרה

ועדת השרים אישרה הצעה לפיה לא יגבה תשלום על טלוויזיות במעגל סגור ומסכי פרסום. הרשות: "אין זיקה בין התמורה הניתנת לאזרח לבין תשלום האגרה"

אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) הצעת חוק הפוטרת מאגרה טלוויזיות שאינן קולטות שידורי טלוויזיה. על פי הצעת החוק, אותה הגיש ח"כ שי חרמש (קדימה), אדם המחזיק במקלט שאינו משמש לקליטת שידורי טלוויזיה, דוגמת טלוויזיות במעגל סגור או מוניטורים ומסכי פרסום, ימסור על כך תצהיר בכתב לרשות, תוך 30 ימים מיום שהגיע המקלט לחזקתו, ואז לא יחוייב בתשלום אגרה. הצעת החוק צפויה לעלות לקריאה ראשונה במליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב.

החלטת ועדת השרים התקבלה בניגוד לחוות דעת שהועברה על ידי הלשכה המשפטית של רשות השידור. בחוות הדעת נכתב כי "לשון חוק רשות השידור המפורשת מבטלת כל זיקה בין השירות או התמורה הניתנים לאזרח לבין תשלום האגרה". עוד נכתב כי על פי החוק ופסיקות בית המשפט , "אגרת רשות השידור קרובה עד מאוד לקצה שבו נמצא המס הטהור".

בהמשך הובע החשש מנוסח הצעת החוק ונכתב "אם תתקבל הצעה זו אנו חוששים כי רשות השידור תקבל 'מבול' של מכתבים של אזרחים, ותאלץ להפנות משאבים רבים לבדיקת ההודעות, במקום להפקת שידורים".

ח"כ שי חרמש מסר: "מסך טלוויזיה ללא ממיר הוא מכשיר שאין לו שום יכולת - או במילותיו של בית המשפט ורשות השידור 'פוטנציאל' לקליטת שידורים, ומכאן שאין מקום להשית עליו אגרה. הסיבות לאי יכולתה של רשות השידור לדעת מי מחזיק גם ממיר דיגיטלי לטלוויזיה שברשותו אינן מעניינו של האזרח ובוודאי שאינן צריכות להיות מושתות עליו". מרשות השידור נמסר לאור החלטת ועדת השרים כי הנושא נמצא בבדיקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ