עצומה: אקדמאים נגד הסבת המרכז באריאל לאוניברסיטה

דו"ח הוועדה במל"ג יו"ש קבע כי המרכז האוניברסיטאי עומד בכל התנאים הנדרשים. כ-300 אקדמאים חתמו על העצומה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

ועדת המעקב במועצה להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון (מל"ג יו"ש) קבעה כי המרכז האוניברסיטאי באריאל עומד בתנאים הנדרשים להפיכתו לאוניברסיטה - כך נודע ל"הארץ". היום ישגרו כ-300 אקדמאים מרחבי הארץ מכתב לשר החינוך, גדעון סער, בקריאה לבטל את המהלך.

ועדת המעקב, שבחנה את העניין, הצביעה על שינויים שבוצעו במרכז אשר הופכים אותו כשיר להפוך לאוניברסיטה: הגדלת מספר הדוקטורנטים וכלל תלמידי המחקר לתארים מתקדמים, גידול של 50% בפרסומים, הגדלת מספר חברי הסגל האקדמי ב-30% ועוד. על פי מקור בכיר שאישר את הפרטים, כל שנותר כעת כדי להשלים את המהלך הוא אשרור דו"ח המסקנות על ידי מועצת מל"ג יו"ש - הגוף האחראי על מוסדות אקדמיים ישראליים שהוקמו בשטחים. ממנו תועבר ההחלטה לוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), שתכריע באשר למשמעויות התקציביות של המהלך. הכרת הות"ת במרכז כאוניברסיטה תגרע מתקציב שאר שבע אוניברסיטאות המחקר בארץ.

מסקנות הוועדה, שבראשה עומד יו"ר מל"ג יו"ש, הפרופ' עמוס אלטשולר, וחברים בו בכירים מאוניברסיטאות בארץ, הוא שלב מפתח בהפיכת המוסד לאוניברסיטה ביולי הקרוב - תום המועד שנקבע מראש לתקופת "ההכרה הזמנית". לפני חודשיים ביקר במרכז באריאל השר סער, המכהן גם כיו"ר המלג. סער הצהיר כי "כל כוונותינו לקדם את המרכז, זהו עוגן חשוב כאן באריאל, בירת השומרון". סער התגאה בפני ראשי המוסד והסטודנטים בכך שבקדנציה שלו גדל תקציב המכללה ביותר מ-15 מיליון שקלים. בכוונתו של סער למנות לראשונה נציגים מהמרכז באריאל כחברים במועצה להשכלה גבוהה בישראל.

המרכז האקדמי באריאל, ב-2007. שר החינוך גדעון סער: "כל כוונותינו לקדם את המרכז, זהו עוגן חשוב כאן באריאל, בירת השומרון"צילום: דודו בכר

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בניסיון אחרון למנוע את המהלך, יותר מ-300 אקדמאים חתמו בימים האחרונים על עצומה שתשוגר היום לסער, ובה הם דורשים ממנו לסגת מהמהלך הצפוי. במכתבם טוענים המרצים כי "עירוב האקדמיה הישראלית באידיאולוגיה של כיבוש ודיכוי מערערת את הקשר הזה (קשרים הדוקים לאקדמיה במדינות הדמוקרטיות בעולם, ט"נ), ומכאן מאיימת לפגוע קשות ביכולת התפקוד של האקדמיה הישראלית". עוד נכתב כי "המשך הכיבוש וההתנחלויות הורס את התשתית הדמוקרטית של ישראל. הדמוקרטיה היא נשמת אפה של האקדמיה, ומכאן שאנו רואים מחובתנו לעצור את הניסיון לרתום את האקדמיה לשירות הכיבוש".

בחותמים על העצומה גם ארבעה חתני פרס ישראל: הפרופסורים יהושע קולודני ושמעון זנדבק מהאוניברסיטה העברית, יוסף אמרי ואיתמר פרוקצ'יה ממכון ויצמן. עוד מופיעים בשמות החותמים: אורלי לובין, ענת מטר, בן ציון-מוניץ ומירי אליאב פלדון מאוניברסיטת תל אביב; דני פילק, ניב גורדון ואורי רם מאוניברסיטת בן גוריון; אריאל הירשפלד, עמנואל סיון מהאוניברסיטה העברית ועוד.

בעצומה טוענים המרצים כי שדרוגו המתוכנן של המרכז לאוניברסיטה "הינו חלק ממאמץ ההתנחלויות הכללי שניצב במרכזו של הוויכוח הפוליטי בישראל... הקמת מכללת אריאל נבעה משיקולים פוליטיים ללא קשר לצורכי הפיתוח של האקדמיה בישראל... מקרים קודמים בהיסטוריה בהם גויסה האקדמיה, או התיישרה, לשירות מטרות פוליטיות של השלטון הסתיימו בהרס האקדמיה, דרדור רמתה ופגיעה אנושה באמינותה".

פרופ' גוב, ממובילי המחאה צילום: מוטי מילרוד

המכתב הוא פרי יוזמה של קבוצת פרופסורים ממכון ויצמן, ובראשם פרופ' ניר גוב מהמחלקה לפיזיקה כימית, שעמד לפני כשנה מאחורי יוזמת האקדמאים לחרם על אריאל. גוב אמר אמש כי "אנשים מתחום המדעים היו צריכים ניצוץ שידליק אותם מתרדמתם ואני חושב שהניצוץ הגיע". לדבריו, "מרגע שהוקם מוסד כזה הוא לא מוסד אקדמי טהור מאחר ומטרת הקמתו פוליטית. המוטיבציה של הממשלה והמתנחלים ברורה, ליצור כסות מראה עיניים של נרמול של ההתנחלות". גוב הוסיף כי "לא ייתכן לערב אקדמיה דמוקרטית במדינה חופשית בפרויקט שבמהותו הוא אנטי-דמוקרטי בעליל".

לדברים הגיב אמש נשיא המרכז באריאל, פרופ' דן מאירשטיין, שאמר: "הייתי מצפה מאנשי מדע שיבדקו את העובדות. השאלה אם מוסד זכאי להכרה אוניברסיטאית צריכה להישפט לפי הקריטריונים לשפיטת מוסדות אקדמיים ולא לפי מיקומם. אם מישהו טוען שאנחנו לא מקבלים סטודנטים מהסביבה הוא טועה. זה שהם לא באים זו שאלה אחרת". נגיד המרכז, יגאל כהן-אורגד, אמר כי מדובר ב"חבורה סהרורית המהווה קצת יותר מ-3% מהסגל האקדמי באוניברסיטאות. יש שיתופי פעולה עם 44 אוניברסיטאות ומכוני מחקר בעולם והנתון מדבר בעד עצמו". מהמל"ג בירושלים נמסר בתגובה: "הדיונים בסוגית המרכז יחלו בחודש יולי בהתאם להחלטות הקודמות".

השתתף בהכנת הידיעה: מוטי בסוק

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ