בעקבות המחאה: ייעוץ פסיכולוגי בר השגה

קבוצת פסיכולוגים תפתח בקרוב קליניקות שיעניקו טיפולים בעלות נמוכה למי שממתין לייעוץ ומתקשה לשלם באופן פרטי

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

קבוצה של פסיכולוגים מוסמכים הודיעה כי תקים בהתנדבות קליניקות למתן שירותים פסיכולוגיים לציבור בעלויות נמוכות, כדי לאפשר טיפול פסיכולוגי לשכבות באוכלוסייה שמתקשות לשאת בעלויות של הקליניקות הפרטיות.

הקבוצה מונה חמישה פסיכולוגים המשתייכים לצוות "קליניקות לתועלת הציבור" של התנועה למען הפסיכולוגיה הציבורית. התנועה הוקמה באוגוסט האחרון, בימי המחאה הציבורית הרחבה, אז הקימו כמה פסיכולוגים אוהל מחאה על רפורמת הפרטת השירות הפסיכולוגי וקיימו הרצאות בנושא. על פי נתונים של משרד הבריאות, ישנם כיום רבע מיליון אזרחים בישראל הזקוקים לשירותי בריאות הנפש ואין בעבורם שירותים זמינים.

מאז הסתיימה המחאה, המשיכו לפעול הפסיכולוגים לטיפול בבעיות מערכתיות בבריאות הנפש, ובאחרונה יזמו את רעיון הקליניקות הציבוריות, כשהקליניקה הראשונה אמורה להיפתח בחודשיים הקרובים במכללה האקדמית תל אביב יפו, וקבוצת ההקמה מקווה להתחיל עם צוות של חמישה פסיכולוגים מתנדבים לפחות, שיעניק טיפולים פסיכולוגיים לציבור הרחב בעשרות שקלים בלבד, ולעתים אף בחינם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"זה בא מניסיון מהשטח - תורים ארוכים לבית החולים, גם במרפאות לא כולם מקבלים טיפול", מסביר ליאור בירן, בן 36, פסיכולוג קליני בעל קליניקה פרטית ועובד ציבורי גם במרכז לבריאות הנפש "שלוותה", הנמנה עם צוות ההקמה. "יש אנשים שצריכים לקבל טיפול אבל המרפאה לא יכולה להציע להם את זה, עם כל הרצון הטוב צריך לעשות החלטות לפי כמות המטפלים ומספר שעות שאפשר להציע ולכן אנשים רבים לא מקבלים טיפול".

הקבוצה מנסחת בימים אלה מכתב פנייה לכלל הפסיכולוגים בסקטור הפרטי בקריאה להתגייס לקליניקות. "הרעיון הוא להנגיש את השירות הפסיכולוגי לציבור הרחב ובעיקר למעוטי יכולת", הוסיף בירן, "הפרויקט הוא רק חלק מפאזל גדול יותר שמטרתו לעודד את המדינה לקחת יותר אחריות על בריאות הנפש, על בריאות שיקומית ובריאות הנפש במערכת החינוך - הם יושבים בתוך המערכת הציבורית ומתוקצבים בצורה הזויה, עם תקנים משנות ה-70 ועם רפורמה שעומדת בפתח כבר המון שנים ולא זזה. המדינה נותנת הרבה פחות ממה שהיא צריכה לתת אז המטרה היא להעלות אלטרנטיבות, כמו המודל שאנחנו רצים עליו".

במשרד הבריאות אומרים כי הרפורמה במערך בריאות הנפש מתעכבת כבר 17 שנה בכנסת, בשל מחסור בתקציבים. על פי נתוני המשרד, ישנם כיום רבע מיליון איש הזקוקים לשירותי בריאות הנפש ואין בעבורם שירותים זמינים. נכון להיום, ארבע קופות החולים מציעות למבוטחים רשימה מוצמצמת של פסיכולוגים בערים שונות בארץ, ל-16 מפגשים בעלות של 140 עד 160 שקל. הם יכולים להמשיך בטיפול לאחר מכן, בעלות של 300 עד 450 שקלים.

"בקופות החולים מגבילים את הפגישות ואלו החיים בשכונות מצוקה לא יוכלו להתמודד עם העלויות", מסבירה יעל קוביצקי, פסיכולוגית מוסמכת הנמנית עם קבוצת ההקמה, "ילד בדיכאון צריך לחכות חצי שנה בתור ואין לילדים חצי שנה לחכות, אז נותנים לו בסוף תרופה".

כמו-כן יזמה הקבוצה פרויקט נוסף שבמסגרתו הוקם מאגר וירטואלי ארצי של פסיכולוגים פרטיים, שיהיו מוכנים להקצות שעה אחת בשבוע לפחות למתן שירות פסיכולוגי לאזרחים בעלות נמוכה או בחינם. "זה קורה בלאו הכי אצל פסיכולוגים, שעושים הנחות משמעותיות למטופלים שלא עומדים בתשלום, כך שאנחנו רוצים להרחיב את התופעה ולמסד אותה", הוסיפה קוביצקי, "יש פה חלל שנוצר ושמתמלא ברצון טוב של אנשים ופסיכולוגים אקטיביסטים, בין היתר גם כדי להוריד את הסטיגמה סביב פסיכולוגים שהם רודפים כסף, חיים טוב, עם האף למעלה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי הוא "מודע היטב למצוקות הקיימות בתחום בריאות הנפש ופועל נמרצות לקידום הרפורמה בבריאות הנפש אותה החליט לאמץ סגן שר הבריאות, חבר הכנסת יעקב ליצמן. הרפורמה האמורה להיכנס לתוקף בקרוב, תסייע להתמודד עם המצב בצורה יעילה. עיקרה של הרפורמה הינה העברת האחריות הביטוחית על הטיפול נפשי לקופות החולים ובכך להפוך את השירות לזמין ונגיש לציבור הרחב". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ