ותיקי הרבנות הצבאית לגנץ: התעלם מהקיצונים הקוראים להדרת נשים

מכתבם של האלוף במיל' הרב מרדכי פירון, בן 90, והרב מנחם הכהן, בן 79 - מגולל את יחסה הסובלני של רבני העבר כלפי נשים בצב

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"צר וכואב לנו על רוח עוועים 'דתית' היוצרת בלבול אצל החיילים הדתיים, גורמת חילול שם שמיים, פוגעת בלכידותו ואחדותו של צה"ל ובזכרו של הרב גורן זצ"ל, אשר ראה בצבא גם ערך דתי", כך כותבים בכירי הרבנות הצבאית לשעבר במכתב יוצא דופן לרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ.

מכתבם של הרבנים, האלוף במיל' הרב מרדכי פירון, בן 90, והרב מנחם הכהן, בן 79 - שניהם ממקורבי הרב הצבאי הראשי המנוח, שלמה גורן - מגולל את יחסה הסובלני של רבני העבר כלפי נשים בצבא, ומעניק גיבוי לרב הצבאי הראשי, תת אלוף הרב רפי פרץ, נוכח המתקפות עליו מעמיתיו הרבנים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בשבוע שעבר התכנסו בירושלים רבנים צבאיים בדימוס, רובם ככולם חרדים, שהשתלחו בפרץ על שלא התמרד נגד הפקודה החדשה מטעמה של ראש אכ"א, האלוף אורנה ברביבאי, המחייבת חיילים דתיים להתייצב לטקסים רשמיים גם אם יופיעו בהם נשים שרות.

הרב פירון, אתמול. "לא רוצים לתקוף אלא להעביר מסר חיובי"צילום: אמיל סלמן

לעין הסערה הוטל בשבועות האחרונים שמו של הרב גורן, מייסד הרבנות הצבאית ולאחר מכן גם הרב הראשי לישראל, שמת ב-1994. לדברי מבקריו של פרץ מהמחנה המחמיר, בניגוד אליו, הרב גורן היה מתעמת תדיר עם הפיקוד הבכיר על עקרונות דתיים ובפרט על שירת נשים.

פירון שירת במשך יותר מ-30 שנה בצה"ל - חלקן בפיקוד הרב גורן וחלקן כמחליפו כרב הראשי לצה"ל בשנים 1977-1971. הרב הכהן היה איש סודו של הרב גורן במשך שנים רבות, ערך את פסקי ההלכה שלו ואת פרסומי הרבנות הצבאית. השניים קובעים כי הטענות הללו משוללות יסוד. הם מביעים תקווה כי הרמטכ"ל ואלופי הצבא "לא ילכו שולל אחר ניסיונות הטעיה אלה וימשיכו לבצר את מעמדו של צה"ל כצבא העם כולו".

מבלי לציין זאת במפורש, המכתב מכוון לטענות שהעלה הרב אליעזר מלמד מהר ברכה, שהתגולל בשבועות האחרונים נגד הרב פרץ כמי שאישר "פקודה נגד ההלכה". בטורו בשבועון "בשבע", הוא קרא לחיילים לסרב פקודה להאזין לזמרת נשים, והעלה על נס את הרב גורן שהיה "אמיץ לב, והיה אומר בפומבי שבכל עת שיקבל חייל פקודה הסותרת מצווה, עליו לסרב פקודה".

הרבנים מספרים לגנץ, כי "כעדות ממקור ראשון, ולא מפי השמועה - או, גרוע מכך, מפי רכילות לא מבוססת שעולה לעתים כדי הוצאת לשון הרע ממש - שהרב גורן לא ראה מעולם, ולא העלה ולו שמץ של הסתייגות, הלכתית או אחרת, שעניינה השתתפות חיילים דתיים בטקסים צה"ליים וממלכתיים ששולבה בהם גם שירת נשים".

הרב פירון אמר ל"הארץ", כי "אנחנו לא רוצים לתקוף אף אחד אלא להעביר מסר חיובי שדרכי התורה דרכי נועם. המחמירים שוכחים שבימינו אנחנו חייבים לעשות הכל על מנת להפוך את תורת השם נגישה, להדגיש את יופיה, את ערכיה הרעיוניים האנושיים והמוסריים האדירים. היום זה חשוב מאי פעם כשמנשבות רוחות דסטרוקטיביות ופוסט-מודרניות חמורות ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ