"מורי הקבלן" משביתים את הלימודים ב-40 מרכזי חינוך

השביתה של 400 מורי הקבלן שעובדים בתוכנית היל"ה היא השישית בארבעה חודשים. "נחריף את צעדינו עד שיושוו תנאינו לכלל המורים"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

כ400 מורי קבלן העובדים בתוכנית היל"ה (השלמת יסוד ולימודי השכלה) לבני נוער נושרים, ישבתו היום בפעם השישית מאז הכריזו על סכסוך עבודה לפני כארבעה חודשים. תהיה זו שביתת מורי הקבלן הגדולה ביותר שהיתה עד כה בישראל. ייפגעו ממנה יותר מאלף תלמידים ב-40 מוסדות.

מורי הקבלן מוחים על תנאי העסקתם ועל כך שאינם נכללים בהסכם שחתמה ההסתדרות עם משרד האוצר על שיפור שכרם וזכויותיהם הסוציאליות של עובדי הקבלן במגזר הציבורי. המורים בתוכנית היל"ה טוענים כי הם עובדים "בתנאים קבלניים והיעדר ביטחון תעסוקתי". הם קוראים לשר החינוך, גדעון סער, להתערב בסכסוך העבודה בינם לבין החברה למתנ"סים, שזכתה במכרז של המשרד, ולהשוות את תנאיהם לתנאי כלל המורים במערכת החינוך, לצד דרישתם העקבית לעבור להעסקה ישירה.

גורם במשרד החינוך הסביר אמש כי קליטת מורי הקבלן בהעסקה ישירה אינה אפשרית, בגלל "היעדר תקצוב של משרד האוצר והיעדר תקנים". עם זאת, במשרד בוחנים את האפשרות להכניס שינויים בתנאי המכרז, שיפוג השנה. במשרד האוצר הבהירו בתגובה כי "המדינה מספקת את השירותים באמצעות גורם ציבורי חוץ-ממשלתי (רשויות מקומיות ורשתות). גם פרויקט היל"ה מסופק על ידי גורם ציבורי חוץ ממשלתי שאינו למטרות רווח".

תוכנית היל"ה היא תוכנית לימודים לנוער נושר, ולומדים בה כ-7,800 תלמידים ב-160 מרכזים ברחבי הארץ, חלקם מוסדות סגורים של תוכנית "חסות הנוער". מספר מורי הקבלן בישראל נאמד בעשרת אלפים, ואיש מהם לא נכלל בהסכם שנחתם השבוע בין ההסתדרות לבין משרד האוצר. לדברי אורן שלמה, אחד המורים בתוכנית, השביתה וההסכם שנחתם בעקבותיה "הם ההוכחה לכך שעל המורים להמשיך להתאגד ולהיאבק לשיפור תנאיהם, במסגרת הסכמים קיבוציים ישירים עם המעסיקים, ולא לסמוך על הסכמים ענפיים כאלה ואחרים".

"מה שמקומם הוא שעד היום משרד החינוך והעומד בראשו לא טיפלו כלל במשבר", אומרת עינת אברהמי, מורה מתל אביב. "זה כאילו שתוכנית היל"ה מתקיימת על כוכב אחר וכאילו שאינה בשר מבשרה של מערכת החינוך הציבורית. המשרד הפריט את התוכנית ואינו יכול להתנער מאחריותו הציבורית כלפי המורים ובני הנוער הלומדים בה".

במקביל לשביתה, יקיימו היום המורים בתוכנית היל"ה אסיפות הסברה ויפגינו סמוך למרכז ההשכלה הפועל ליד ביתו של שר החינוך. בה בעת צפויים להיפגש נציגי המורים לראשונה עם מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר. לטענתם, פגישה זו נקבעה "רק לאחר שכמה מורים הפתיעו את שטאובר בכנס שהתקיים בתל אביב וקראו להתערבותה".

מורי הקבלן טוענים כי מאז הכריזו על סכסוך העבודה בחודש אוקטובר אשתקד, סירב משרד החינוך לספק תשובות ברורות לבעיותיהם. "נחריף את צעדינו ככל שנידרש עד שיושוו תנאינו לתנאים של כלל המורים", אומר שלמה. "לא ייתכן שיש מורות שעובדות עשרות שנים במערכת החינוך הציבורית ללא תנאים וללא ביטחון תעסוקתי, מפוטרות מדי קיץ ולא מקבלות תשלום בעד שיעורים שמתבטלים. זוהי חרפה גדולה שמתנוססת מעל מערכת החינוך הציבורית ומעל העומד בראשה".

ממשרד החינוך נמסר כי הוא "מייחס חשיבות רבה למורי היל"ה ומקיים באופן שוטף בקרה על תנאי העסקתם, תוך שמירה על זכויותיהם, בהתאם לתנאי המכרז שנקבעו. בימים אלה שוקד צוות מקצועי במשרד על גיבוש מכרז חדש להעסקת המורים בתוכנית היל"ה, תוך בחינת חלופות שונות להשבחת תנאי העסקתם. צוות זה פועל בתיאום עם הוועדה שמינתה מנכ"לית המשרד, שמטרתה לקבוע מדיניות באשר להעסקת עובדי קבלן במערכת החינוך, תוך הסדרת תנאי העסקתם. הוועדה טרם סיימה עבודתה".

מהחברה למתנ"סים נמסר כי היא מפעילה את תוכנית הלמידה לנוער מנותק, במסגרת מכרז של משרד החינוך ובכפוף לחוק. "ידוע לנו כי מתקיימים מגעים בדרג הממשלתי בנושא זה, ואף נקבעו פגישות בין משרד החינוך לנציגות המורים. אם משרד החינוך יחליט על שינויים בתנאי המכרז, החברה למתנ"סים תברך על כך ותתגייס ליישום השינויים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ