רשות ההגירה תודיע היום מי מילדי העובדים הזרים יגורש

על פי הודעת הרשות, מי שבקשתו נדחתה "יתבקש להתארגן ולעזוב את הארץ". עד כה החליט שר הפנים ישי לאשר רק 257 בקשות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

כשנה וחצי לאחר שהחלו משפחות העובדים הזרים להגיש , תבשר היום לראשונה רשות ההגירה והאוכלוסין לחלק מהמשפחות מי מהן תזכה במעמד ומי תידרש לעזוב.

במרוצת השנה וחצי האחרונות עלה מחזור חדש של ילדים לכיתה א', אבל מחזור זה כבר אינו רשאי להגיש בקשותיו לקבלת מעמד על פי תנאי הסף שקבעה הממשלה. על פי הודעת רשות ההגירה, "מי שבקשתו אושרה יזכה, החל ביום ראשון, לקבל מעמד ותעודת זהות. מי שבקשתו נדחתה כי לא עמד בקריטריונים יתבקש להתארגן ולעזוב את הארץ". עם זאת, ברשות הבהירו כי עובד זר שילדיו לומדים בבית הספר יקבל ארכה עד סוף שנת הלימודים הנוכחית. אז יידרש לצאת את הארץ.

כבר לפני חצי שנה הוגשו לשר הפנים, אלי ישי, המלצות הוועדה הבין-משרדית שהוקמה לצורך קביעת קריטריונים למעמד ילדי עובדים זרים, בדבר אישור הבקשות על פי התנאים שנקבעו.

הוועדה העריכה כי בישראל יש 1,200 ילדי שוהים בלתי חוקיים שיגישו בקשה למעמד וכ-800 מהם יעמדו בקריטריונים. בפועל הוגשו לרשות האוכלוסין וההגירה רק 700 בקשות. עד כה רק 257 מהן ולדחות 118, בנוסף ל-65 בקשות שנדחו על הסף. ביחס ליתר הבקשות לא גובשה עדיין החלטה. היום יידעו המבקשים מה הוחלט בעניינם.

הפגנה מול מתקן כליאה נגד גירוש ילדי עובדים זרים, אכיוןצילום: דניאל בר און

"אלי ישי שוב מוכיח שהוא אלוף זריית החול בעיני הציבור", אמרה אמש רותם אילן מעמותת "ילדים ישראלים". "הרי במקום הילדים הישראלים שיגורשו יאשר ישי הבאה של עשרות אלפי עובדים חדשים".

על פי החלטת הממשלה, מאוגוסט 2010, תעניק המדינה מעמד לילדי שוהים בלתי חוקיים ובני משפחתם העומדים בקריטריונים. ילדים הזכאים למעמד הם אלו ששוהים בישראל לפחות חמש שנים; עולים לכיתה א' או לכיתה גבוהה יותר ביום ההחלטה; שולטים בעברית ונכנסו לישראל לפני גיל 13. מעמד ההורים רלוונטי אף הוא להחלטה: אם ההורים נכנסו לישראל באופן לא חוקי, המשפחה אינה זכאית למעמד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ