חוק לפיד 2 |

הממשלה תדון בהגבלת גיוס תרומות

על פי הצעת החוק של ח"כ לוין, מתמודדים על מקום בכנסת יחויבו ברישום מפלגה תוך שבועיים: "הציבור חייב לדעת מאיפה הכסף"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לחקיקה תחליט ביום ראשון הקרוב האם לתמוך בהצעת החוק שנועדה להקשות על העיתונאי יאיר לפיד לגייס כספים לקראת התמודדותו הצפויה לכנסת. הצעת החוק שיזם חבר הכנסת יריב לוין (ליכוד) קובעת כי אדם המכריז על כוונתו להתמודד, או אפילו רק מתנהל כמי שמעוניין לרוץ לכנסת, יחוייב ברישום מפלגה תוך שבועיים ויחולו עליו מגבלות חוק מימון מפלגות.

לוין עצמו לא הסתיר שכוונתו היא לפגוע בגיוס הכספים של לפיד. "יאיר לפיד חייב לגלות הגינות ציבורית מינימלית ולחשוף באופן מיידי את כל מקורות המימון שלו בפני הציבור וזאת עוד טרם שהחוק יאושר", אמר עם הנחת החוק לפני כשבועיים. "הציבור כולו זכאי לדעת מאיפה הכסף. אני משוכנע שניתן יהיה להשלים במהירות את חקיקת החוק שהתמיכה בו חוצת מפלגות, ולהבטיח את שקיפות וטוהר הליכי הבחירות, תוך מניעת השתלטות הטייקונים על השיח הפוליטי הישראלי".

מטרתה המוצהרת של הצעת החוק היא להבטיח כי מועמדים שהכריזו על כוונתם להתמודד בבחירות לכנסת יפעלו במסגרת מפלגה רשומה, תוך שיחולו עליהם כל הכללים החלים ביחס למפלגות רשומות, לרבות לעניין שקיפות, חובות דיווח בדבר קבלת כספים והשימוש בהם. על פי המצב הנוכחי, הוראות חוק המפלגות וחוק מימון המפלגות, על כל מגבלותיהן, חלות על מפלגות רשומות שהתאגדו לשם התמודדות לכנסת. לעומת זאת, על אנשים וגופים שטרם התאגדו כמפלגות, אך נוהגים בפועל כמפלגות המתמודדות לכנסת לא חלות מגבלות חוקיות כלשהן, לא בתחומי מימון המפלגות, לא בתחומי השקיפות והביקורת, ולא בתחומים אחרים.

יאיר לפיד נושא דברים בקיבוץ מגן, בשבוע שעברצילום: אלי הרשקוביץ

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

"יש בכך כדי ליצור מצב של אי שיוויון בהתמודדות לכנסת ויש בכך משום פגיעה בדמוקרטיה ובשוויון בפני החוק. כמו כן, יש בכך כדי לפתוח פתח מסוכן להשפעות בלתי הוגנות ובלתי ראויות על הליכי הבחירות, לרבות באמצעות מתן מימון בסכומים ניכרים למועמדים ללא כל דיווח, בקרה ופיקוח", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

על פי ההצעה, מי שלא ימלא אחר הוראות החוק לעניין הרישום כמפלגה, ייקנס בקנס מצטבר בשיעור של כ-150,000 שקלים בגין כל שבוע של איחור, וזאת "על מנת למנוע התחמקות מביצוע הוראות החוק והתחמקות מהשקיפות, הבקרה והביקורת הציבורית המתחייבים ביחס לכל מועמד המתמודד במסגרת של מפלגה רשומה".

יומיים לאחר שלפיד הודיע על הצטרפותו לחיים הפוליטיים, בחודש שעבר, הודיע יו"ר ועדת חוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם, על ביטול הדיון על חוק הצינון לעיתונאים, שכונה חוק לפיד. רותם טען כי מאחר שמדובר בחוק פרסונאלי שנועד להתמודד עם כוונותיו הפוליטיות של לפיד בעודו מכהן כעיתונאי, אין מקום לקיים דיון בנושא. רותם הביע בעבר התנגדות נחרצת לחוק ולדרישה להורות לעיתונאים לגזור על עצמם תקופת צינון בת חצי שנה עד שנה לפני ניסיונם להתמודד על מקום בכנסת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ