נשיא קרואטיה בכנסת: מבקש מחילה על מעורבתנו בשואה

יו"ר הכנסת אמר שקרואטיה מתמודדת עם עברה "באומץ", ומנגד מתח ביקורת חריפה על תגובתו הפושרת של העולם לנעשה בסוריה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא קרואטיה, איוו יוסיפוביץ', התנצל היום (רביעי) בנאום נרגש במליאת הכנסת על מעורבות ארצו בפשעים נגד יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.

"לפני כמה שנים במקום הזה, הביע קודמי בתפקיד צער רב על הפשעים שבוצעו כנגד היהודים במהלך מלחמת העולם השנייה בקרואטיה. הצהרתו העניקה תמריץ חשוב ליחסי קרואטיה-ישראל. לכן, מה שאני הולך להגיד היום לא נועד 'להפשיר את הקרח'. אנחנו צריכים להביט אל תוך ליבנו, ולהשלים עם הכתם הכהה ביותר בהיסטוריה שלנו. הנה אני כאן, עומד לפני הפרלמנט של המדינה היהודית, וחשוב יותר, בפני ילדי קרואטיה, ובלי עמימות, אני מתנצל ומבקש מניצולי השואה ומכל הקורבנות, מחילה.

"אנחנו תמיד צריכים לזכור ונמשיך לחיות יחד עם הקורבנות. זוהי האחריות שלנו, כדי שהילדים שלנו ידעו מהו טוב ומהו רע. אני משוכנע לחלוטין כי תיקונים לחוק הפיצויים שיעשו במהרה יכללו גם את קורבנות השואה, אנשים פרטים, יורשיהם או קהילות מקומיות, וזוהי הדרך המתאימה ביותר לפיצוי או לצדק מפצה שיש לתת להם".

נשיא קרואטיה התייחס גם לעתיד היחסים בין המדינות ולצורך להגיע לשלום עם העם הפלסטיני. "שתי המילים שחזרתי עליהן בביקור הזה היו: שלום ושיתוף פעולה. שלום למען ישראל, שלום למען פלסטין. שיתוף פעולה בין המדינות שלנו. למדנו לקח כואב, וזוהי חובתנו להזהיר: חלום על השמדת אחרים מסתיים בחיים בתוך סיוט. אנו מציעים את חברותינו ושותפותינו למען עתיד טוב יותר למדינותינו ואזרחינו".

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר בנאומו כי "בימים משמעותיים אלה, בהם חותרת קרואטיה בעקביות ובנחישות לביסוס ערכיה הדמוקרטיים והליברליים, מתמודדת קרואטיה עם עברה באופן אמיץ ונוקב. העימות החזיתי עם העבר, העימות עם גרעיני השנאה והגזענות הרדומים כעת, וחינוך הדור הצעיר הם שעשויים להבטיח כי זוועות מלחמת העולם השנייה לא יחזרו על עצמן. הקשר בין ישראל לקרואטיה קם והיה למציאות לא מתוך התעלמות ממשקעי עבר, כי אם דווקא מתוך מבט ישיר ואמיץ, והתמודדות כנה עמו".

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין התייחס בנאומו גם לטבח שמבוצע בימים אלה בסוריה וגם לאיומים מצד איראן. "כמה מאות קילומטרים מכאן, מתרחש אסון אנושי מחריד. אזרחים נדרסים בידי טנקים, נורים למוות ומופצצים מן האוויר, על ידי הצבא הסורי. אזלת היד הבינלאומית במניעתם של פשעים נתעבים אלה, המתרחשים כאן ועכשיו, מחרידה ומזעזעת. אזלת היד הזאת, ניכרת גם בקלות הראש שיש מי שנוהגים כלפי נשיא איראן המבטא קבל עם ועולם את רצונו לראות בהשמדת מדינת ישראל. מי שאינו נכון להיות שותף מלא בבלימת ההתחמשות הגרעינית של איראן, אם בהטלת הסנקציות הכלכליות; אם במישור הדיפלומטי, ואם באופציות האחרות - בז ללקחיה של ההיסטוריה האנושית ולערכי המוסר והצדק".

נשיא קרואטיה בביקור ביד ושםצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ