ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

תלונות של אזרחים ערבים על בידוק משפיל בידי מאבטחים לפני עלייה למטוס, הן בנתב"ג והן במקומות אחרים ברחבי העולם, הפכו להיות ריטואל שחוזר על עצמו, כשבכל פעם הסיפור משתנה מבחינת הפרטים, אולם לא במהות. המכנה המשותף של כל האירועים הוא "הרגשה של השפלה ותחושה של חדירה לפרטיות אך ורק בשל היותך ערבי".

חלק מאותם אזרחים, או קורבנות הבידוק כמו שהם מגדירים את עצמם, מבליגים לאחר שמביעים שאט נפש ותרעומת מול אנשי הבידוק. חלק מגלגלים את הסיפור עד לפתחו של בית המשפט, ואחרים מציפים את הסוגיה לתקשורת, בתקווה היא תבוא על פתרונה. בחברת התעופה הלאומית ורשות שדות התעופה מבטיחים כבר שנים שהבידוק יהיה אחיד לכולם.

יארא משעור, בתו של העיתונאי הערבי-ישראלי המנוח לוטפי משעור, עורכת המגזין "לילק" היוצא לאור בנצרת, הגיעה ביום שני השבוע לשדה התעופה במילאנו שבאיטליה יחד עם גיסה וקרוב משפחה נוסף, כדי לעלות על טיסה של "אל על" לישראל. בעקבות חוויותיה בשדה התעופה, היא ויתרה על הטיסה באל-על, וכעת היא שוקלת לתבוע את חברת התעופה.

"בשדה התעופה במילאנו הגענו לנקודת הבידוק של 'אל על', שממוקמת בקצה של שדה התעופה", היא מספרת. "ברגע שקלטו שאנחנו ערבים ישר הפרידו אותנו משאר הנוסעים, ושלושה אנשי אבטחה החלו לשאול אותנו שאלות לבידוק הביטחוני. בהתחלה התייחסנו לזה כעניין שבשגרה, אולם זה נמשך ונמשך, והשלושה יצאו אל מאחורי פרגוד וחזרו אלינו והמשיכו בשאלות. אחר כך הפרידו בינינו כאילו מדובר בפושעים. אני התחלתי להתווכח ולשאול מה הצורך בכל השאלות הללו, ואחד המאבטחים, שהוא האחראי כנראה, התעצבן והתחיל לצעוק: 'אתם לא תעלו על הטיסה כל עוד לא שאלתי את כל השאלות ותעברו את הבידוק המחמיר ביותר'".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

יארא משעורצילום: עבדאללה שמא

לדבריה, בשלב מאוחר יותר היא התבקשה להתלוות לאנשי הבידוק לקומה השנייה, לצורך בדיקה גופנית. "אמרתי שאני לא מוכנה לעבור את ההשפלה הזו ואין לי שום כוונה לשתף פעולה עם זה. אמרתי שאני אפילו מוכנה לוותר על הטיסה". לטענתה, האחראי על האבטחה ענה לה כי יותר טוב שהיא לא תטוס, ואמר שכספה יוחזר.

"הלכתי לדלפק לבדוק והתברר שלא מחזירים את הכסף, מאחר וזו החלטה שלנו לא לעלות", המשיכה משעור. עוד היא סיפרה כי שני קרובי משפחתה עברו בידוק ביטחוני משפיל ונדרשו להוציא את כל חפציהם לבדיקה. "זה נראה כאילו עושים את זה בצורה מכוונת, כי ביקשנו לבדוק מדוע משפילים אותנו".

בסופו של דבר ויתרו משעור וקרובי משפחתה על הטיסה. במקום זאת, הם טסו למחרת לאיסטנבול בחברת תעופה טורקית ומשם טסו חזרה לישראל. "בטורקיה עברנו בידוק רגיל ולמרבה הפלא המטוס הגיע בשלום ולא התפוצץ", אמרה משעור בציניות.

"אין ספק שמדובר במעשה של השפלה", המשיכה משעור. "הרגשתי שאנסו אותי בהרבה מובנים ואני לא מוכנה לעבור על זה לסדר היום. הנושא כבר עבר לטיפול של עורך דין, כדי לבדוק אפשרות להגיש תביעה בגין הנזק, הפגיעה וההשפלה שעברנו".

מחברת אל על נמסר בתגובה: "אל על פועלת על פי הנחיות גורמי הביטחון של מדינת ישראל. צר לנו כי הנוסעים נפגעו ובחרו שלא לטוס עמנו".

Read this article in English: Israeli Arab journalist switches airline after 'humiliating' El Al security check

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ