אושר טרומית: מענק הסתגלות לנשים מוכות

על פי הצעת החוק של חברי הכנסת זהבה גלאון ודב חנין, הנשים יקבלו 8,000 ש"ח כדי להקל עליהן למצוא מקום מגורים חדש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית שתי הצעות חוק הקובעות מענק הסתגלות לנשים ששהו במקלט לנשים מוכות. על פי ההצעות, שהגישו חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ) ודב חנין (חד״ש), אישה ששהתה לפחות 30 ימים במקלט לנשים מוכות לפי הפניה מראש תהיה זכאית עם יציאתה למענק הסתגלות של 8,000 ש"ח. אשה ששהתה במעון עם ילדים תהיה זכאית בנוסף לסכום של 1,000 ש"ח עבור כל ילד. המענק מיועד לרכישת ריהוט וציוד לבית, ויותנה בשכירת דירה חלופית למקום מגוריה הקבוע. המענק לא יחשב הכנסה לעניין פקודת מס הכנסה, חוק הביטוח הלאומי או חוק הבטחת הכנסה.

ח"כ גלאון אמרה כי "כיום נשים שיוצאות מהמקלט, מוצאות את עצמן בדרך ללא מוצא, כשהן מנותקות מעבודה וצריכות לפרנס את עצמן ואת ילדיהן, ולכן הן נאלצות פעמים רבות לחזור לחיות עם הבעל המכה. המענק המוצע יאפשר לנשים את מרווח הנשימה הנדרש כדי לעמוד על הרגליים, לשכור דירה או למצוא סידור אחר, לחפש עבודה ולבנות מחדש חיים שפויים, מחוץ למוטת השליטה של הגורם המתעלל". ח"כ חנין אמר כי "במרבית המקרים, אשה הנאלצת לשהות במקלט מחשש לחייה או לחיי ילדיה אינה שבה לביתה לאחר השהיה במקלט. הצעות החוק קובעות זכות למענק הסתגלות, לאישה ולילדים, ביציאה מהמקלט". לדבריו, ״הצעת החוק היא חוליה בניסיון להגן חברתית על מעמדן וזכויותיהן של נשים הסובלות מאלימות". ההצעות יועברו לוועדה לקידום מעמד האישה, להכנתן לקריאה הראשונה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בנובמבר של השנה שעברה הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק נוספת של ח"כ זהבה גלאון ולפיו נשים השוהות במקלט לנשים מוכות יהיו זכאיות לגמלת הבטחת הכנסה. כיום נשים במקלטים זכאיות רק לדמי קיום, בניגוד לנגמלים מסמים ולנתונים לפיקוח קצין מבחן, הזכאים לגמלה על פי חוק.

בישראל פועלים היום 13 מקלטים לנשים מוכות. על פי נתוני תנועת ויצ"ו, בשנת 2011 חלה עלייה במספר הנרצחות, שנה השנייה ברציפות. בשנת 2011 נרצחו בישראל 23 נשים, לעומת 20 בשנת 2010, ו-15 בשנת 2009.  

מקלט לנשים מוכות בירושליםצילום: ליאור מזרחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ