אושר טרומית: אחריות פלילית על לקוחות זנות

על פי הצעת החוק שקיבלה תמיכה חוצת מפלגות, העונש יגיע לחצי שנת מאסר. ח"כ זאב מש"ס: מי שמביא 1,000 ערומים לים המלח לא יכול לעצור את הזנות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק המטילה אחריות פלילית על רוכשי שירותי זנות. את ההצעה יזמה ח"כ אורית זוארץ (קדימה), יו"ר הוועדה למאבק בסחר בנשים. על פי הצעת החוק, בתי משפט יוכלו להטיל את לקוחות של שירותי זנות עד חצי שנת מאסר, או, במקרה של הרשעה ראשונה, השתתפות בסדנה בה ירצו נשים שנחלצו מחיי זנות, שיספרו על עברן.

להצעת החוק שותפים ח"כים רבים נוספים, ביניהם אורי אורבך, זבולון אורלב, דוד אזולאי ואורי אריאל. להצבעה קדם דיון בוועדה לקידום מעמד האשה, במהלכו הרעיפו חברי כנסת, מהקואליציה והאופוזיציה כאחד, שבחים על החלטת הממשלה לקדם את החוק המהפכני. יו״ר הוועדה, ח״כ ציפי חוטובלי אמרה היום "אני עוקבת בהשתאות אחר ההישג ההיסטורי שהובילה ח"כ אורית זוארץ. כשחתמתי על החוק חשבתי שזה חלום באספמיה, שוועדת השרים לא תגן על נשים. הבלתי יאומן נעשה. אם נחושים, אפשר לקבוע סדר יום חדש גם מהאופוזיציה. הצעת החוק הזו שייכת לז'אנר מיוחד – היא קובעת נורמה ערכית חינוכית גם אם החברה עדיין טרם הגיעה לשם, בדומה לחוק ההטרדה המינית, ששינה נורמות חברתיות".

ח"כ ניסים זאב מש"ס, מהחותמים על הצעת החוק, העריך שהחוק לא ייאכף בסופו של דבר. לדבריו, "אני לא מאמין שנוכל ליישם את החוק הלכה למעשה. אני לא חי באשליה. כולם מכירים את תוכניות הטלוויזיה הזנותיות שמרעילות בני נוער. דוחפים זנות, ובמקביל מעבירים חקיקה. יש חוקים נגד סמים והסחר בסמים פורח. יש מציאות שלא יכולים לעצור. יש מקומות שמספקים שירותי מין בתוך בנייני מגורים ומתחננים למשטרה להוציא את הנגע והמשטרה לא עושה כלום. מי שמביא 1,000 ערומים וערומות לים המלח בחסות שר התיירות וחושב שיוכל לעצור את הזנות, לא מבין שהכול פרוץ, אי אפשר להילחם באמת".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ׳, אמרה כי "זנות היא אלימות ושעבוד. הרטוריקה של חופש העיסוק בהקשר זה מופרכת. זהו אונס חוזר ונשנה. בניגוד לעמדתו של ח"כ ניסים זאב, אין קשר בין פוריטניות למאבק בזנות. הזנות משגשגת במקומות הכי פוריטנים. אני מחנכת את ילדי לחופש וחירות, למאבק בשעבוד. זנות היא שלילת חירות. שפשפתי את עיני כששמעתי שוועדת השרים אישרה את החוק. כשממשלה שמרנית מאשרת חוק כזה זה בגדר נס וצריך לעשות הכול שהחוק יעבור לפני שיוקדמו הבחירות". לדברי ח"כ מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי: "לפני שלוש שנים, כשח"כ אורית זוארץ העלתה את הרעיון להפליל לקוחות זנות, התקשיתי להאמין שנגיע לכך. אני ממש מרוגש. זהו משק כנפי ההיסטוריה".

מנתונים של מטה המאבק לסחר בנשים (שפורסמו כבר בעבר) עולה כי כשליש מאלו שמספקים שירותי זנות בישראל הם קטינים. כ-90% מהעוסקים בזנות נשלטים על ידי סרסורים, ו-55% מהם עברו אונס תוך כדי העיסוק בזנות. הגיל הממוצע לכניסה לזנות עומד על 14. במחקר שנערך לפני כשנתיים, בעקבות החלת חוק דומה בשבדיה התברר כי לפני חקיקתו, 13.6% מהגברים בשבדיה צרכו שירותי זנות. ב-2008, 9 שנים לאחר חקיקת החוק, האחוז ירד ל-7.8%. 

צילום: דן קינן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ