הפרטיזנית ויטקה קובנר הלכה לעולמה בגיל 92

ניר חסון
ניר חסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

ויטקה קובנר, לוחמת הפרטיזנים ואלמנתו של אבא קובנר, מתה אתמול בגיל 92 בקיבוץ עין החורש. קובנר נולדה בקאליש שבפולין והיתה בת 19 כשפרצה המלחמה. היא נמלטה מהכיבוש הנאצי לווילנה ושם היתה, יחד עם אבא קובנר, לאחת ממייסדי הכוח היהודי הלוחם בגטו, שהכין את הגטו למרד וגם הוציא אל הפועל מבצעי גרילה מחוץ לגטו.

"אני הצטרפתי לצוות שהיה אחראי לביצוע פעולות חבלה מחוץ לגטו והמשימה הראשונה והחשובה שלי היתה עם יוסקה מסקביץ: להטמין פצצה על פסי הרכבת כדי לגרום נזק לרכבת המובילה ציוד אל חזית המלחמה", סיפרה קובנר לכתב העת "יד ושם בירושלים" בשנת 2001. הקושי העיקרי, הסבירה, היה לצאת ולהיכנס לגטו. הפעולה הצליחה והרכבת הורדה מהפסים. בהתקפה אחרת הצליחו קובנר וחבריה לגרום נזקים לתשתית החשמל של ווילנה.

כשהמצב בגטו החמיר ברחה הקבוצה אל היערות והקימה קבוצה פרטיזנית שלחמה בנאצים. לאחר המלחמה היתה קובנר שותפה גם בקובצת "הנוקמים", שהמשיכה לחסל נאצים באירופה. "אנחנו ראינו מחנות ריכוז, ואחרי מה שראינו שם החלטנו שגם אם המלחמה נגמרה אנחנו חייבם לנקום את דמם של היהודים, לכן הייתי חלק מקבוצת הנקם הזו. ביצענו פעולה אחת שבה הרעלנו מחנה של הס"ס (הכוונה למחנה שבויים. נ.ח). אחרי שעשינו את זה היינו חייבים לעזוב את אירופה", סיפרה קובנר בראיון.

ב-1946 היא עלתה לארץ והתיישבה בקיבוץ עין החורש, שבו הלכה לעולמה אתמול. יושב ראש יד ושם, אבנר שלו, אמר אתמול: "סיפורה של ויטקה קובנר רצוף לחימה ונחישות, לא רק לשרוד אלא לנצח, לא רק להציל את חייה שלה עצמה אלא להיות עם העם היהודי בשעותיו הקשות, גם כאשר פירוש הדבר שחייה ימשיכו להיות נתונים לאיומיהם ולעינוייהם של הנאצים".

קובנר, מימין, עם חבריה הפרטיזנים לאחר שחרור גטו וילנהצילום: ארכיון יד ושם

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ