האו"ם: סכנה לחיי אזרחי דרום סודאן שיגורשו מהארץ

האו"ם קבע כי המצב במדינה החדשה רק מחמיר, בניגוד לטענת ישראל לפיה חל שיפור. בעוד חודש יחל גירושם של כאלף מבקשי מקלט מהארץ

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

חאלד לורלה שוהה בישראל משנת 2007 לאחר שנמלט מדרום סודאן. הוא מתגורר בתל אביב עם שני ילדיו, בני 11 ו-8, תלמידים בבית ספר ביאליק רוגוזין. "במקום שבו אין אוכל, אין מים, אין חשמל, אין בית חולים ואין בית ספר - יש רק מלחמה - אין לאנשים עתיד. אני מעדיף לשבת בכלא ולדעת שילדיי נמצאים במקום בטוח. אנחנו לא מבינים למה מתעקשים לגרש אותנו מכאן דווקא עכשיו", הוא אומר בייאוש, "נכון שדרום סודאן קיבלה עצמאות, אבל חברים שלי שחזרו נאלצו לברוח לצפון בשל המצב הקשה, ושם האשה הוכתה כי הלכה עם מכנסיים. זה לשלוח אותנו למות".

בחודש אפריל תחל ישראל בגירוש בכפייה של מבקשי מקלט כמו לורלה בחזרה לארצם. על אף שהכריזה המדינה על עצמאות בחודש יולי האחרון, תדריכי האו"ם, דיווחי ארגוני סיוע ועדויות מהמקום מעידים כי המלחמה באזור עדיין נמשכת והאזרחים אינם בטוחים. נוסף על כך, המדינה סובלת מהעדר תשתיות בסיסיות ורעב. לפי התחזית לשנת 2012, אי-היציבות תוביל להחמרת המצב.

ההחלטה על הגירוש התקבלה בסוף חודש ינואר, אז הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה על תום ההגנה הקבוצתית שניתנה לכאלף אזרחי דרום סודאן הנמצאים בישראל. ברשות קבעו כי יאפשרו לאזרחים לחזור מרצון עד לסוף מארס 2012 ולבוחרים בדרך זו יוענקו 1,300 דולר.

בניגוד לעמדת האו"ם ולארה"ב - שבה האריכו באחרונה את ההגנה הקבוצתית לאזרחי דרום סודאן עד למאי 2013 - במשרד החוץ ערכו בדיקה מטעמם, וקבעו כי המצב בדרום סודאן בטוח מספיק.

אב ובנו הפצוע במחנה האו"ם לאחר טבח בעיירה פיבור שבדרום סודאן, בחודש שעברצילום: ניו יורק טיימס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

ואולם, בתדריך שערך המשרד לעניינים הומניטריים של האו"ם בתחילת החודש, הבהירה תת-מזכ"ל האו"ם לעניינים הומניטריים, ואלרי אמוס, כי כל אדם שיחזור לדרום סודאן צריך לעשות זאת באופן וולונטרי בלבד.

זאת, בשל המצב הקשה במדינה השורר, בין היתר, בשל מחלוקות בלתי פתורות בהסכם בין הצפון לדרום, בעיקר בסוגיות תשלום בעבור שינוע נפט המופק בדרום. אלה מביאות למתיחות מתמשכת באזורי הגבול בין שתי המדינות, ולעימותים הכוללים בדרך כלל הפצצות מצד הצבא הסודאני על אזורי אוכלוסייה אזרחית בדרום.

על פי כתבה ששודרה ברשת BBC ביולי האחרון ודו"ח של ארגון Human Rights Watch מינואר - גם לאחר ההכרזה על הקמת המדינה נמשכו ההתקפות מצד מיליציות חמושות נגד אזרחים במדינה. בדרום סודאן פועלות לפחות שש מיליציות כאלה, שתקפו בשנה האחרונה אזורים נרחבים במדינה. הקרבות גבו בשנה האחרונה את חייהם של אלפי אזרחים, רבים מהם נשים וילדים. נוסף להם, עשרות אלפים נעקרו מבתיהם. בינתיים מאשימות חרטום וג'ובה זו את זו בחימושן.

קשה לעקוב אחר מניין הקורבנות המדויק, אך במתקפה בסוף ינואר שתועדה בדו"ח המשרד לתיאום עניינים הומניטריים, נרשמו 78 מתים, כ-40 אלף פגועים וכ-3,000 עקורים. נוסף על כך, על פי הרשתות אל-ג'זירה ו-BBC, שהתבססו על עדויות מקומיים, קרבות באזור ג'ונגליי שבמזרח המדינה הביאו לכ-3,000 הרוגים בחודשיים האחרונים, והותירו כ-140 אלף בני אדם באזור כשהם זקוקים לסיוע הומניטרי דחוף. חלק מהמתקפות, בהן הושמדו כפרים שלמים, כוונו גם נגד אנשי הסיוע ההומניטרי וציודם. כוחות הביטחון באזור הודיעו זה מכבר כי ידם קצרה מלמנוע את המתקפות שמתרחשות מדי כמה ימים.

אם לא די בכך, על האוכלוסייה להתמודד גם עם היעדר תנאי מחיה בסיסיים. אזרחים רבים במדינה סובלים מרעב קשה ונשענים אך ורק על ארגוני סיוע שמתקשים לספק את הביקוש הרב. כיום נזקקים מיליוני תושבים לסיוע הומניטרי על מנת להשיג מזון ומים, וברחבי המדינה פועלים כ-50 ארגונים שונים המעורבים ב-30 פרויקטים של מתן סיוע הומניטרי דחוף.

מים זורמים, ובפרט מי שתייה, הם עדיין מצרך נדיר. לפי הערכות עדכניות של ארגון UNICEF, לכ-34% מהאוכלוסייה גישה למקורות מים בטוחים, ורבים מאלה עם גישה למים נדרשים לצעידה ממושכת כדי להגיע אליהם. בנוסף, רק לכ-15% מהאוכלוסייה יש גישה לשירותים שעומדים בסטנדרט תברואתי בסיסי. שיעור הילדים הסובלים מתת-תזונה ממשיך להיות גבוה, ועומד בחלק מהאזורים על 21% מכלל הילדים מתחת לגיל חמש. 18% מהאוכלוסייה במדינה סובלת מרעב כרוני.

לחצו להגדלה

על פי דו"ח ארגון הבריאות העולמי מפברואר, סיוע רפואי, ואפילו בסיסי, אינו בהישג ידם של מרבית התושבים, כאשר תשתיות הבריאות באזורי הקונפליקט כמעט ואינן קיימות כלל. כמו כן, מחנות הפליטים והעקורים ברחבי המדינה סובלים מתנאים סניטריים קשים, וסכנת התפרצות מגיפות מאיימת עליהם. דו"ח של האו"ם צופה כי בשנת 2012 צפויים כחמישה מיליון דרום סודנים - יותר ממחצית מהאוכלוסייה - לסבול מרעב.

תרזה גאלווק, בת 36, שוהה בישראל ארבע שנים עם בעלה וששת ילדיה, בני 3-18. בני המשפחה ברחו מהמדינה בשל הסכנה. "הוריי מבוגרים ולא יכלו לברוח מהמדינה, אך לפני שנה נאלצו לעזוב את ביתם בכפר אחרי שקבוצת חמושים נכנסו ופשוט ירו לכל עבר", מספרת גאלווק. "מאז הם חיים במחנה פליטים של האו"ם שבלעדיו היו מתים. הם מספרים שלא ניתן לצאת בשל הסכנה, אין מים ואין אוכל בחוץ וגם במחנה אין אוכל בשפע".

לדברי גאלווק, חברתה שעזבה את ישראל לפני שנה וחזרה לדרום סודאן עם ילדיה מתארת מציאות דומה. "לאחר כמה חודשים נאלצה לברוח", היא מתארת. "היא סיפרה שיורים שם כל הזמן ואין אפשרות לצאת להשיג אוכל ומים. היא כל הזמן אומרת שללא אלוהים כבר הייתה מתה מזמן. נתנו לנו הגנה וביטחון כאן, למה לא לאפשר לנו לקבל הגנה עד תום האירועים הקשים? אני לא יודעת מה יהיה על ילדיי, אם בכלל יהיה עתיד שם".

ארגוני הסיוע, ובראשם המשרד לתיאום העניינים ההומניטריים של האו"ם, נערכים בימים אלה לחזרתם של יותר מחצי מיליון דרום סודאנים למדינה בשבועות הקרובים בשל החלטת הממשלה בחרטום צפון סודאן לבטל את אזרחותם בתחילת אפריל. להערכת האו"ם, אחוז גבוה מהחוזרים יזדקק לסיוע הומניטרי, אך היעדר תשתיות במדינה ועונת הגשמים הקרבה מעמידים בספק את יכולתם של ארגוני הסיוע לספק סיוע הומניטרי למאות אלפים בחודשים הקרובים.

לורלה וחבריו, הורים לתלמידים במערכת החינוך, מתכנסים בימים אלו בניסיון לפעול לקבלת ארכה לגירוש לפחות עד תום שנת הלימודים. "כולנו חוששים מאוד לחיינו שם", הוא אומר. "אנו מבקשים מהממשלה לאשר לנו להישאר עד לרגיעה במצב. גם אם הבקשה תידחה היינו רוצים שהילדים יסיימו את שנת הלימודים, משהו שלא יוכלו לעשות בדרום סודאן. רק אתמול בני שאל אותי למה מגרשים אותנו ומה יקרה אתנו שם, לא ידעתי מה לומר, בעיקר פחדתי לומר".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "ההחלטה התקבלה על דעת משרד החוץ ולאחר בדיקה מקיפה של המצב בדרום סודן מאז ההכרזה על מדינתם העצמאית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ