הבדוויות מצטרפות למאבק במתווה פראוור

הנשים טוענות כי המתווה להסדרת התיישבות הבדווים בנגב גם מהווה תוכנית לנישול הבדווים מאדמתם וגם פוגע בהן כנשים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שישה ארגוני נשים בדוויות, בשיתוף ארגון "איתך- מעאכי", הגישו היום (חמישי) התנגדות למתווה פראוור והצעת החוק הנוגעת להסדרת התיישבות הבדווים בנגב. ההתנגדות הוגשה לשר בני בגין האחראי מטעם הממשלה על ישום התוכנית. עו"ד אינאסף אבו שארב, מנהלת מרכז הזכויות לנשים הבדוויות בנגב של "איתך מעכי" הסבירה כי "מתווה פראוור הינו למעשה תוכנית מוסדרת לנישול הבדווים מאדמתם ושלילת זכויותיהם הבסיסיות".

בהתנגדותן, הצביעו נציגות ארגוני הנשים על ההסדרים המפלים במיוחד את הנשים הבדוויות. לדבריהן, תזכיר החוק מתעלם מהצורך של נשים נטושות ומשפחות חד הוריות בפתרון של דיור ציבורי, שכלל אינו קיים כיום. אין פתרון דיור לנשים אשר חיות תחת מעגלי אלימות והן מחויבות להישאר במתחם השבט בבעלות גברית, גם לצד הגבר הפוגע בהן. אין תכנון והקמה של בתים חמים ומסגרות תומכות לנשים נטושות ונשים שנמצאות במעגלי אלימות. התזכיר ממסד ומאדיר את מנגנון ה"חליפים" שהוא הסדר הפוגע בנשים וביכולתן לממש את זכויותיהן הממוניות בקרקע. כמו כן, תנאי הזכאות לבעלות על פי גיל פוגעת בנשים שאינן נשואות.

עו"ד אבו שארב הדגישה כי "ארגוני הנשים הבדוויות מתנגדות לתזכיר החוק המאמץ את מתווה פראוור אשר פוגע בנשים בדוויות בצורה כפולה: הן כבדוויות והן כנשים. זהו המאבק החשוב ביותר של ארגוני הנשים הבדוויות והן תאבקנה בכל חזית אפשרית כנגד חקיקת החוק האמורה". בארגוני הנשים צידדו גם בטענות הכלליות שהועלו נגד תזכיר החוק ואימצו את העמדה שהציגו במועצה לכפרים הלא מוכרים שטענה בין היתר שהתוכנית גובשה במשרד ראש הממשלה בתנאי סודיות וללא שיתוף האוכלוסייה שענייניה וזכויותיה יוכרעו בחוק זה.

יש לציין כי עמותת איתך מעכי, יחד עם ארגוני נשים מהנגב, עתרו ב-2008 לבג"צ נגד ועדת גולדברג בדרישה לכלול בה גם נשים ערביות בדוויות מהנגב, מאחר שהסוגיה הנדונה הינה בעלת השפעות גם על הנשים, שרק הן יכולות לבטא ולייצג את צרכיהן הייחודיים וזכויותיהן בצורה בלתי אמצעית.

לאחר שהפרקליטות הצהירה כי לאחר הגשת מסקנות גולדברג תוקם מועצה שתכלול נשים בדוויות החליט בג"צ כי "בהחלטת הממשלה בנושא מיום 15.7.07 דובר על כך שתוקם מועצה ליד הרשות להסדרת ההתיישבות הבדווית בנגב. יש לקוות כי בעת שתוקם המועצה לא תחזור התקלה של אי מינוי נשים בדוויות לגוף האמור. נציגת הפרקליטות אכן הצהירה שכך ייעשה". בארגוני הנשים טוענים כי המועצה שקמה לא כללה אף אישה ערבייה בדווית ואף גבר ערבי בדווי ולמעשה אין בה כל ייצוג לאוכלוסייה הערבית בדווית על אף החלטת בית המשפט.

מהרשות להסדרת התיישבות הבדווים בנגב נמסר כי ברשות ישנם עובדים בדווים ונמצאים כרגע בהליך של קליטה לעובידם בדווים נוספים מאחר והרשות נמצאת בהליך של הקמה כשחלק מאותם עובדים יוגדרו כעובדים בכירים. עוד נמסר כי "סוגיית הקליטה אינה תלויה אך ורק ברשות אלא במבחנים של נציבות שירות המדינה ללא הבדל בין גבר לאישה ולאחרונה ניגשו מועמדים כולל נשים לתפקידים ברשות וההכרעה לגביהם תהיה בקרוב". בעניין שאר הטענות נמסר כי השר בני בגין ממשיך בהליך ההשעמה ברחבי הנגב ותהליך השמעה הוארך עד 18 למרץ זאת במטרה להגיע לכמה שיותר תושבים בדווים וללמוד את השגותיהם לעומק".

הפגנת בדוויות נגד דו"ח פרבר, היום צילום: אלי הרשקוביץ
הפגנת נשים בדוויות נגד מתווה פראוורצילום: אלי הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ