משפחות מהגרי עבודה ראשונות קיבלו מעמד בישראל

אחרי שנה וחצי של המתנה מאז החלטת הממשלה, הגיעו הבוקר 15 נשים, חלקן עם ילדיהן, למשרדי רשות האוכלוסין: "זהו, אפשר לנשום לרווחה"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

"12 שנים חיכיתי לרגע הזה", צעקה מרלין אקינו בצאתה ממשרד רשות האוכלוסין בתל אביב, שם התבשרה הבוקר (חמישי) כי בקשת המשפחה לקבלת מעמד בישראל אושרה. "עכשיו אני יכולה לנסוע לפיליפינים לראות את סביי", אומרת אדלין, ומוסיפה: "אבל אני לא מדברת פיליפינית אז רק אחבק אותם".

זו אחר זו נכנסו הבוקר 15 אמהות זרות לחדר קטן במשרדי הרשות בו התבשרו על עתידן וכולן זכו לשמוע את המשפט שלו ציפו שנים ארוכות: "בקשתכם אושרה. תקבלו מעמד בישראל".

למעלה משנה וחצי ממתינות המשפחות להכרה במעמדן, בעקבות החלטת הממשלה לפיה משפחות יזכו למעמד בישראל אם ילדם נולד בארץ או שהה בה לפחות חמש שנים - שבהן הילד עולה לכיתה א' או לכיתה גבוהה יותר ביום ההחלטה, הוא דובר עברית והוריו נכנסו לישראל באופן חוקי. 360 משפחות נוספות שבעניינן התקבלה החלטה, ממתינות לשמוע את התוצאות.

עובדות זרות במשרדי רשות האוכלוסין, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מפעם לפעם, המתח והחרדה גוברים בחדר כששמועה זו או אחרת הסתובבה. "שמענו כבר הכול", אומרת אקינו, "שמענו שכל הבקשות אושרו, שמענו שכולן נדחו, וכל פעם זו טלטלה נוספת כשקשה מאוד לנהל חיים ככה. עד שלא הגיעה שיחת הטלפון שזימנה אותנו לכאן אתמול בשש בערב, ניסיתי לשמור על קור רוח וכך גם לשדר לאדלין".

במסדרון מואר בחלקו יושבות הנשים, מעט מהן עם ילדיהן, עם מבט מתוח כשמדי מספר דקות נשמעות צעקות שמחה כשעוד אם יוצאת מהחדר עם הטופס המיוחל, שמסביר כי עליהן להתייצב במקום ביום ראשון עם מספר מסמכים לקבלת האשרה. ברשות לא טרחו לתרגם את ההנחיות לאנגלית ולכן נציג מטעמם הקריא את הטופס לכל אם ווידא כי הבינה את תוכנו.

רג'ינה דוסיל, השוהה בישראל 14 שנה, הגיעה למקום וממתינה. בניגוד לרבים, שידעו כמעט בוודאות כי תשובתם תהיה חיובית, דוסיל, אם לאנג'לו תלמיד כיתה א', לא היתה בטוחה מה תהיה התשובה שתקבל, היות ובנה היה בגן חובה כאשר התקבלה החלטת הממשלה. "התפללנו המון לרגע הזה ולאישור הבקשה", אומרת דוסיל לפני כניסתה למשרד. "אמרו לי בשיחת הטלפון להגיע לבד אז חששתי. הסברתי לאנג'לו את המצב ולאן אני הולכת, ואני מקווה שהוא לא חושב על זה בבית ספר ולחוץ".

תורה של דוסיל הגיע, והיא צועדת לחדר ויוצאת לאחר מספר דקות מצוידת בחיוך גדול ובדף הנחיות. "זהו, אפשר לנשום לרווחה", היא אומרת עם דמעות בעיניה, "אפשר להתחיל את החיים האמיתיים בלי חשש למעצר, בלי פחד ללכת ברחוב, אנחנו כמו כולם". למקום מגיעות עוד ועוד נשים ומדי כמה דקות נשמעות צעקות שמחה ומחיאות כפיים כשנשים יוצאות דומעות מהחדר, דמעות של שמחה והתרגשות. בפעם הבאה במשרד הפנים, הן כבר יוכלו לעמוד בתור של הישראלים.

נציגים של ארגוני הסיוע שהו במקום, ונכנסו לחדר עם הנשים שביקשו זאת. לאחר מאבק ארוך להשארת הילדים בארץ, נערכים הארגונים למתן סיוע למשפחות שבקשתן תידחה, כשמדובר ב-118 משפחות לגביהן הוחלט כי יגורשו מישראל. "אנחנו מברכים על התשובות החיוביות שהתקבלו היום, אך מדובר רק ביום הראשון וצפויות גם בקשות שיידחו", אומרים במוקד סיוע לעובדים זרים. "ביומיים האחרונים התקבלו במוקד עשרות שיחות טלפון של משפחות המודאגות לגבי עתידן ועורכי הדין נערכים לטפל בפניות של משפחות שיידחו, ולהגיש בשמן ערר על החלטות הוועדה".

עוד הוסיפו: "אנו נאבק בדחיות שרירותיות ובלתי מוצדקות של משפחות שזכאיות למעמד בישראל". מדובר בילדים ישראלים שלומדים בעברית, מדברים עברית וחולמים בעברית, ואנו מקווים כי משרד הפנים ינהג בהגינות ויאפשר להם סוף סוף להרגיש שכאן ביתם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ