פרק בחיים שנסגר

המכולת של עין יהב היא הלב החברתי של המושב, אבל מקץ 52 שנה החליטו החברים לחסלה לטובת סופרמרקט גדול וזול. "כאן היו שומעים את כל הריכולים", אומרת חברה ותיקה, "אבל כנראה שאין ברירה"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

חסל סדר נסיעות לדימונה ובאר שבע כדי לעשות קניות גדולות, לא עוד מפגש חברתי בצרכנייה המקומית: אחרי 52 שנים של פעילות, המכולת של מושב עין יהב נסגרת. על חורבותיה ייפתח סופרמרקט גדול של רשת מחסני השוק.

עד עכשיו נאלצו חברי מושב עין יהב לנדוד 80 ק"מ אל העיר דימונה או לבאר שבע כדי לעשות קניות גדולות בזול ולרכוש מוצרים שאין במכולת במושב.

"החנות יחסית קטנה, וישנו קושי רב למפעיל להגיע למחירים סבירים בגלל שההיקפים קטנים וכוח הקנייה נמוך", אומר אשר לביא, מרכז המשק ומזכיר המושב. "המפעיל לא יכול לקבל מהספקים מחירים נמוכים כמו ברשתות, עם כל הרצון הטוב שלו. המחירים פה הרבה יותר גבוהים מבבאר שבע או דימונה. זה היה טרטור בשביל החברים".

אז החברים, כ-1,500 במספר, הוציאו מכרז למפעיל חיצוני שיבנה סופרמרקט להם וליישובי הסביבה. קברניטי המושב ניסו ליצור קשר עם מספר רשתות בחודשים האחרונים, כולן סירבו לפתוח סניף מבודד בערבה. בעלי מחסני השוק, האחים נעמן והאחים כהן, החליטו ללכת על זה. כבר עכשיו יש לרשת סניפים רבים בדרום, ותושבי הערבה נמנים על לקוחותיהם. "ערכנו בדיקות והחלטנו לפתוח סניף בערבה", אומר שאול נעמן, מבעלי הרשת. "לקחנו בחשבון שלא נרוויח הרבה מהסופר הזה אבל החלטנו שאנחנו צריכים להגיע לכל מקום וככה אנחנו נמתג את הרשת שלנו. אפילו אם נרוויח מעט זה יספק אותנו".

המכולת משתרעת על פני 250 מטרים; הסופר החדש יהיה גדול פי ארבעה. תהיה בו גם קונדיטוריה ואפילו בית קפה קטן. בעל המכולת לא רצה להתראיין לכתבה. הוא נראה מאוכזב.

המכולת בעין יהב פתוחה משמונה עד אחת ומחמש עד תשע. במשך היום חברי מושב רבים מגיעים אליה, והמכולת הופכת למרכז המושב. "המכולת הייתה מקום של מפגש חברתי, בו היינו נפגשות ומדברות. כאן היו שומעים את כל הריכולים במושב", אומרת תמר, חברת המושב. "קצת צובט בלב. המקום הזה ליווה אותנו במשך הילדות וההתבגרות והזקנה, אבל כנראה שאין ברירה. הגיע זמן שיהיה לנו פה את כל המצרכים ולא נצטרך לנסוע שעה וחצי לכל כיוון כדי לעשות קניות".

חברת המושב עפרי קניון מרגישה ש"מצד אחד זה קצת עצוב שהמושב סוגר את המכולת, אך מצד שני חייבת להיות התקדמות לדבר חדש". אמנון נבון, בן 70, ממייסדי עין יהב, מעלה זיכרונות: "פעם המכולת הייתה בשבילנו רק כדי לקנות ופלות וסיגריות בעבור כמה גרושים. הצרכנייה הייתה רק לדברים בסיסיים, לא היה לנו כסף לבזבז, הכי הרבה ופל מצופה. הנשים הולכות עד היום למכולת כדי לשמוע ריכולים, אבל חייבים ללכת קדימה. הגיע הזמן שיהיה במושב סופרמרקט גדול שיוריד מחירים".

לביא מקווה שהסופר החדש ימשוך לא רק את חברי המושב אלא כל תושבי המועצה האזורית הערבה התיכונה. "המכולת זוהי נוסטלגיה. אני פה קרוב ל-50 שנה, וכאילו זה פרק בחיים שנסגר".

המכולת בעין יהב. הסופר החדש יהיה גדול פי ארבעהצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ