חוזרים לצ'כונה

האם המכולת יכולה להשתנות כדי לשרוד ועדיין להישאר מכולת?

רותי לוי ורועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי לוי ורועי צ'יקי ארד

"לא נכון לומר שבא הקץ על המכולות", אומר תמיר בן שחר מצ'מנסקי בן שחר ושות', חברה לייעוץ כלכלי. "אנחנו רוצים מכולת כי אנחנו רוצים את האותנטי והישן של פעם, ואם המכולות קצת יעשו מתיחת פנים ויתארגנו סביב לוגיסטיקה לאספקה משתופת, זה יעבוד. בסך הכול כולנו רוצים לחזור לצ'כונה והמרכזים השכונתיים דווקא מתחזקים. זה לא שוק שנשחק". 40 אחוז משוק קניות המזון הן חנויות נוחות, שנמצאות בדרך הביתה או ליד הבית. הן יקרות יותר מחנויות דיסקאונט ענקיות בשולי היישוב, אבל חסכוניות בזמן. אלה כוללות גם רשתות וגם מכולות קטנות.

אבל כדי לשרוד ולשמור על לקוחותיהן, עליהן להשתנות באופן שנוגד את ערכיה המהותיים של "המכולת של פעם". למשל, ערך שבת מנוחה. "לאור השינוי בהתנהגות הצרכנית והיעדר זמן במהלך השבוע, אנשים עושים קניות בסוף שבוע", אומר בן שחר. "נוצר מצב שבעלי המכולות, שלא זיהו מספיק את ההתנהגות הצרכנית, בעצם לא התאימו את המוצר שלהם למוצר חדש, מוצר שיש בו מגוון קצת אחר על המדף, והוא גם פועל יותר שעות עבודה כולל בסוף שבוע. כאשר גרמת למישהו לקנות בסוף שבוע במקום אחר בגלל שהמכולת שלך לא פתוחה בשבת, הרגלת אותו לקנות במקום אחר. לכל השבוע אתה רגיל לקנות במקום שנותן לך את כל החבילה".

בינתיים זורח אור קטן לחנויות העצמאיות. מאות הטמבוריות וחנויות מוצרי הבניין הקטנות מצליחות לשרוד. כאן דווקא הרשתות בקשיים, ולאחרונה, קרסה רשת "אייס". עצמון דקל, 55, בעל טמבוריה עסוקה ברחוב המלך ג'ורג' תל אביב, מסביר את ההבדלים: "במכולת אתה ניגש ויודע כבר מה אתה רוצה. בטמבוריה יש לך בעיה, אתה מציג אותה וצריך פתרון. הרשתות הגדולות לא הצליחו כי לא העסיקו מקצוענים. פנסיונר שעבד בביטוח כל חייו לא מבין דבר באינסטלציה. אני פה 26 שנה ועבדתי כאן כילד אצל אבא שלי. הלקוח רק עושה תנועה, לא צריך לדבר, ואני מביא לו מה שהוא רוצה. הקריסה של אייס היתה דבר טבעי והגיוני. זה היה עסק נפוח ולא יעיל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ