אורית זוארץ, חוק שישלח למאסר לקוחות ימגר את הסחר בבני אדם והזנות בישראל?

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

מראיינת: מרב מיכאלי

השבוע אושרה בוועדת שרים לחקיקה ובקריאה טרומית, הצעת החוק של ח"כ אורית זוארץ (קדימה) להפללת לקוחות זנות, "איסור צריכת זנות וטיפול בקהילה". החוק מעורר, בצד תמיכה רחבה במפתיע, התנגדויות גם מכיוון נשים שעוסקות בזנות וגם מצד המשתמשים בה.

אורית זוארץ, הפללה וענישה פלילית ימגרו את הסחר בבני אדם ואת תופעת הזנות?

"אי אפשר להגיד שעבירה פלילית תמגר את התופעה כולה, אבל זה נדבך אחד בשורה של פעולות, אחד הנדבכים המרכזיים ביותר. כי כשמדובר בניצול, כשמדובר בשימוש בגופו של אחר, בעיני זה פשע נגד האנושות, זאת הפגיעה הכי בסיסית בכבוד האדם, בזכויות האדם. גם אם זה נעשה בתמורה לכסף זה לא הופך את זה ללגיטימי - ואם אני רוצה למכור את עצמי לעבדות לשבוע? למה עבדות של עבודת פרך נגיד, היא בניגוד לחוק וזה לא? כי מה, כי זאת עבדות לשעה? הוא קונה אותך בכסף לכמה זמן שהוא רוצה".

שלוש שנים עבדת על החוק הזה, מה עשה את השינוי וגרם לוועדת השרים להצביע בעדו?

"שנים מאומצות עבדנו עם השרים, על שינוי תודעתי ברמה האישית. הם הבינו שיש סנקציות כלכליות, שכל תוכניות ההגנה של מדינת ישראל והתקצוב האמריקאי שניתן להן מותנה בטיפול בסחר בבני אדם, וכשמבינים שזה עלול לפגוע במדינת ישראל בציר הזה, הם לוקחים את זה בחשבון".

אז זה מה ששינה את דעתם, האיום שייפגע הסיוע מארה"ב?

"אני חושבת שזה היה נדבך משמעותי. אבל גם על הציר ההומניטרי, היום הם מדברים אחרת גם על הקורבנות בזנות, ולכן גם היה להם קל להרים את היד נגד עמדת המשרד. המשרד לביטחון פנים היה נגד החוק, המשטרה היתה נגד - אבל השר הצביע בעד. כלומר, התחולל שינוי בתודעה של השרים".

היה קשה לשכנע אותם?

"מדברים עכשיו הרבה על לובינג. אנחנו עבדנו בשיתוף עם הרבה מאוד ארגונים, הגיעו מאות מתנדבים ומתנדבות, שקיבלו תדריך עברו בין חברי כנסת ועשו ממש לובינג לחוק הזה - החברה האזרחית נכנסה לכנסת. היה כאן תהליך, זה לא שהצעת החוק עברה במקרה, שרוחו של מישהו נחה עליו והכוכבים הסתדרו בשמיים".

אז איך את מרגישה כשנשים שעוסקות בזנות מתקוממות ואומרות ‘היא מזיקה לנו, זכותנו לבחור' ואפילו מתקשרות ומאיימות עליך?

"אגב, הן לא עוסקות בזנות הן מנוצלות בזנות. זה אפילו לא מין, זה ניצול מיני הכי קשה שיכול להיות. זאת תודעה כוזבת שמלמדים אותן מגיל צעיר, שהגוף הוא כלי ואת יכולה להשתמש בו. גם בסיפור הזה על סטודנטיות וצעירות שעושות את זה מבחירה, אם את מקלפת את חמש הדקות הראשונות שמצהירות על הבחירה ובודקת קצת יותר לעומק מה זו הבחירה הזאת, האם היא בחירה חופשית או מתוך מצוקה כלכלית או מצוקה אחרת? או מקרה של עבדות בעידן המודרני, של אשה שעובדת אצל קבלן ומרוויחה 4,500 שקלים בחודש, וצריכה לפרנס לבדה שלושה ילדים, כי הגרוש שלה לא משלם לה מזונות וגם הביטוח הלאומי לא משלם לה אותם. אז אין לה ברירה והיא הולכת למקום הכי קשה, כמו לביאה היא מגינה על הילדים שלה. אלה מרבית הסיפורים ששמעתי, גם מנשים שאמרו שהן עושות את זה מבחירה. וכשאנחנו מגישים להן סל שירותים לשיקום ותמיכה, הטון שלהן משתנה".

מצד שני, מישהו הגיש נגדך תלונה במשטרה בטענה שאת פוגעת בחופש הפרט שלו כשאת מונעת ממנו שירותי מין

"הרבה גברים מתקוממים וטוענים שעכשיו לא יהיה להם מקום לפרוק את היצרים המיניים שלהם, לממש את הסטיות ואת הפנטזיות שלהם. לפעמים יש בעיות בזוגיות, יש אלמנים שלא מצליחים ליצור אינטראקציה עם נשים, יש מוגבלים ונכים שצריך לספק את הצרכים המיניים שלהם, ואני שואלת: האם האשה היא חלק מסל התרופות לגברים עם צרכים מיניים? ואולי הגיע הזמן שנוציא את הנשים מסל התרופות, אולי צריך למצוא פתרון אחר לאנשים עם מוגבלויות ולא אשה בזנות?"

איפה זה פוגש אותך במקום האישי, לא רק כמי שעושה בשביל אחרות?

"גרתי בעיירת פיתוח, בסביבה מורכבת מבחינה חברתית, שם מהר מאוד אפשר להידרדר למקומות כאלה. אמא שלי היתה החומה הבצורה שלי שאמרה "את צריכה להתקדם בחיים", ושלחה אותי ללמוד מחוץ למגדל העמק. הילדה שגדלה בקומה מתחתי הגיעה לזנות ולסמים. אני לא יודעת, גם אני בתור ילדה, אם הייתי נשארת לגור בסביבה הזאת, יכול להיות מאוד שגם אני הייתי שם. לכן אני אומרת שכל אחת נמצאת בסיכון לפגיעה כזאת, כשהאנשים שמסביבנו גם מרגישים שיש להם הזכות והיכולת לעשות בנו כבשלהם, במיוחד כשהם נמצאים בעמדת כוח או השפעה".

חברת הכנסת זוארץ. גם נשים שאמרו שהן עושות את זה מבחירה שינו את הטון כשהגשנו להן תמיכהצילום: תומר אפלבאום

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ