המאבק על חיי המכולות של פעם

אחרי 4 שנים של דיונים, מסתמן שבית המשפט ידחה את בקשת איגוד המכולות להכריח את רשתות השיווק לסגור בשבת. אך הם עדיין ממשיכים במאבק

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

בשש בבוקר מגיע לב לבייב למכולת שלו ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, שפועלת מאז 1935. הוא עובד עד תשע בערב. לפעמים אשתו, מתווכת נדל"ן, עוזרת קצת. הוא עלה לישראל מטג'יקיסטן ביום שפרצה מלחמת יום כיפור, ואיש העסקים לבייב הוא קרוב רחוק שלו )"הוא לא מסתכל לכיוון שלי"(. הוא עצמו נאבק לשרוד נוכח התפשטות רשתות הסופרמקט וחנויות הנוחות בעיר. הרשתות מקבלות מהספקים הגדולים הנחות משמעותיות וגם מגוון גדול יותר של מוצרים.

"אין צדק", אומר לי לבייב. "גם מתלוננים אצלי שאני הכי יקר וגם אני לא מרוויח בסוף. אני שורד רק בגלל שאני מכיר את ההורים של הלקוחות. באים לפה כי רוצים יחס. משאירים אצלי מפתחות. מתקשרת אמא, אומרת לי, תביא לבן שלי 50 ש"ח". בזמן שאני במינימרקט, מישהו לוקח עיתונים ישנים להבריק בהם מנורות. שכן נכנס ומבקש סולם. לבייב הולך למחסן ומפקיד את אחד הלקוחות על הקופה. "אתה יכול לדמיין ששכנים יפנו לסופרמרקט וייבקשו סולם?", הוא אומר בתעוב. "אני יודע מי התחתן, מי התגרש. אתמול הייתי אצל אישה מבוגרת ועזרתי להוריד וילונות. זו מכולת שכונתית, לא בית מסחר".

לבייב חבר באיגוד המכולות והמינירקטים, שקם לפני כארבע שנים. שלושה בעלי מכולות הגיעו אז אל עורך דין דוד שוב, וביקשו שיעזור להם בתחרות הלא הוגנת נגדם. הוא ביקש מהם לאגד עוד מכולות. מתוך 600 המכולות בעיר, הצטרפו מעל מאה. יחד הגישו תביעה נגד עיריית תל אביב ומשרד התמ"ת בגין אי אכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה על רשתות מזון הפתוחות בשבתות, כגון אמ:פם וטיב טעם. הם מחכים לפסק הדין כבר ארבע שנים, שבמהלכן נסגרו 20 מכולות. 15 אחוז מהמכולות הרשומות בתביעה קרסו, אבל עו"ד שוב, המייצג את בעלי המכולות, לא רוצה למחוק אותן מהתביעה כי "המכולות שפשטו את הרגל הן מהות התביעה".

הכרעת הדין טרם ניתנה, אבל בדיון האחרון לפני ההכרעה, שנערך בסוף ינואר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת אסתר קובו לא צידדה במכולות. היא הציעה שימשכו את העתירה כדי שלפחות לא יצטרכו לשלם אגרה על המשפט. בעלי המכולות יצאו מהדיון אבלים. גם ההפגנה שארגנו בחוץ כשלה. רק שלושה בעלי מכולות הגיעו. "זה לא סופרמרקט שיש לך 20 עובדים. במכולת, אף אחד לא יכול ללכת באמצע היום להפגין", מסביר לבייב. הוא פסימי: "כשהייתי ילד, למדתי מהסיפורים שהרעים צרכים להפסיד. כאן הרעים מנצחים. זה לא צריך להיות ככה. תאר לך שמחר סוגרים את מפעל פרי גליל, מאות אנשים ייצאו לרחובות. אם יסגרו כל המכולות, ייצאו הרבה יותר".

קובי ברמר, במכולת ברחוב שינקיןצילום: דניאל בר און

שוב מספר שהרשתות קיבלו בשנים 2009-2006 דוחות בסך של מעל שני מיליון ש"ח בגין עבירה על חוק שעות עבודה ומנוחה, אבל הצליחו להתפשר על סכומים קטנים. "לרשתות יש עורכי דין יקרים, לבעלי המכולות אין כסף לעורכי דין שיעשו טישטושים. הבעיה שבארץ המאבק הזה קיבל את יחסי הציבור הגרועים של הכפיה הדתית. בציבור חושבים שמדובר בשחורים שמשתלטים לך על החיים. אבל זה מאבק נגד עבדות. מדובר במצב שחברות בורסאיות גונבות נגד החוק. זה לא שונה בהרבה ממעילה. העוול זועק לשמיים".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק

מאז תחילת המשפט, מצב המכולות הדרדר כל כך שלא נשאר להם כסף לשלם לשוב על עבודתו. הוא בכל זאת החליט להמשיך בהתנדבות: "זה המאבק הכי חשוב שיש. מה, אני אעזוב באמצע?".

לחצו להגדלה

אל המאבק הצטרפו מראשיתו אנשי הקולקטיב "הירקון 70", ומהקיץ האחרון גם פעילים חברתיים מלווים את בעלי המכולות במאבקם. קמפיין חדש בפייסבוק מציג את התמונות של נוחי דנקנר, בעלי שופרסל, ודודי ויסמן ממגה, עם הכיתוב "אותם לא תפגשו במכולת". בין התומכים במאבק גם רפרם חדד הקשור לתנועת "סלואו פוד" העולמית ומי שהתפרסם כשנאסר בלוב: "בטעות נהוג לחשוב שמכולות לא מייצגות קידמה. השאלה היא מהי איכות חיים. האם איכות חיים היא להשיג חלב בשלוש בבוקר או לפרנס את השכנים, לשמור על פחות זיהום ולעבור לפחות ימי עבודה בשבוע. אנשים חושבים שזו נאורות לדרוש שבעה ימי עבודה סיזיפים בשבוע, אך ההשלכות התרבותיות חמורות ויפגעו בבסיס החברה".

פרופסור יוסי יונה מ"מרכז אדוה" מציין שעם פריצת הסופרמרקט בשנות ה-70 המשיכו המכולות לפעול במרץ לצידו, אך כיום, "רשתות הסופרמרקטים הן חלק מקניוניזציה של המדינה, שפוגעת בבתי עסק קטנים. אני רואה את המוות של הרחוב ויצירת בתי קברות עירוניים, למשל בחיפה. זה עצוב. המכולת חשובה לא רק מהמקום הכלכלי. היא מאפיין קהילתי, ומותה מסמל קהילה שנמוגה".

קובי ברמר, בעל מכולת ברחוב שינקין בתל אביב, הוא ממארגני המאבק נגד הפעילות בשבת של סניף האמ:פם במורד הרחוב. הוא אומר שנאלץ להנהיג כי הוא היחיד שיש לו חשבון דואר אלקטרוני. "הפכנו לעבדים", הוא אומר בידיים רועדות. "הרשתות דורסות אותנו. הן רוצות שנהיה כמו קופאית שמורידה את הראש ומוכנה לשכר מינימום. תראה איך סטימצקי סגרה את חנות הספרים הנחמדה 'חותם' שפעלה בשנקין. הם לא נותנים אפשרות לחיות. הם עושקים אותנו ובסוף תורמים כמה שקלים לילדים נזקקים".

ברחוב ממול חונה על אדום-לבן לרגע קצר מכוניתה של טלי סיני ריקליס, כוכבת הסדרה "מעושרות". אני שואל אם היא קונה אצלו והוא מספר שיש עליו חרם צרכנים מאז פתח במאבק נגד אמ:פם ברחוב והמכירות שלו ירדו בכמחצית. "אומרים שאני כופה דתית, שהמאבק ייפגע באורח החיים. זה שאתה רוצה חלב ובושם ביום שבת, זה לא אומר שאני צריך להיות עבד. שנים הסתדרנו בלי סופרים בשבת. זו תופעה שקיימת רק בארבע השנים האחרונות. מה עשינו קודם? השבת היא חברתית, זמן לנוח, ללכת לים. זו בדיחה מצחיקה להגיד שאנחנו גורמים לכפיה דתית. פנינו לש"ס שיתמכו בנו, הם ברחו. זה לא מתאים להם, יש להם אינטרסים עם הטייקונים. לעומת זאת דב חנין ושלי יחימוביץ' בעדנו" (מש"ס נמסר: "הטענה לא מתיישבת עם המציאות, התנועה נאבקת על השבת").

"באו שישה עבריינים כדי שאפסיק את המאבק", מספר ברמר. "אבל אני חזק", הוא אומר ומוכר עציץ. האהבה הגדולה שלו היא צמחים. "החברות הגדולות ויצרני המזון נפגשים בקוקטיילים. הם רוצים למחוק את הקטנים. אם יש בסופר עשרה סוגי מילקי, למה שיתן לי רק שניים? מאז שהתחלנו במאבק לפני ארבע שנים, שכן שלי שהיה בעל מכולת מת מרוב צער. אני 36 שנים כאן. גמרנו עם הפניות למפלגות, אנחנו שוקלים להגיע לכנסת. מי שלא יקבל אותנו ככה, יקבל ככה".

ברמר מבשר על צעד נוסף, התאגדות של מאות מכולות לתאגיד בלי מטרות רווח שירכוש יחד את הסחורה כדי להשיג הנחות מול הספקים. אבל מעבר לכל התוכניות, חלקן נואשות, האחריות להישרדות המכולות נופלת עלינו, הלקוחות. אנחנו חייבים להבין שרכישה במכולת השכונתית או בחנות ספרים עצמאית ולא ברשתות היא שאלה מוסרית. "זו מלחמה על הבית, על החיים שלנו", מסכם ברמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ