נוצרים בבאר שבע קובלים: אין לנו היכן להיקבר

ראש העיר הקודם יעקב טרנר הקצה שטח לקבורת נוצרים ב-2001, אך ראש העיר הנוכחי רוביק דנילוביץ הפך את החלטתו

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

האם אין מקום קבורה לנוצרים בבאר שבע? עמותת זיכרון מנסה להקים בית קברות נוצרי בעיר משנת 2001, אך העירייה מתנגדת, בטענה שיש די חלופות קבורה בה.

הוויכוח בין העירייה לעמותה מתחיל קודם, על השאלה כמה נוצרים חיים בעיר באר שבע. העמותה טוענת כי מדובר ב-20,000 לפחות, בעוד שהעירייה טוענת כי מספרם של הנוצרים בעיר קטן בהרבה, על פי מפקד אוכלוסין שנעשה ב-2008, והוא מסתכם ב-1,300 בלבד. משרד פנים, מצדו, לא האיר את הסוגיה. לפי נתוניו, כ-60 אלף עולים חדשים מברית המועצות לשעבר חיים בבאר שבע, רבים מהם חסרי דת. אולם העמותה, שהוקמה בשנת 2001 רשמית כאשר הוקצתה לה קרקע, טוענת כי אלפים מהם נוצרים וכי אם ייפתח בית עלמין נוצרי בבאר שבע, למעלה ממחציתם ירצו להיקבר בו. מכל מקום, בעיר חיים גם ערבים נוצרים שמספרם נאמד ב-300.

ראש העיר הקודם של באר שבע, יעקב טרנר, החליט להקצות שטח לבית קברות נוצרי. "כשהייתי ראש העיר, אישרתי להם קרקע, סמוך לתל שבע, בתחום המוניציפלי של העיר באר שבע. באותו הזמן היתה ועדה של משרד הפנים שקבעה כי השטח יועבר ליישוב עומר. לאחר ההחלטה, הקציתי לעמותה שטח אחר, סמוך, ל"מנוחה נכונה" - בית הקברות האלטרנטיבי, והעברתי את ההחלטה במליאת המועצה בבאר שבע. אך, משום מה, לאחר שעזבתי את התפקיד, החליטו לשנות את ההחלטה. בוודאי שישנו צורך דחוף בבית קברות נוצרי. ישנה אוכלוסייה גדולה של נוצרים בבאר שבע", שחזר טרנר ל"הארץ".

בית העלמין הנוצרי בבאר שבע. התמלא כולו ב-2004צילום: אליהו הרשקוביץ

ואכן ראש העיר החדש של באר שבע, רוביק דנילוביץ, מסרב להקצות את השטח המדובר לנוצרים. סטניסלב מישן עלה לארץ לפני 13 שנה מרוסיה. הוא נוצרי. "היום", הוא אומר, "ישנה בעיה קשה - אין איפה לקבור את הרוסים-הנוצרים. הם נאלצים להיקבר ב'מנוחה נכונה'". גם גהסי עזריאל, חבר העמותה, אומר כי הנוצרים בעיר נקברים בלית ברירה בבית הקברות האלטרנטיבי.

בית העלמין האלטרנטיבי הוקם ליהודים שאינם רוצים להיקבר לפי ההלכה. הוא מספק מענה לכל אדם שרוצה להיקבר קבורה חילונית, לא לפי עדתו, אולם הוא אינו מהווה פתרון לקבורה נוצרית. "עד שנת 2004 היה בית עלמין נוצרי בבאר שבע", אומר עו"ד אמנון כהן, היועץ המשפטי של עמותת זיכרון, "אולם כאשר הוא התמלא, בית העלמין האלטרנטיבי החל לקבור נוצרים ומוסלמים. פנינו לשר לענייני דתות יעקב מרגי, והוא קבע כי אסור לקבור נוצרים בבית העלמין האלטרנטיבי, אך העירייה עדיין מתנגדת".

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה כי "הנושא עלה ונידון מספר פעמים. בכל אותם פעמים טענה העירייה כי אין צורך בהקמה של בית קברות נוסף. כיום בעיר באר שבע מספר חלופות קבורה מספקות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ