האוצר בודק חשד לחריגות שכר של חברי סגל מינהלי בבר אילן

מבדיקת ההממונה על השכר באוצר עולה כי גם בכירים בבר אילן כמו היועץ המשפטי וראש מינהל הסטודנטים נהנים מהטבות שמגיעות רק לסגל האקדמי

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שורת אנשי סגל מינהלי באוניברסיטת בר אילן חשודים כי הם נהנים מחריגות שכר ומהטבות שלא כחוק. מבדיקת הממונה על השכר באוצר עולה כי בין החשודים גם בכירים כמו היועץ המשפטי וסמנכ"ל משאבי אנוש ובינוי, תחזוקה ופיתוח במוסד, חשב, ראש מינהל הסטודנטים ועוד. האוניברסיטה וועד העובדים מתבקשים להתייחס בתוך 45 ימים לטענות, ולהגיב לאפשרות שלפיה הכספים שהתקבלו בניגוד לחוק, לכאורה, יושבו.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי האוצר דורש ממנכ"ל בר אילן, חיים גליק, וכן מהאוניברסיטה, הבהרות בעניין חריגות בשכרו הנאמדות באלפי שקלים בחודש ובעוד שורת הטבות שהתגלו בחוזה העסקתו ומנוגדות, לכאורה, למותר על פי חוק בחוזה בכירים בשירות המדינה.

"הממונה על השכר סבור כי קיים חשש שהסדרי ההעסקה... כולם או חלקם, בטלים בשל היותם נוגדים את סעיף 29א (לחוק יסודות התקציב, ט"נ)", כתב סגן בכיר לממונה על השכר באוצר, שמואל נחמני, לפני חמישה ימים למנכ"ל וליו"ר ארגון הסגל האקדמי המינהלי.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

תנאי השכר הנוגדים לכאורה את החוק נובעים, בין היתר, מתוספות שכר המגיעות לסגל אקדמי בלבד אולם ניתנו בפועל גם לעובדים מינהליים בכירים. בין אותן תוספות תשלומים מקרן קשרי מדע, תשלום "הקדשת זמן מלא", תוספת אקדמית ותוספת ותק אקדמי, ושחיקה. עוד לכאורה בניגוד לחוק, מועסקים עובדי המוסד 11 שעות פחות בחודש משאמורים היו לעבוד והאוניברסיטה משלמת להם החזרי הוצאות רכב ושעות נוספות שלא בהתאם לכללים בשירות המדינה. גם תשלומי דמי ההבראה והחזרי הוצאות טלפון משולמים לכאורה בניגוד לחוק.

עוד נותנת האוניברסיטה, לכאורה, תוספת תשלום בגין "עבודה נוספת" ללא אישור הממונה על השכר וחורגת בתוספות ההתייעלות אותן היא משלמת לעובדיה. כך גם היא משלמת לכאורה תוספת "פרויקטים". לצד תוספת זו מונהגת בניגוד לחוק, לכאורה, גם תוספת "אישית", "גמול תפקיד" ו"הסכם דירוג" בסכומים המגיעים המטפסים ליורת מ-10,000 שקלים לעובד. לעובדי המחשוב למשל, תוספת חריגה של "גמל" המשולמת לכל עובד ללא אישור הממונה מגיעה לסכום של 18,000 שקלים. מהבדיקה עולה עוד כי המוסד משלם לכאורה תוספות מחקר בסכומים המגיעים לכמעט 15,000 שקלים, וסכומים דומים נרשמו גם בתוספות "שכר יחידת הוראה" בניגוד לחוק, לכאורה, כמו גם תוספות "שכר אקדמי" ועוד.

בסיכום המכתב כתב סגן הממונה על השכר באוצר כי "אין לראות באמור במכתב מיצוי של הפעלת סמכויות הממונה על השכר בכל הקשור לחריגות לכאורה בתנאי העסקתם של עובדי האוניברסיטה, בין כאלה שידועים לנו כיום ובין שיתגלו בעתיד, ככל שיתגלו. במידת הצורך", נכתב, "יינקט הליך נפרד בעניינים אלה".

מבר אילן נמסר כי "הסדרי השכר קיימים שנים ומבוססים על הסכמי עבודה שנחתמו כחוק בין ההנהלה לעובדים והמעוגנים בהסכמי עבודה קיבוציים. הדרך המקובלת לבירור טענות היא בהידברות בהדלפות לתקשורת. האוניברסיטה תשיב בפירוט לממונה על שאלותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ