שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

הרב הראשי לעיר תל אביב-יפו, הרב ישראל מאיר לאו, מבקר בחריפות את החלטת מועצת העיר לאפשר לתחבורה הציבורית לנסוע בשבת, וקורא לראש העיר רון חולדאי וכן לשרי הפנים והתחבורה לבטל אותה.

"תחושה של אכזבה עמוקה וכאב רב מילאה אותי לשמע הידיעה כי מועצת העיר החליטה להמליץ על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת", כתב הרב לאו במכתב שפרסם הבוקר (שלישי), "זוהי פגיעה חמורה בקדושת השבת שהינה זכר לבריאת העולם, זכר ליציאת מצרים, יום מנוחה לכל עובד, יום התעלות רוחנית וליכוד המשפחה".

לדבריו, "המלצה זו פוגעת בהיסטוריה של תל אביב-יפו שנוסדה לפני 103 שנים (כעיר עברית ראשונה), והאישים הבולטים בראשיתה - כמו מאיר דיזנגוף, ראש העיר הראשון, אחד העם, וחיים נחמן ביאליק, שעשו רבות למען שמירת צביונה כעיר שהשבת תישמר בה ברשות הרבים". הרב לאו ציין כי ההחלטה גם פוגעת בסטטוס קוו המתקיים בישראל. בהמשך המכתב פנה לחולדאי וכתב לו: "אנא חזור בך והמשך במורשת קודמך, אשר לא אפשר לכבות את נר השבת".

אוטובוס ומונית שירות בתל אביבצילום: לימור אדרי

  על אף החלטת מועצת העיר, מחזיק תיק התחבורה בעיריית ת"א משה טיומקין אמר הבוקר בראיון לרדיו 'קול ברמה' כי "אין קשר בין הכותרות למציאות. היה מדובר על דיון בהנהלת העירייה בלבד ולא מעבר לכך". הוא הוסיף כי "אני לא מאמין שמהלך לאישור תחבורה ציבורית בת"א בשבת יעבור".

  בתוך כך, יו"ר מרצ זהבה גלאון פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה למנוע משר התחבורה לפסול על הסף את יוזמת עיריית תל אביב, כפי שמיהר להודיע בתגובה. גלאון ביקשה מהיועץ "להבהיר לשר ישראל כץ כי חובתו לשקול שיקולים מקצועיים בלבד", וביחס לטיעוני השר מסרה כי "לסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה אין כל תוקף משפטי. סירובו של השר להעניק רישיון לא יעמוד במבחן בג"ץ". עוד אמרה, כי "הציבור החילוני לא יאלץ שומרי מצוות לעלות לאוטובוסים, אך צריך לכבד גם הצורך והרצון של אנשים שאין להם מכונית פרטית להתנייד גם בסופי השבוע".

  ארגון רבני צהר קרא למועצת העיר תל אביב "לא לגרום לפגיעה קשה בצביונה היהודי של מדינת ישראל ללא שיח ציבור נרחב". יו"ר הארגון הרב דוד סתיו מסר בהודעה לעיתונות כי "למרות תדמיתה של העיר עדיין רוב תושביה מסורתיים והשבת יקרה ללבם", ובנוסף אליהם חילונים רבים "כמהים לשקט" בשבתות. "השיקול הכלכלי של העירייה למען בעלי העסקים והצעירים לא יכול להיות השיקול המכריע", מסר.

  אתמול אישרה מועצת עיריית תל אביב להפעיל מערכת תחבורה ציבורית בשבת. ההחלטה, פרי יוזמתם של תנועת ישראל חופשית וחברת המועצה תמר זנדברג ממרצ, תעבור לדיון סופי בהנהלת העירייה, כאשר מסתמן לה רוב ברור, ולאחר מכן תועבר הבקשה למשרד התחבורה. ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "קיים סטטוס קוו של עשרות שנים בעניין הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ואין בכוונת משרד התחבורה להפר אותו". אולם ההצעה כוללת חלופות שמטרתן להתמודד עם הסירוב הצפוי, דוגמת הפעלת תכנית להפעלת קווי הסעות עירוניים.

  המאבק על התחבורה הציבורית בשבת החל להתגבש בימי הקיץ האחרון, אולם הנושא נדחק הצידה בשל המחאה החברתית. לאחרונה שב הנושא לכותרות, כשבשבוע שעבר, יצאה תנועת ישראל חופשית בקמפיין ארצי ובו הצטלמו מתנדביה בתחנות אוטובוס שונות ברחבי הארץ בצהרי שבת, כאשר הם מחזיקים בשלטים עם הסיסמאות "מחכה לאוטובוס בשבת".

  תגיות:

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ