האם נתניהו יאזור אומץ מול החרדים כמו מול איראן?

מה שדרוש כעת הוא "בקו"ם וירטואלי", שבו צה"ל בוחר את המתאימים לו והשאר ילכו לשרות אזרחי. השאלה היא האם ההנהגה תאזור אומץ מול החרדים כמו מול איראן

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

החלטת בג"ץ היא ההכרעה המתבקשת, לנוכח כישלונה המוחלט של המדינה ביישום חוק טל. בזמן שראש הממשלה ביקש, רק לפני כחודשיים, להאריך את תוקף החוק בחמש שנים ושר הביטחון דיבר על שנה, מסמנים השופטים את תאריך פקיעתו כבר באוגוסט: עד אז צריכות הממשלה, או הכנסת, לגבש הסדר גיוס חדש לחרדים, שמשמעותו שינוי מן היסוד של המציאות הנוכחית.

הקביעה המשפטית נופלת על קרקע פוליטית פורייה: זה כמה חודשים שהשתמטות החרדים, בברכת המדינה, חזרה להיות מקור עיקרי לתסכול מצד הרוב הדומם והמקופח. בחלקה, זו תוצאת האכזבה שהניב הקיץ של המחאה החברתית, אך גם לנטיית המפלגות החרדיות להשתין מן המקפצה (בין השאר, בפרשת הקריטריונים לזכאות לדיור) היתה בוודאי תרומה לכך.

בג"ץ אימץ, במידה רבה, את מסקנות הצוות מטעם ועדת החוץ והביטחון, בראשותו של ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), שבחן לעומק את הסוגיה אשתקד. שופטי הרוב לא קנו את הספין של הממשלה, כאילו די בהמלצות ועדת גבאי בדבר תגבור מינורי והדרגתי בגיוס החרדים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

כשמספר המשתמטים ברשות מכפיל את עצמו ויותר בעשור שחלף מאז הונהג חוק טל, אין הרבה משמעות ליעד שקבעה הממשלה בדבר גיוס 2,400 חרדים עד שנת 2015, במיוחד כשאלף מהם מיועדים למסלול הקליל של שלב ב' (גיוס לשלושה חודשים בגיל 27 עם סיכוי קלוש לקריאה למילואים אחר כך).

מה שדרוש כעת, גם לדעת השר אהוד ברק, הוא הסדר אלטרנטיבי: חובת גיוס לכל, "בקו"ם וירטואלי", שבו הצבא בוחר את המתאימים לו והאחרים מופנים לשירות לאומי או לשירות אזרחי בקהילה. השאלה היא אם ההנהגה הנוכחית, שמגלה אומץ לב מרשים כל כך בהצהרותיה באשר לטיפול באיום האיראני, תפגין גבורה דומה גם מול המפלגות החרדיות. הרקורד של נתניהו וברק בתחום הזה עד כה אינו מספק בסיס רב לאופטימיות.

קליטת חרדים בצה"ל אינה עניין של מה בכך. היא מחייבת התאמות לא פשוטות בחיי היומיום ביחידות, כפי שהעידו גם רעשי המשנה בפרשת שירת הנשים בטקסים הצבאיים. נדמה שאיש במטכ"ל אינו משלה את עצמו שניתן יהיה, בתוקף חקיקה כלשהי, לשגר אלפי חרדים ליחידות הלוחמות. אבל בעידן שבו צרכי צה"ל עתידים רק לגדול, השנתונים הקרובים צפויים להיות קטנים מקודמיהם והצבא יתקשה למלא את המערך הקרבי, אי אפשר לוותר בקלות כזו על יותר מ-12% מהשנתון.

בג"ץ לא פתר בהחלטתו את הבעיה, אלא חידד אותה. ספק רב אם הממשלה, אפילו בתרחיש האופטימי ביותר, תגבש הסדר כולל לשאלת הגיוס. ובכל זאת, נפל אתמול דבר בירושלים: מעתה, יהיה קשה יותר למפלגות הרוב החילוניות, שעדיין מובילות את הקואליציה, להתעלם מאי-הצדק המשווע הזה או לטשטש אותו.

תגובות