חוק טל הולך לפח האשפה של ההיסטוריה, ואי אפשר להחליפו בקומבינה פוליטית

המסר שהעביר בג"ץ מתקתק כמטען צד במסדרונות הקואליציה: עכשיו צפוי מבול הצעות חוק לגיוס חרדים. אך האם נתניהו בשל לפרידה משותפיו?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פסק הדין של בג"ץ הטביע אמש (שלישי) חותמת רשמית וסופית על מה שידוע ממילא: בעוד כחמישה חודשים לכל המאוחר, חוק טל שעיגן את השתמטותם ההולכת ונמשכת של חרדים משירות צבאי, ייזרק לפח האשפה של ההיסטוריה. הממשלה והכנסת יידרשו לייצר לו תחליף: לא כתרגיל זמני, לא כהוראת שעה, ולא כקומבינה פוליטית מצויה, אלא כחוק חדש.

על פי הקווים שהתווה בג"ץ, החוק החדש יהיה חייב להיות - שומו שמיים - מידתי, שוויוני וחוקתי; שלוש מלים שמעבירות חלחלה בגופם של פוליטיקאים חרדים.

שלוש המלים הללו גם מתקתקות מאמש, כמטען צד רב-עוצמה, במסדרונות הקואליציה של בנימין נתניהו ובלב לשכת ראש הממשלה שהולכת ומתפרקת כספיח של פרשת נתן אשל.

רה"מ נתניהו, שר האוצר שטייניץ והשר אטיאס בטקס במשכן הכנסת, אתמולצילום: ששון תירם

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בקואליציה שממילא מחשבת את ימיה עד לבחירות, לא דרוש הרבה יותר מעניין נפיץ כסוגיית גיוסם של חרדים, כדי למוטט את הבניין כולו. הסיעות החרדיות בקואליציה - ש"ס ויהדות התורה - יתקשו לחיות עם התוצאה המעשית של פסיקת בג"ץ, גם אם כרגע קשה לדמיין אותה.

עד לפני שבועיים-שלושה, נתניהו קיווה שיתאפשר לו להאריך את החוק הקיים בחמש שנים, לא פחות. עד אז אולי יבוא שלום והצבא יפורק. שר הביטחון אהוד ברק דיבר על שנה. לא חמש שנים, ולא חמש שעות, פסקו אתמול ששת שופטי הרוב של בג"ץ - יש דברים שחייבים להרוג, גם אם באיחור רב. חוק טל שנולד בייסורים כתוצאה מהחלטת בג"ץ לפני כ-14 שנים, נגאל אתמול מייסוריו באותה אכסניה שאין מכובדת ממנה.

בשבועות הקרובים צפוי מבול של הצעות חוק לגיוס חרדים, לצבא, או לשירות אזרחי, קהילתי, או לאומי. כל המפלגות, חוץ מהחרדיות והערביות, ינסו לקפוץ על עגלת הגיוס. בתחילת החודש, בפגישה מצולמת עם ראשי "המחנה המשותף", השדולה למען גיוס לכול, הבטיח נתניהו שממשלת ישראל תגבש חוק חדש. "אתם", כך אמר למוחים, "תהיו מרוצים". גם שר החוץ וראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הצהיר כי לא ייתן יד לשום דחייה ולשום תרגיל שיאפשר את המשך הביזיון הלאומי של השתמטות חרדית גורפת. ברק מתכוון להניח הצעת חוק משלו על שולחנה של ועדת השרים לחקיקה. כך גם עצמאות, קדימה, מרצ, שבעקבות עתירתה בוטל החוק, ומפלגת העבודה.

האם שלל הצעות החוק הללו יביאו עשרות אלפי חרדים אל לשכת הגיוס החל מאוגוסט השנה? ספק רב. האם חוק טל, ומערכת היחסים החרדית חילונית במובנה הרחב, יתפסו מקום נכבד במערכת הבחירות הבאה? אין ספק. והשאלה העיקרית - האם נתניהו, שמודע היטב לפופולריות הגבוהה סביב עניין גיוסם של חרדים לצבא, בשל נפשית להיפרד משותפיו הטבעיים החרדיים ולהגיש הצעת חוק ממשלתית שתסיים את הברית ארוכת השנים בין הליכוד לחרדים? עד סוף הקיץ, ובעצם קצת לפני כן, נדע את התשובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ