התנועה למען חרם על ישראל משפיעה בעיקר דרך הרשתות החברתיות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

ביטול הופעתה המתוכננת של קסנדרה וילסון, שמצטרף לביטולים נוספים, הוא רק ביטוי נוסף להצלחת פעילותה של תנועה בינלאומית רחבה שמפעילה לחץ למען קידום חרמות, ביטול השקעות וסנקציות על ישראל. תנועת ה-BDS (Boycott, Divestment and Sanctions) מבוססת כיום בעיקר על פעילות באינטרנט ומחברת קבוצות שמאל רדיקלי באירופה וארה"ב, בהן ארגונים כמו התנועה הפלסטינית לחרם אקדמי ותרבותי על ישראל.

בתנועה יש גם קבוצות של אקדמאיים, שקידמו בבריטניה החלטות של איגודי מרצים לנתק את יחסים עם אוניברסיטאות וחוקרים בישראל, וגופים שניסו להשפיע על חברות מסחריות לוותר על השקעות בישראל.

לפני כמה חודשים פורסם מדריך המסמן חברות בינלאומיות גדולות הסוחרות עם ישראל וממליץ על דרכים ללחוץ עליהן להפסיק לפעול בישראל. פעילי התנועה הם אלה המייצרים לחץ, בעיקר באמצעות רשתות חברתיות, על אמנים שלא להופיע בישראל.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

נקודת המחלוקת המרכזית בשמאל העולמי סביב תנועת ה-BDS היא העובדה שהתנועה לא מבדילה בין חרם על חברות וארגונים הפועלים מעבר לקו הירוק, לבין יחסים עם ישראל שבתוך גבולות 1967. בימים האחרונים גועשת קהילת ה-BDS בעקבות ראיון שנתן פרופסור נורמן פינקלשטיין, שנחשב בעבר לאחד התומכים הגדולים של תנועת החרם ואף ממשיך לתמוך בעקרונותיה. פינקלשטיין אמר בראיון כי "התנועה לא תצליח לגדול אל מעבר למעגלים אידיאולוגיים מצומצמים יחסית, מכיוון שלמעשה, התנועה מסתירה את מטרתה האמיתית: היא רוצה להעלים את ישראל".