שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
פרשת לימודי הדוקטורט של יאיר לפיד

המל"ג דחה את ערעור אוניברסיטת בר-אילן והטיל על המוסד סנקציות נוספות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טלילה נשר

פרשת יאיר לפיד ולימודי הדוקטורט: הוועדה לפיקוח ואכיפה של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) דנה אמש בישיבתה בערעורה של אוניברסיטת בר אילן והחליטה לדחותו. בנוסף לקביעותיה הקודמות, במסגרתן תופסק מיידית קבלת סטודנטים בניגוד להנחיות המל"ג, החליטה הוועדה כי המוסד לא יורשה לגבות שכר לימוד בגין לימודי תואר ראשון שיידרשו תלמידיו להשלים. עוד הוחלט כי יועבר לידי הות"ת (ועדה לתכנון ותקצוב במל"ג) טיפול בהטלת סנקציה תקציבית על המוסד.

בהחלטתה כתבה הוועדה כי "ממצאי הבדיקה שערך האגף האקדמי של המל"ג בכלל האוניברסיטאות, מהם עולה כי רק אוניברסיטת בר אילן מאפשרת הענקת תואר שני או שלישי לסטודנטים חסרי תואר ראשון, תוך חריגה מהאישורים שניתנו על ידי המל"ג ומהנחיותיה". החלטת הוועדה לפיקוח ואכיפה כפופה לאישור מליאת המועצה להשכלה גבוהה, שהרכבה החדש הוא שעתיד לדון בה. טרם נמסרה תגובת בר-אילן להכרעת הוועדה.

מאוניברסיטת בר אילן נמסר בתגובה להודעת המל"ג כי "ההליך לקבלת סטודנטים לתארים מתקדמים בלי תואר ראשון במקרים יוצאי דופן, קיים לא רק באוניברסיטת בר אילן, כפי שציינה הוועדה, אלא גם באוניברסיטאות אחרות. גם מוסדות אקדמיים אחרים, בישראל ובעולם, הבינו את הצידוק בקיום הליך כזה. זאת ועוד, הנוהל לקבלת סטודנטים בתנאים ייחודיים אלה מתועד בתקנון בר אילן כבר עשרות שנים והיה גלוי גם למל"ג ולכל הבא בשערי האוניברסיטה".

יאיר לפידצילום: הדר כהן

האוניברסיטה הוסיפה כי "במסגרת הפולמוס הציבורי שהתעורר בסוגיה תמכו אנשי אקדמיה בכירים ובהם, חתן פרס נובל פרופסור אהרון צ'חנובר, בעמדתה של אוניברסיטת בר אילן. בר אילן מברכת על התעוררות הדיון הציבורי בעניין והיא תמתין להכרעה של מליאת המל"ג בנושא בישיבתה בעוד כחודשיים". בנוסף הדגישו בבר אילן כי "בכל מקרה, מאז הקמת האוניברסיטה התקבלו בתנאים ייחודיים אלה כ-30 סטודנטים בלבד, כולם מועמדים בעלי ניסיון והכשרה יוצאי דופן בתחומם ובעלי הישגים מוכחים ובולטים".

בדיקת המל"ג נחשפה בעקבות פרסום "הארץ" אודות קבלתו של יאיר לפיד לתוכנית לתואר שני שתנאי הסף שלה הם סיום תואר ראשון בהצטיינות, מבלי שהחזיק בתואר ראשון כלל.

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) פתחה בבדיקה מקיפה של כל האוניברסיטאות בארץ, באשר לאופן שבו מוענקים "תארים מקוצרים" - תואר שני ושלישי לסטודנטים שאינם בוגרי תואר ראשון. מל"ג דורשת מכל האוניברסיטאות להעביר לידיה בהקדם נתונים מלאים על קבלת התלמידים הללו.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

פרופ' אבי שגיא, ראש התכנית ללימודי פרשנות ותרבות באוניברסיטת בר אילן, בה לומד יאיר לפיד, דחה את הטענות שהושמעו נגד קבלתו לחוג של יאיר לפיד, והסביר כי הקריטריונים להצטרפות ללימודי החוג כוללים הבאת המלצות מ"לפחות שלושה אנשי אקדמיה שאינם שייכים לאוניברסיטה", שני ראיונות – האחד אצל איש אקדמיה בכיר שמשתייך למחלקה חיצונית, והשני בתוך אנשי החוג. שגיא אישר כי הוא עצמו אישר את הצטרפותו של לפיד: "אני קיבלתי אותו, אני חתום על ההמלצה. היו המלצות כנדרש, נבדק היבול הספרותי שלו, הוא רואיין על ידי מורים מחוץ לתכנית... כאיש אקדמיה בסמכותי רק לבדוק את יכולותיו". הוא הוסיף: "מבחינתי הוא לא סלבריטאי, הוא כמו סטודנט שהוא רק סטודנט. מה שהוא עושה מחוץ לאוניברסיטה זה לא בסמכותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ