המודל המתגבש במערכת הביטחון: רוב החרדים לשירות אזרחי

היועץ המשפטי למערכת הביטחון קיבל הנחיות מפורטות משר הביטחון ברק, שהציע מודל לפיו לצבא תהיה עדיפות לבחור את החיילים להם הוא זקוק

עמוס הראל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
גילי כהן

משרד הביטחון מגבש בימים אלה נוסח חדש לחוק שאמור לאפשר תגבור בגיוס חרדים לצה"ל, לאחר פסילת חוק טל על ידי בג"ץ. היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד אחז בן ארי, המגבש בימים אלה את ההצעה, קיבל הנחיות מפורטות בעניין זה משר הביטחון, אהוד ברק, שקיים קודם לכן כמה דיונים עם בכירי צה"ל בראשות הרמטכ"ל, בני גנץ.

הצעת ברק, הזוכה לתמיכה מצד צמרת הצבא, גורסת הנהגת מודל שירות שיחייב שירות לכל, אם כי במסלולים דיפרנציאליים. לצבא תינתן עדיפות ראשונה לבחור את החיילים שהוא זקוק להם. צעירים אחרים ישרתו בשירות לאומי של כשנה, בגופים כמו המשטרה, כיבוי האש ומגן דוד אדום. אחרים ישרתו שירות אזרחי בקהילה, אולם בפיקוח הדוק יותר מזה שמתבצע כיום.

על פי ההצעה, כפיצוי על השירות הקשה והארוך יותר, יזכו החיילים בתגמול הולם: שכר הקרוב לשכר המינימום במשק, החל משנת השירות השנייה. השכר יישמר עבורם עד לשחרורם מהצבא ואז יוכלו לנצלו לרכישת השכלה או להכשרה מקצועית. ברק והמטכ"ל ממליצים גם על אבחנה בין לוחמים למי שאינם לוחמים, באופן שלוחמים יזכו לשכר גבוה יותר. ברק מציע כי מספר מוגבל של תלמידי ישיבה, "עילויים בתורה", יזכו במעמד של "תורתו אומנותו". הכוונה היא להגביל את המספר ל-2,000 עד 3,000, במקום יותר מ-8,000 בשנתון כיום.

חייל חרדי מחוץ לבקו"ם בתל השומר. ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

בשבועות הקרובים יקיימו בצה"ל מעין "קבוצות חשיבה" לדיונים בפיתוח מנגנונים אפשריים לגיוס, בעקבות פסילת חוק טל. אתמול אמר הרמטכ"ל גנץ, כי "השירות הצבאי הוא הכרחי לישראל, ולא אלטרנטיבה אפשרית".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לדבריו, המציאות הביטחונית באזור, לצד הירידה באחוז המתגייסים, משפיעה על מצבת החיילים בשירות. "המציאות בה הרוב משרת עלולה להשתנות. מדינת ישראל צריכה להיות מוטרדת מהמציאות הזו", אמר ביום עיון לזכרו של רס"ן איתן בלחסן במכללת תל חי.

לגיוס חרדים נרחב יותר יהיו גם השפעות כלכליות משמעותיות: להערכת קצין באגף כוח האדם, חייל מפרויקט שח"ר (שילוב חרדים) "עולה" לצבא פי חמישה ויותר מאשר חייל רגיל. תשלומי המשפחה המוענקים לחיילים נשואים כיום יכולים להגיע ל-4,000 שקלים בחודש. תשלום נוסף של מאות שקלים, מועבר כהטבה עבור אותם חיילים המשלמים משכנתה או המשלמים שכר דירה.

הצבא יתמודד גם עם שינוי נוסף במבנהו ובאופי משרתיו. בכנס אתמול בתל חי הבהיר הרמטכ"ל כי "לא יהיו חטיבות נפרדות למגזרים שונים", ובאותו הסבר קצר הוסיף כי "אין סיבה שנשים לא תשרתנה בכל מקום שהן יכולות".

ואולם, העלאת מספר החיילים החרדים הלוחמים תשפיע, לדוגמה, על מערך ההדרכה הצה"לי: כבר היום מקפידים בצבא לגלות רגישות בשליחת מדריכות קליעה לבסיסי ההכשרה החטיבתיים. אל מחלקות בני הישיבות, ואל גדוד הנח"ל החרדי בחטיבת כפיר נשלחים רק מדריכים בנים. כך, אגב, גם עבור המשרתים בגדוד חרב הדרוזי ובגדוד הסיור הבדואי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ