למרות הסערה בבג"ץ, בישיבות לא שמעו על חוק טל

פסיקת בג"ץ דילגה מעל ראשי האברכים, שבטוחים ש"הממלכה החילונית לא תוכל לגייס המוני חרדים". עלות גיוס עוד 2,500 חיילים חרדים: 200 מיליון ש'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לא צהלות שמחה ולא זעקות שבר: תלמידים בישיבת "חברון" החרדית בירושלים קיבלו בשוויון נפש גמור את החלטת בג"ץ לפסול את החוק שפוטר אותם, ורבבות גברים חרדים נוספים, משירות צבאי בהסדר "תורתם אומנותם".

יותר מ-1,000 בחורים בני 18-24 לומדים במוסד היוקרתי, והם לא היחידים שהסערה שחוללה פסיקת בג"ץ דילגה גבוה מעל ראשיהם. בחורי ישיבות ואברכים שפגשנו אתמול, מכמה ישיבות וכוללים, מרגישים טוב, ובאופן בולט הם סומכים לא רק על אבינו שבשמיים ועל נציגיהם החרדים שינסו לרקוח חוק חדש במקום חוק טל, שתוקפו יפקע באוגוסט.

מה שבלט בדבריהם היה ביטחונם המופלג במדינת ישראל, ראשית צמיחת גאולתם: בשום תרחיש, הם משוכנעים, הממלכה החילונית לא תרצה - או לא תוכל - לנקוט צעדים קיצוניים כמו גיוס המוני של גברים חרדים צעירים לצה"ל, בין אם בכפייה ובין אם מרצון, ובטח לא השלכת עריקים חרדים לבתי הכלא. "המדינה תקרוס במצב כזה", הם משוכנעים.

בשעה שבמגזר החילוני היו שחשו פעמי מהפכה בעקבות פסיקת בג"ץ, כאילו גיוס אוגוסט הקרוב יביא בכנפיו גייסות חרדיות לשורות הצבא, תלמידי הישיבות משוכנעים: מה שהיה הוא שיהיה. תגובותיהם בולטות על רקע דריכות במערכת הפוליטית החרדית לקראת כינון הסדר "תורתם אומנותם" חדש, לפי חוק טל.

6 מתוך 6 |
ישיבת חברון בירושלים, אתמול
1 מתוך 6 |
ישיבת חברון בירושלים, אתמול
2 מתוך 6 |
ישיבת חברון בירושלים, אתמול

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בעוד שחלק מהפוליטיקאים החרדים בוטחים בראש הממשלה בנימין נתניהו ובאפשרות להגיע עמו להסדר חדש, שינציח את המצב שבו כל חרדי יוכל לבחור לשבת בישיבה מבלי לשרת (זהו הקו האדום החרדי) - יש שמזהים בפתח התנגשות ואף מלחמת תרבות. חברי הכנסת של יהדות התורה הסכימו אתמול להימנע מראיונות לתקשורת, בהבנה שהתבטאויות יכולות רק להזיק למי שעומדים בגבם לקיר.

בישיבת חברון, חלק מהבחורים שמעו רק מאתנו על החלטת בג"ץ, וחלקם גם לא ידעו בדיוק מהו חוק טל. האם הם המנותקים, או שאולי פסיקת בג"ץ זוכה לתהודה מוגזמת מחוץ לכותלי הישיבה שבשכונת גבעת מרדכי? בני הישיבות לא מצליחים לדמיין פתרון חדש, שכדברי השופט אליקים רובינשטיין יהיה עליו להיות "רדיקלי בהרבה" מחוק טל בכוחו להביא חרדים לצבא.

"בשום ישיבה זה לא יקרה", אמר אחד הבחורים על האפשרות של גיוס מסיבי יותר לצה"ל.

"הנושא של אי שירות בצבא הוא מושרש. הרבה יותר מושרש מסוגיה הלכתית על שירת נשים, לדוגמה. כל האידיאולוגיה החרדית בנויה על זה. אם אתה לא מאפשר את זה, העברת אותנו על דתנו", הסביר.

אחד אחר פסק: "זה לא יקרה. החברה החרדית מספיק חזקה שלא יצליחו לשבור את העיקרון של תורתם אומנותם", וחברו בוטח בחברי הכנסת החרדים ש"יהיו חייבים לעשות פתרון, לא משנה איזה סוג של פתרון. לא יכולים בחיים להכניס 70 אלף איש לכלא, כי הרי לצבא לא ילכו".

אחדים אמרו לנו אתמול, כי במצב אידיאלי היה ניתן לגייס יותר חרדים, אבל בעיניהם הסקנדל האחרון סביב שירת נשים בצה"ל ומסלולי שח"ר מעיד על כך ש"הצבא לא רוצה את החרדים ולא נותן להם תנאים". רק בחור אחד אמר, בשקט, כי "אפשר לגייס שליש מבחורי הישיבות", אלה שלדעתו לא מצטיינים בלימודיהם או לא לומדים בכלל.

השינוי הרדיקלי ביותר שהם מצליחים להעלות על הדעת, הוא שהממשלה תגביר את הפיקוח על הנעשה בישיבות, תצמצם תקציבים ואולי תסגור ברזים תקציביים לישיבות שינצלו לרעה את הפטור.

מצב כזה, אמרו לנו ב"חברון", יביא אתו "בעיה אמיתית. בשביל זה נצטרך את חברי הכנסת שלנו שיתמודדו עם זה. זה יהיה קשה, אבל נסתדר, נאכל פחות בחדר האוכל, ומנהלי הישיבות יצטרכו לצאת יותר לחו"ל כדי לאסוף כסף. מי שעלול לסבול מזה זה יהודים בחו"ל". רק לפני שבוע, עשתה ישיבת חברון חגיגת ענק לתורם יהודי מלוס אנג'לס, שכתב המחאה על סך מיליון וחצי דולר לפקודת הישיבה, והבחורים משוכנעים כי יש עוד כיסים עמוקים מעבר לים.

"ביטולו של חוק טל, אין בו כדי להדאיג מבחינה מעשית", כותב יוסי אליטוב, הפרשן הבכיר של עיתון "משפחה" בטור שיתפרסם היום, "אין מי שחושב כי בעקבות הניסיון הפתטי משהו של השופטת ביניש להותיר חותם מהדהד על הציבוריות הישראלית, יובלו עשרות אלפי בחורי ישיבות אל לשכת הגיוס ויעלו על מדים. אבל יש בו כדי להדאיג מבחינה סימבולית". לדבריו, "ההצהרה שיצאה מבית המשפט העליון בראשותה של ביניש היתה כי במדינת ישראל של היום, לא יוכלו בחורי ישיבה לשקוד בשקט על תלמודם, להמשיך לעמול בתורה בראש שקט, ולעמוד איתנים על משמר הגנתה הרוחנית של ישראל".

לא כולם כל כך שלווים. יעקב ריבלין, פרשן "בקהילה", כותב בטורו שיתפרסם היום כי "עוצמת המכה שהנחית בג"ץ על הציבור החרדי היא כמעט בלתי נתפסת. החלטת השופטים היא כמו כינוס אפשרי של מועצת הביטחון, שמקבלת החלטה ולפיה בתוך שישה חודשים על ישראל לסגת לגבולות 67' ולפנות את כל תושביה עד האחרון שבהם לתוך גבולות הקו הירוק. אם לא תעשה כן יוטלו עליה כל סנקציות מדיניות וכלכליות שיביאו לקריסתה". ריבלין העלה כמה תסריטים, ובהם "מלחמת גוג ומגוג" שבה מחייבים את החרדים ללבוש מדים.

"ייהרג ובל יעבור", אומרים התלמידים על אפשרות כזו, ומצטטים את הרב אליעזר מנחם שך, "גדול הדור" הליטאי שנפטר ב-2001, שאמר כי במצב כזה הוא יורה לבני הישיבות לרדת מהארץ, תוך שבועת "אם אשכחך ירושלים, תשכח ימיני". ליותר מתון מזה אי אפשר לצפות, בטח לא כאשר הציבור החרדי נמצא בתקופה שהרב אלישיב מאושפז במצב קשה, ואין שום מנהיג ליטאי שיעז להביע קו פרגמטי.

פוליטיקאי חרדי בכיר טען כי תסריטי האימה רחוקים מהמציאות. בזמן שחברי כנסת עורמים הצעות חוק פרטיות שיבשרו על שינוי רדיקלי, הוא משוכנע כי הפתרון הפוליטי יהיה הרבה יותר מינורי, "קוועץ' פה, קוועץ' שם". לדבריו, היות ואיש לא מעלה על דעתו גיוס בני ישיבות בכפייה, האלטרנטיבה האפשרית היחידה לחוק טל היא "חוק טל 2", שעיקרו יהיה הגברת התמריצים לבחורים ואברכים שיבחרו מרצונם החופשי לחלוטין להתגייס לצבא או לשירות אזרחי. "נכון שיש היום תמריצים לשרת. עכשיו התמריצים יצטרכו להיות יותר חזקים. האוצר לא יוכל להגיד שאין לו כסף לממן את המסלולים של החרדים, כי ראש הממשלה ילחץ עליו, ובצד החרדי לא יהיה אף חבר כנסת שיתנגד לתמריצים", אמר.

פסיקת בג"ץ באה בימים של תסיסה בציבור החרדי, המסמנת שני מחנות - אלה שמבקשים לשמור על חרדיות "טהורה", בדלנית ומסוגרת, ואלה שמסיבות שונות ומגוונות מצביעים ברגליים ופונים לחיי מעשה. הבחורים ב"חברון" הליטאית הם כאלה שנועדו בעיני הרבנים לגדולות, אבל חלקם יודעים כי לא יוכלו להישאר בבית המדרש כל ימיהם, חלקם אולי יפנו ללימודים אקדמיים.

גורם בצמרת החרדית, המעורה היטב בסוגיית גיוס החרדים לצבא, אמר כי פסיקת בג"ץ משקפת רק נקודת מבט חילונית, חיצונית, של חוק טל וביצועיו, וזו הסיבה שבגללה הסיקו השופטים כי "התקווה שתלו בחוק נכזבה". לדבריו, כדאי לשים לב לדברי שופט המיעוט, אשר גרוניס, שכתב כי "זו אשליה לצפות שהחלטות שיפוטיות יביאו לגיוסם של חרדים לצה"ל. שינויים חברתיים וכלכליים עשויים להביא לתוצאה המקווה. היכולת של בית המשפט להשפיע במקרה דוגמת זה שבפנינו הינה מועטה".

לדבריו, הציפייה הריאלית היחידה מחוק טל היתה לתרום ל"שינוי תודעתי" המתרחש ממילא בחברה החרדית, שמשמעותו היא קיומו של דגם חלופי לבן הישיבה. "נכון שהגיוס קורה בפועל במספרים קטנים, אבל צריך להיות הגונים: כבר בזמנו היו בוועדת טל חברים שאמרו שזו הציפייה הריאלית היחידה מהוועדה, שיתחולל שינוי פנימי בתוך הציבור. הדבר הזה קורה, וימשיך לקרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ