אם לתינוק ולתאומים מפונדקאית: הכירו בי כהורה לשלישייה

האם, בת 40 מהצפון, ילדה בן וכעבור יממה נולדו לה תאומים מאם פונדקאית. כעת היא עותרת נגד ההחלטה לא להקנות לה מעמד של הורה לשלישייה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

תושבת הצפון בת 40, שילדה בן וכעבור כיממה נולדו לה זוג תאומים מאם פונדקאית, דורשת מהביטוח הלאומי שיכיר בה כאם לשלישייה. האם עתרה באופן תקדימי לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה לאחר שהביטוח הלאומי סירב לכך, בטענה שהזכויות המוקנות לאם לשלישייה ניתנות אך ורק אם שלושת הילדים נולדו בלידה אחת. במקרה של לידת שלישייה, ובניגוד ללידת תינוק אחד או תאומים, זכאית האם למענק לידה מוגדל וכן חופשת הלידה שלה מוארכת בשלושה שבועות. בהתאם לכך, הפער בין סכום הכסף שמקבלת אם לתאומים לסכום לו זכאית אם לשלישייה נאמד ב-120,000 שקלים.

האם ניסתה במשך שנים להביא ילדים לעולם. היא הרתה תשע פעמים, אך הריונותיה הופסקו פעם אחר פעם בשל הפלות טבעיות או כתוצאה מרעלת הריון. רופאיה הבהירו לה כי סיכוייה לעבור הריון טבעי באופן בטוח נמוכים ביותר. בעקבות זאת היא פנתה לפני כשנה לאם פונדקאית שהרתה, בתהליך הפריה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

מכתב התביעה שהגישה האם עולה כי כמה ימים לאחר שיצרה קשר עם הפונדקאית גילתה כי היא נושאת תינוק ברחמה. ההריון נמשך כסדרו והיא ילדה בן חי. 29 שעות לאחר לידתה ילדה האם הפונדקאית תאומים, והמוסד לביטוח לאומי הכיר בה כאם לתינוק וכן כאם לתאומים בנפרד. היא פנתה לביטוח הלאומי וטענה כי יש להכיר בה כאם לשלישייה לכל דבר, תוך שהציגה כתבות על מחאת העגלות והבהירה את העלויות הגבוהות שבגידול שלישייה. מרכזת גמלאות משפחה בביטוח הלאומי, אנה צרטקוף, השיבה לה כי "כיוון ששלושת הילדים שנולדו לך לא נולדו בלידה אחת, אין לנו כל אפשרות לאשר תביעותייך לקצבת לידה ולמענק לידה עבור שלישייה, ואנו נאלצים לדחות אותן". צרטקוף ציינה כי באפשרותה של האם להגיש תובענה נגד החלטה זו. האם החליטה לעתור בעניין נגד הביטוח הלאומי וכן נגד משרד הרווחה, כך שההחלטה שתתקבל בעניינה תהיה תקפה גם למקרים דומים שלא הובאו להכרעה משפטית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הביטוח הלאומי מעניק לאמהות לתאומים מענק בסך 8,475 שקלים, ולאמהות לשלישיות מענק בסך 12,713 שקלים. מלבד זאת, הוא מעניק קצבת לידה ליולדות שילדו שלושה ילדים או יותר בלידה אחת. הקצבה, שמשולמת בנוסף למענק הלידה, ניתנת למשך 20 חודשים. שיעור קצבת הלידה נגזר באחוזים מהשכר הממוצע במשק. בחישוב על פי השכר הממוצע במשק, שנע סביב 8,500 שקלים בחודש, מדובר בפער של כ-120,000 שקלים בין אמהות לתאומים לבין אמהות לשלישיות.

"מדובר בשלישייה שתלך לאותו הגן ותאכל את אותה מטרנה, כך שלא יהיה כל הבדל בינה לבין שלישיות אחרות", אמרה פרקליטתה של האם, עו"ד זהר ברזילי ממשרד עו"ד ראב"ד מגריזו בנקל ושות', "בביטוח הלאומי היו יכולים לגלות יותר גמישות. הרי לא מדובר במכת מדינה. אנו מבקשים רק סעד הצהרתי, כך שיתייחסו למרשתי כאם שנולדה לה שלישייה". מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה כי "החוק לא מאפשר את מתן ההטבות, ועל כן נשמח לכבד את החלטת בית הדין בעניין".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ