הרשות השנייה בודקת תלונות נגד עו"ד שפטל

עורך הדין מגיש תוכנית שבועית ב"רדיו ללא ההפסקה", בה הוא נוהג לכנות אנשי שמאל אנטישמים ולהשוות ערבים לנאצים ולחיות

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

הרשות השנייה פתחה בהליך בדיקה מקיף לתוכנית הרדיו "שפטל עצבני" המשודרת ב"רדיו ללא הפסקה" בהגשתו של עו"ד יורם שפטל. הרשות החליטה לבחון אם שפטל הפר את כללי הרשות לאור תלונות רבות על התבטאויות חריפות ופוגעניות של שפטל בתוכנית. משרד המשפטים פנה גם הוא אל הרשות בעניין לאחר שהחליט כי אין באמירות עילה לחקירה פלילית, אולם ציין כי "ייתכן וראוי להגביל את האפשרות להשמיע ביטויים שכאלה בכלים חברתיים". בימים הקרובים תזמן הרשות את שפטל ואת מנהל התחנה לשימוע בנדון.

עו"ד שפטל מגיש את התוכנית, שמשודרת בימי חמישי בצהריים, זה שלוש שנים. במסגרת שיחותיו עם מאזינים עולות לרוב סוגיות אקטואליות שבמהלכן נוטה שפטל לתקוף גופים ואישים שונים. לרוב, שפטל יוצא נגד גופים ואנשי שמאל, אותם הוא מכנה לא אחת "אנטישמים" ו"יודו-קוויזלינגים". כמו כן, שפטל מדבר גם על הציבור הערבי בצורה בוטה ומשווה אותו לעתים תכופות לנאצים ולחיות. באחת מתוכניותיו אמר כי "החלום הרטוב של הערבים הוא פיצוץ באוויר של מטוס שיוצא מנמל התעופה בן גוריון, רצוי אל על".

שפטל מבקר בתוכניתו גם את גופי התקשורת, אותם הוא מכנה "מחבלים תקשורתיים". באחת מתוכניותיו אמר כי "זו כנופיה שפלה ובזויה של מחבלים תקשורתיים בזויים, מרעילי בארותינו". עוד מכוונים דבריו לאוהדי הפועל תל אביב, שכונו על ידו "כנופיה אנטישמית אלימה" ולגימנסיה הרצליה, שם קיימת "תרעלה אנטי ציונית".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

תלונות של מאזינים הגיעו גם למשרד המשפטים בטענה כי בדבריו של שפטל יש משום הסתה לאלימות וגזענות. אולם במשרד הוחלט כאמור כי למרות שההתבטאויות הן "צורמות וקשות לשמיעה, אין זה המקרה שיש לטפל בו במישור הפלילי, שכן אין אין הדברים מבססים אפשרות ממשית שהשמעתם תביא למעשי אלימות, והדברים אינם מופנים כנגד קבוצת אוכלוסיה בשל צבע, השתייכות לגזע או למוצא אתני-לאומי".

ראש תחום תפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה, עו"ד דן אלדד, הבהיר בתגובה לפניית מאזין כי לאור חומרת הדברים העניין הועבר לרשות השנייה, וכי למשרד נודע שבסיום בדיקת הרשות "יוחלט האם ואיזו סנקציה יש לנקוט כלפי המגיש ו/או כלפי התחנה".

מהרשות השנייה נמסר כי בעקבות תלונות של מאזינים וחשש להפרות לכאורה של עו"ד יורם שפטל בשל התבטאויות חריפות, פוגעניות וקשות לשמיעה, פתחה הרשות השנייה בהליך בדיקה מקיף. לדבריהם, "בכוונתנו לבחון את ההתבטאויות כאשר לנגד עינינו עומד הערך של חופש הביטוי למול החשש לפגיעה ברגשות הציבור ואף חשש להסתה לגזענות או לאלימות". כמו כן ביקשו להדגיש כי הנהלת הרשות פנתה בעבר להנהלת תחנת הרדיו ודרשה לנקוט ריסון עצמי ולהקפיד על והאיזון הנדרש בין העקרונות הנ"ל. אייל פאר, מנכ"ל 103FM "רדיו ללא הפסקה" מסר בתגובה: כשההליך יגיע לסיומו נגיב". שפטל סירב להגיב לעיתון "הארץ".

Read this article in English: Israeli talk show host probed for describing Leftists and Arabs as 'anti-Semites' and 'Nazis'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ