ב-3 שנים: רק שני זוגות יוצאי אתיופיה נהנו מהטבת משכנתה

משרד הקליטה מאפשר לזוגות לרכוש דירה רק באזורים ובמחירים מסוימים, שלרוב אינם נמצאים בהישג ידם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זוגות נשואים יוצאי אתיופיה, המבקשים לקבל את ההלוואה למשכנתה שהוצעה להם בתוכנית החומש של משרד הקליטה, מתקשים לעמוד בתנאים לקבלת ההלוואה ולעתים אף אינם מודעים כלל לקיומה. בעקבות זאת רק מעטים מהם זכאים להלוואה, וכך הסכום הגדול שמקצה משרד הקליטה לצורך מתן ההלוואות מוחזר לקופת המדינה. כך עולה מדו"ח שפרסם מכון ברוקדייל לפני כשבועיים, אשר התייחס לשלוש שנותיה הראשונות של תוכנית החומש, הנחשבת לתוכנית הדגל של משרד הקליטה.

יישום התוכנית החל ב-2008 והיא נועדה להביא לשיפור תהליך קליטתם של יוצאי אתיופיה בתחומי השיכון, התעסוקה, הרווחה והחינוך. התוכנית תוקצבה ב-675 מיליון שקלים לחמש שנים, כאשר מתוכם מוקצים מדי שנה 30 מיליון שקלים לצורך מתן הלוואות למשכנתה לזוגות צעירים שיבקשו לרכוש דירה. במסגרת תנאי הסף לקבלת ההלוואה נדרשים שני בני הזוג להשתייך לעדה האתיופית וגילם לא יעלה על 40. מלבד זאת, סכום ההלוואה שיינתן להם לא יעלה על 260,000 אלף שקלים לזוג. מבדיקת המכון עולה כי בשנים 2008-2010 הצליחו רק שני זוגות לממש את זכאותם להלוואה, במקום 600 זוגות, מספר היעד שנקבע בתוכנית. עלות ההלוואה לשני הזוגות הסתכמה ב-367,000 שקלים, כך ש-89.6 מיליון השקלים הנוספים שהוקצו לצורך מתן ההלוואות בשלוש השנים הוחזרו לקופת המדינה.

מגבלה נוספת הכרוכה בהטבה היא אפשרות מימושה במספר ערים מצומצם בלבד, המחולק לשתי קבוצות. קבוצה א', בה נכללות ערים ברמה סוציו- אקונומית בינונית ומעלה, בהן תל אביב, חיפה, ראשון לציון, ירושלים ופתח תקווה. עלות דירה בערים אלה נאמדת בלפחות 1.3 מיליון שקלים, כך שצעירי העדה יתקשו לעמוד בה. תנאי הסף לרכישת דירה בקבוצה זו במסגרת ההטבה הוא שמחיר הדירה יהיה לפחות 450,000 שקלים והיא תמוקם בכמה רחובות מסוימים באותן ערים, שמשרד הקליטה מסרב לחשוף את שמותיהם. גורמים המעורבים ביישום תוכנית החומש מסרו כי לרוב מדובר ברחובות שבהן מתגוררת אוכלוסייה ברמה סוציו-אקונומית נמוכה. במשרד הבינוי והשיכון הסבירו כי מטרת הגבלת הרחובות היא לעודד את רוכשי הדירות בני העדה האתיופית להשתלב בערים אלה ולמנוע יצירת "גטאות" של בני העדה. כל זאת על אף שבפועל ההגבלה עשויה לגרום דווקא לריכוז בני העדה באזורים מסוימים בערים, וכך ליצור הפרדה בינם לבין האוכלוסייה הכללית.

מלכה מנגיסטו, המתגוררת עם משפחתה בשכירות ברמלה. נענתה כי הטבות הדיור אינן קיימותצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

קבוצה ב' כוללת ערים ברמה סוציו-אקונומית בינונית ומטה, בהן קרית מוצקין, קרית ביאליק, מזכרת בתיה ובנימינה. תנאי הסף לרכישת דירה בה במסגרת ההטבה הוא שמחיר הדירה יהיה לפחות 350,000 שקלים. מלבד מחיר הסף הנמוך, בקבוצה זו אין הגבלה על הרחובות בהן רשאים בני העדה האתיופית לרכוש דירות, ועל כן הם יעדיפו מראש להתגורר בערים המשתייכים אליה ולא לקבוצה א'.

מלבד כל זאת, האפשרות לקבלת ההטבה כלל לא הובאה לידיעתם של חלק מהעולים, וכך לא נפתח להם חלון הזדמנויות לממשה. מלכה מנגיסטו, המתגוררת עם בעלה ושני ילדיה בשכירות ברמלה, סיפרה כי לפני כשנתיים פנתה למשרד הקליטה בעיר בבקשה לקבל את ההלוואה, אך נתקלה בסירוב. "אמרו לי שאיני יכולה לממש את חלקי בתוכנית, כי היא אמנם קיימת על הנייר אבל אין להם כסף לתת לי כמענק", אמרה, "לפני כמה חודשים פניתי לפקידה בבנק שלי, אך היא לא אמרה דבר על הטבות תוכנית החומש. גם כששאלתי על מענקי דיור הניתנים דרך התוכנית השיבו לי שהם אינם קיימים". במשרד הקליטה השיבו כי טענותיה של מנגיסטו אינן מוכרות.

ישראל שוורץ, סמנכ"ל אכלוס במשרד הבינוי והשיכון, הדגיש כי הפתרון למצוקת הדיור של זוגות יוצאי אתיופיה הוא מתן מענק של כ-150,000 שקלים כתחליף להון עצמי. "מהלך שכזה ייצור למשרד האוצר חור בתקציב, שכן יש קבוצות צעירים חלשות נוספות שזקוקות אף הן לסיוע. לכן הבעיה הזו אינה פתירה ", הסביר.

ממשרד הקליטה נמסר בתגובה כי "המשרד פועל רבות למציאת פתרונות דיור לעולים, לאור מצוקת הדיור הכללית, ביניהם בנייה על קרקע ציבורית, שיפוץ מרכזי קליטה והגדלת מענקי הסיוע ברכישת דירה עבור יוצאי אתיופיה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ