אחרי בר-אילן: מל"ג פסלה תואר שני באוני' בת"א ללא תואר ראשון

על פי הבדיקה, האוניברסיטה מאפשרת קבלה של עד שני מועמדים ללא תואר ראשון לתוכניות החוץ-תקציביות למנהלים לתואר שני במינהל עסקים

טלילה נשר
טלילה נשר

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) סיימה את בדיקתה בעניין קבלה לתארים מקוצרים בכלל האוניברסיטאות בישראל. מהבדיקה עולה, כי לצד אוניברסיטת בר-אילן שקיבלה לשורותיה 21 סטודנטים חסרי תואר ראשון לתארים מתקדמים, חרגה גם אוניברסיטת תל אביב מכללי המל"ג. "הוועדה לפיקוח ואכיפה רואה בחומרה את האפשרות שקבעה אוניברסיטת תל אביב להענקת תואר שני Ex.MBA לסטודנטים חסרי תואר ראשון, שלא בהתבסס על מצוינות אקדמית וללא אישור מל"ג, וכסטייה מהותית מהנחיותיה, החלטותיה ומאמות המידה האקדמיות הראויות", נכתב בהודעת הוועדה.

על פי הבדיקה, מאפשרת האוניברסיטה קבלה של עד שני מועמדים חסרי תואר ראשון בשנה לתוכניות החוץ-תקציביות למנהלים לתואר שני, ללא תזה, במינהל עסקים. אוניברסיטת בר-אילן היא האוניברסיטה היחידה המאפשרת להעניק תואר שני ושלישי מחקריים במסלול הלימודים הרגיל למועמדים שאין להם תואר ראשון ושאינם מתקבלים על בסיס מצוינות אקדמית או מבחנים מוקדמים, ושאינם נדרשים להשלים את התואר הראשון.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אוניברסיטת תל אביבצילום: תומר אפלבאום

יחד עם זאת, באוניברסיטת תל אביב מדובר בתנאי קבלה מוצהרים הדורשים קריטריונים ברורים: שבע שנות ניסיון לפחות בתפקיד ניהולי או פיקודי, המלצות מעסיקים, שני ראיונות ובחינת GMAT. נוסף על כך, מדובר בתוכנית חוץ- תקציבית, כך שהסטודנטים אינם תופסים תקן המתוקצב על ידי המדינה.

בהחלטת ועדת המל"ג, שתובא לאישור המועצה, נקבע כי בדומה לבר-אילן ולנוכח החריגה מהנהלים, תיעשה פנייה לוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) שתשקול הטלת סנקציה כספית בגין אותה חריגה. בנוסף, נדרשת אוניברסיטת תל אביב, כמו בר-אילן, לגבש מתווה אישי מותאם לכל סטודנט חסר תואר ראשון, הלומד אצלה כיום בתוכנית לימודים לקראת תואר שני, על מנת שישלים את לימודיו לתואר ראשון, לפני סיום התואר המתקדם.

בדיקת המל"ג בכלל המוסדות החלה בעקבות חשיפת "הארץ" בעניין קבלתו של יאיר לפיד ללימודי תואר שני, ומאוחר יותר שלישי, מבלי שסיים תואר ראשון. ערעורו של המוסד בדבר הדרישה להשלמת תארים נדחה על ידי הוועדה לפיקוח ואכיפה ובכוונתולערער בפני מליאת המל"ג.

מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי בכוונתה לערער על ההחלטה. האוניברסיטה מדגישה כי אחת מתוכניות הלימוד המדוברות היא בשיתוף בית הספר לניהול קלוג באוניברסיטת נורתווסטרן, שהוא מבתי הספר לניהול המובילים בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ