מאות מפגינים נגד הגירוש של משפחות מהגרי עבודה

המפגינים בת"א מוחים על הסירוב להעניק מעמד לעשרות משפחות החיות שנים בארץ: "זו הרגשה נוראית לדעת שיום אחד ינתקו אותך מהבית שלך"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאות בני אדם, בהם מהגרי עבודה, פעילים חברתיים ואחרים מפגינים הערב (שבת) מול משרד הפנים בתל אביב נגד כוונת המדינה לגרש משפחות שבקשתן למעמד נדחתה. המפגינים התכנסו ברחבת הבימה, ובשעה זו עושים דרכם לקריית הממשלה, שם יפגינו מול משרד הפנים. המפגינים, ברובם משפחות מהגרי עבודה וילדיהם, הגיעו למקום מצוידים בשלטים כמו "אין לי ארץ אחרת", "אין ילד לא חוקי", "ישראל - הבית שלי", ו"ישי - תן לנו להישאר".

בשבוע שעבר החלה רשות האוכלוסין וההגירה במתן תשובות למשפחות שהגישו בקשתן למעמד לפני למעלה משנה וחצי. השבוע קיבלו מעמד עשרות משפחות, ואחדות התבשרו כי בקשתן נדחתה ועליהן לעזוב את ישראל. עד כה מדובר בגירוש משפחות שילדיהן סיימו כיתה י"ב כשנה לאחר החלטת הממשלה. למשפחות הוקצבו 15 יום להגשת ערר על ההחלטה .

בהפגנה נושאים דברים מספר ילדים שהגישו בקשות למעמד וטרם קיבלו תשובה, בהם אילן מילן, שמחר יחגוג את יום הולדתו העשירי וכן ג'נל פנצ'ו, שנלחמה על מנת לצאת למסע לפולין עם כיתתה. "במקום לחיות חיים רגילים ושקטים, אנחנו עסוקים במלחמה תמידית נגד הגירוש. מלחמה תמידית לעבור את היום מבלי להתפרק. שום דבר שנעשה כאן הוא לא הגיוני. אין לכם מושג כמה שזה קשה וכואב. אין לנו ברירה אלא לשים חיוך על הפנים ולהמשיך להילחם. לדעת שאולי יום אחד ינתקו אותך מהבית שלך, מהחברים שלך, מכל מה שאתה מכיר - זו הרגשה נוראית ומחרידה שאי אפשר לתאר", היא אומרת.

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

רותם אילן מעמותת ילדים ישראלים, שהובילה את המאבק בגירוש, אמרה היום "אני חושבת על אילן שידבר בהפגנה ולבי נשבר" אומרת אילן, "ילד בן 10 צריך לבלות ביום ההולדת שלו עם חבריו, לחגוג וליהנות. במקום זאת הילד הישראלי הנפלא הזה חי כבר שלוש שנים בחרדה בלתי פוסקת ממעצר וכליאה. 700 ילדים אינם הבעיה, הם רק דרך נוחה עבור ישי לזרות חול בעיני הציבור בזמן שהוא עצמו אחראי ישירות למדיניות הדלת המסתובבת ולשלטון קבלני כוח האדם בתחום. זו בושה שילד כמו אילן צריך לשלם על כך את המחיר".

ג'ינה דוסיל ובנה אנג'לו, שקיבלו השבוע תעודת זהות, הגיעו לתמוך במאבק. "אנחנו כל כך מאושרים שכבר לא צריך לחשוש ולפחד ממעצר, ואפשר לנשום לרווחה. אבל עדיין יש משפחות שחשוב שיקבלו גם הן מעמד. לכן הגענו לכאן היום, בשבילן", אומרת דוסיל, שהיתה בין מקבלי המעמד הראשונות, "מיד כשיצאנו ממשרד הפנים התקשרנו למשפחה בפיליפינים כדי לספר שסוף סוף נוכל לבוא לבקר, סוף סוף אנג'לו יוכל לפגוש את המשפחה שלי שמעולם לא הכיר".

עובדים זרים מפגינים נגד גירושם בתל אביב צילום: תומר אפלבאום

לרשות הוגשו 701 בקשות למעמד, מתוקף החלטת הממשלה שהתקבלה באוגוסט 2010. לפי ההחלטה, יוענק מעמד לילד הלומד בכיתה א' או כיתה גבוהה יותר ביום קבלת ההחלטה אם הילד דובר עברית, נולד בישראל או שהה בה חמש שנים לפחות, וכן כי הוריו נכנסו לישראל באופן חוקי.

מבין הבקשות שהוגשו, 65 בקשות נדחו על הסף, ולאחר שנה וחצי של המתנה הודיעה הרשות כי 257 משפחות יקבלו מעמד, 118 יגורשו מישראל בשל אי עמידה בקריטריונים שקבעה החלטת הממשלה ו-260 בקשות יועברו לוועדת חריגים בהם כ-60 משפחות שילדיהן היו בגן חובה ביום קבלת ההחלטה. יש לציין כי בראש ועדת החריגים עומד שר הפנים, אלי ישי, שאישר גם את ההחלטות בעניין המשפחות שקיבלו מעמד ואלו שיגורשו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ