בניגוד לסיכום בבג"ץ: עיריית ת"א מפטרת מבקשי מקלט

המדינה התחייבה לא לאכוף את איסור העסקת המסתננים עד להקמת מרכז כליאה עבורם, אך בהוראת משרד הפנים, הפיטורים החלו

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

בניגוד להתחייבות המדינה לבג"ץ, הורה משרד הפנים לרשויות המקומיות לא להעסיק זרים, כולל פליטים ומבקשי מקלט מאריתראה וסודאן, אם אין ברשותם רישיונות עבודה ושהייה בתוקף. חברות קבלן כבר החלו לבצע פיטורים של מבקשי מקלט שעובדים בשירות העיריות.

ההוראה ניתנה באפריל בשנה שעברה, אך נחשפה רק עתה בעקבות הודעה של עיריית תל אביב בחודש שעבר לחברות הקבלן המספקות לה שירותים. סגן מנהל אגף החשבות בעירייה, יהושע ניב, כתב לחברות הקבלן כי מ-1 באפריל תבדוק העירייה את רישיונות העבודה והשהייה של עובדיהן ותנקוט צעדים נגד חברה שתעסיק עובדים בלי היתר.

ההוראה הזו סותרת את הודעת המדינה לבג"ץ לפני כשנה, בתגובה לעתירה של ארגוני זכויות אדם. המדינה הצהירה אז כי תחל לאכוף את איסור ההעסקה של מסתננים רק עם הפעלת מרכז השהייה למסתננים בנגב וציינה כי תתריע בפני העותרים חודש לפני תחילת פעולות האכיפה. עו"ד דפני פרי-שרון, עוזרת ראשית ליועץ המשפטי של עיריית תל אביב, אישרה החודש, במכתב לעו"ד ד"ר יובל לבנת מהתוכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב, כי בכוונת העירייה לכפות על מעסיקים של מבקשי מקלט ללא היתרים לפטרם, אף שמתקן השהייה בנגב לא החל לפעול.

עשו לנו לייק וקבלו את הכתבות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

עובד ניקיון בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

"אכן, בינואר 2011 הוציא מלפניו בג"ץ פסק דין, שעיגן את התחייבות המדינה שלא לבצע פעולות אכיפה נגד מעסיקים של מבקשי מקלט לפני שתחל פעולתו של 'מרכז השהייה למסתננים מגבול מצרים'", כותבת פרי-שרון, "ואולם, לאחר פסק דין זה ובשונה מעמדת המדינה בבג"ץ, מצא לנכון משרד הפנים לפרסם הנחיות לרשויות המקומיות". במסמכים אליהם מתייחסת פרי-שרון הודיע מנכ"ל משרד הפנים כי חל איסור על הרשויות המקומיות להעסיק זרים ללא רישיונות בתוקף. "אי-מילוי הנחיות משרד הפנים עלול להביא להטלת סנקציות על הגורמים המוסמכים בעירייה", הסבירה.

לבנת מבקש עתה מבית המשפט לקבוע כי בהתנהלות הממשלה ומשרד הפנים יש משום ביזיון בית המשפט. לדבריו, ממכתבה של פרי-שרון עולה מפורשות שהלשכה המשפטית של עיריית תל אביב מכירה בכך שההנחיה שהוציאה העירייה לקבלני השירותים עומדת בניגוד להתחייבות המדינה, שעוגנה בהחלטת בג"ץ. "התנהלות זו של המדינה ומשרד הפנים", כתב, "שמצד אחד הצהירו הצהרות בפני בית המשפט הנכבד, ומצד שני מוציאים הנחיות שמשמעותן האופרטיבית היא הפרת התחייבויות אלה, אינה ראויה, בלשון המעטה".

מתברר כי חברות קבלן כבר החלו ליישם את ההוראה של עיריית תל אביב ולפטר מבקשי מקלט שאינם מחזיקים בהיתר עבודה. כך מבקש מקלט מאריתריאה, שהועסק בתשעת החודשים האחרונים כמטאטא רחובות בתל אביב, קיבל הודעה על פיטוריו. הד"ר לבנת מעיד כי מנהל העבודה של מבקש המקלט אישר בשיחה עמו שסיבת הפיטורים היחידה היא ההוראה החדשה של העירייה.

מבקש המקלט המפוטר, שביקש ששמו לא יפורסם, נכנס לישראל לפני כשנה עם אשתו ושתי בנותיו, בנות ארבע ושש. בתשעת החודשים האחרונים עבד שישה ימים בשבוע והשתכר בין 4,000-5,000 שקלים בחודש. "אינני יודע איך אוכל להמשיך לפרנס את משפחתי. אנחנו משלמים שכר דירה בסך 2,500 שקל בחודש. שתי בנותיי סובלות ממחלות עור וכיוון שאיננו מבוטחים בביטוח בריאות כלשהו, עלינו לשלם סכומים גבוהים לרופאים ותרופות". בדומה לו, עשויים עוד מאות מבקשי מקלט לאבד את מקור פרנסתם, למרות שהוחלט לא לגרשם לנוכח המצב במדינות המוצא שלהם.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי הנושא יידון בבית המשפט ולא בכלי התקשורת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ